Nehrabú len pre seba. Najštedrejší filantropi na svete rozdali takmer 200 miliárd dolárov

  • Do zoznamu filantropov prišli dvaja nováčikovia
  • Šestnásť z 25 filantropov podpísalo prísľub The Giving Pledge
Ilustračná foto
Ilustračná foto Unsplash/Katt Yukawa TASR/Pavel Neubauer
  • Do zoznamu filantropov prišli dvaja nováčikovia
  • Šestnásť z 25 filantropov podpísalo prísľub The Giving Pledge

Majetky najbohatších ľudí na svete sa za posledný rok znížili, no napriek tomu sa medzi nimi nájdu aj takí miliardári, ktorí počas minulého roka toho rozdali viac než v predchádzajúcich rokoch. Ako uviedol portál Forbes, podľa ich odhadov zvýšilo 25 najväčších darcov v Amerike darované peniaze na 196 miliárd dolárov, a to všetko počas roka 2022.

Je to nárast o 7 miliárd, oproti 20 miliardám z rokov 2020 a 2021. Taktiež treba spomenúť, že je to dvojnásobok sumy, aká bola 25 najvýznamnejšími darcami darovaná v roku 2018.

Majetok všetkých 25 najštedrejších filantropov má spolu hodnotu až 936 miliárd dolárov. Napriek tomu, že je to o 164 miliárd dolárov menej ako minulý rok, boli filantropi štedrejší. Predstavuje to pokles o 15 percent. Šestnásť z dvadsaťpäť filantropov podpísalo prísľub The Giving Pledge, v ktorom sa zaväzujú, že počas života či po smrti aspoň polovicu svojho majetku darujú.

Dokopy sa to podarilo zatiaľ len trom z nich, no ostatní majú pred sebou ešte dlhú životnú cestu. Dokázal to Chuck Feeney, T. Denny Sanford a George Soros.

Ako ďalej Forbes informuje, do zoznamu filantropov prišli dvaja nováčikovia. Spoluzakladateľ spoločnosti Google, Sergey Brin a Ken Griffin. Brin a Griffin spolu rozdali viac ako 4 miliardy dolárov. Brin podporil výskum Parkinsonovej choroby, rovnako prispel na boj s klimatickými zmenami a na zmiernenie chudoby.

„Vražedné“ tempo

Bývalá manželka Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu, MacKenzie Scott, darovala svoje peniaze počas minulého roka veľmi rýchlym tempom. Od júna 2021 darovala 5,8 miliardy dolárov až 800 neziskovým organizáciám a za takmer tri roky sa jej podarilo rozdať dokopy 14,43 miliardy dolárov. 

Warren Buffett, Bill Gates, Melinda French Gates a George Soros majú pred ňou síce 15-ročný náskok, no Bezosova bývalá manželka udala „vraždené“ darovacie tempo. 

Desiatka najštedrejších

Do prvej desiatky sa zaradili tí najštedrejší z najštedrejších. Na desiatom mieste skončili manželia Phil a Peny Knight. Spoluzakladateľ Nike sľúbil spolu s jeho manželkou Stanfordskej univerzite až 75 miliónov dolárov na spustenie nového výskumu mozgu. Ďalších 2,5 miliardy dolárov dali iným trom univerzitám.

Deviate miesto si získali zakladateľ Facebooku (Meta) Mark Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan. Od roku 2015 prostredníctvom Chan Zuckerberg Initiative financujú výskum chorôb a taktiež sa snažia o zlepšenie vzdelávania.

Manželia Jim a Marilyn Simonsovci ešte v máji 2022 prisľúbili 56,6 milióna dolárov univerzite Stony Brook na podporu matematiky a študentov technických odborov, čím si zaslúžili ôsmu priečku.

Siedme miesto ostalo voľné pre spoluzakladateľa firmy Intel a jeho manželky, Gordona a Betty Mooreovciovcov. Títo američania založili nadáciu ešte v roku 2000. V júni minulého roka sa nadácia pripojila ka ďalších desiatim súkromným nadáciám, ako Bezos Earth či Bloomberg Philanthropies. Týmto sa zaviazali na ochranu 30 % najdôležitejších oblastí na planéte do roku 2030 piatimi miliardami dolárov.

Šiestu priečku si zaslúžil Charles "Chuck" Freeney, ktorý takmer celý svoj majetok rozdal v snahe umrieť bez peňazí.

Prvá päťka

Michael Bloomberg, spoluzakladateľ firmy Bloomberg LP, venoval drvivú väčšinu svojich ziskov na filantropiu práve z nej. V roku 2017 rozdelil 1,7 miliardy dolárov do piatich oblastí. Do umenia, vzdelávania, životného prostredia, do vládnych inovácií a na verejné zdravie. Bloomberg si tak zaslúžil piatu priečku.

MacKenzie Scott zaujala štvrté miesto a doteraz sa jej podarilo splniť všetky sľuby, ktoré v spojitosti s darcovstvom prisľúbila.

Tretie miesto obsadil George Soros. Jeho nadácia pôsobí v 120 krajinách, kde podporuje ľudské práva, reformu súdnictva, demokratickú formu vládnutia a iné. Už na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bolo z jeho iniciatívy poskytnutých 25 miliónov dolárov na vytvorenie fondu pre podporu občianskej spoločnosti na Ukrajine.

Druhé miesto si zaslúžili už rozvedení manželia Bill a Melinda Gateovci. Obaja sú predsedovia najväčšej súkromnej charitatívnej nadácie na svete. Gates ešte minulý rok oznámil, že nadácia chce do roku 2026 svoje granty zvýšiť o 50 percent, a to na 9 miliárd dolárov ročne. Ešte v tom istom mesiaci mal nadácii Gates darovať 20 miliárd dolárov.

Na prvom mieste v najštedrejších miliardároch sa umiestnil Warren Buffett, ktorý sa ešte v roku 2006 zaviazal rozdať skoro celý svoj nadobudnutý majetok. Rozdal už takmer viac ako 50 miliárd dolárov, možno ho tak považovať za najväčšieho filantropa celej histórie.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Forbes, Bloomberg, Datawrapper

Najnovšie videá

Trendové videá