„Nejde mi to do hlavy.“ Matovičov status o „zbytočných“ padnutých stromoch pobavil internet
- Igor Matovič uverejnil status, v ktorom hovoril o padnutých lesných stromoch
- Vraj by sme ich mali zužitkovať
- Stromy však majú v lese význam
- Igor Matovič uverejnil status, v ktorom hovoril o padnutých lesných stromoch
- Vraj by sme ich mali zužitkovať
- Stromy však majú v lese význam
Minister financií Igor Matovič je už tak trochu známy svojimi návrhmi, ktoré po zhodnotení odborným okom, nedávajú príliš veľký zmysel. Slovenský internet zaskočil ministrov návrh odvážať padnuté stromy z lesov. Tie tam však majú dôležité miesto.
Spalné drevo?
Začudovanie sa vyjadril Igor Matovič prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Na svoj profil uverejnil fotku, ktorá bola údajne zachytená v Malých Karpatoch. „Popadané stromy v Malých Karpatoch. Tieto stromy tu zrejme ležia roky, ale aj tak mi hlava neberie, že radšej miesto toho, aby prinášali priamy úžitok ľuďom, ich necháme len tak v takomto množstve zhniť v lese,“ píše Matovič.
„Počas 4-hodinovej túry sme videli takto tisíce,“ dodal. Ako však naznačujú stovky kritických komentárov, toto drevo má v lesných ekosystémoch svoje právoplatné miesto a je dôležité, aby na svojom mieste aj ostalo.
Drevo, ktoré je v lese spadnuté a nachádza sa v procese rozkladu, sa v odbornej terminológii označuje ako „mŕtve drevo“. Nejde ani tak o neznámy či vedecký pojem. Ako opisuje web pralesy.sk, mŕtve drevo je súčasťou takmer každého lesného ekosystému a jeho prítomnosť je podstatná hneď pre niekoľko procesov.
Pre les je dôležité
Padnuté stromy majú napríklad veľký význam v lesnej mikroklíme a taktiež spevňujú inak sypké svahy. Súčasne zabraňuje erózii pôdy a je zdrojom živín pre mnohé organizmy. Okrem iného, aj pre mladé a stále rastúce stromy.
V hmote dreva je viazané veľké množstvo organických a minerálnych látok, ktoré sú prostredníctvom postupného rozkladu uvoľňované do prostredia. Dá sa povedať, že mŕtve drevo je dôležitou súčasťou regeneračnej schopnosti lesa a jeho odstránenie by bolo preto v konečnom dôsledku kontraproduktívne v celkovej produkcii dreva.
Jeho existencia v lese má zmysel aj pre rôzne organizmy žijúce v týchto spoločenstvách. Viac ako tretina lesných živočíchov a viac ako polovica druhov húb rastúcich v lesoch je priamo viazaná na mŕtve drevo v rôznom štádiu rozkladu.
Jednoduchý koncept
Igorovi Matovičovi, samozrejme, jeho menší vedomostný prešľap objasnili aj používatelia v komentároch, medzi ktorými nebola o odborníkov núdza. Svoju poučku zanechal i docent Michal Wiezik, ktorý je slovenským vedcom, vysokoškolským pedagógom a poslancom europarlamentu.
„Les odpad nepozná, s popadanými stromami problém nemá. Tretina lesných druhov, a sú ich tisíce, žije práve v takýchto odumretých stromoch, pomáha pri ich rozklade a zabezpečuje návrat živín do lesnej pôdy,“ objasnil ministrovi Wiezik.
„Mŕtve drevo je tak pre les kriticky dôležité. Ak ide o chránené územie, je všetko v najlepšom poriadku. Ak je to hospodársky les, je to lepšie, než sa dalo čakať,“ uzavrel vedec. Iné komentáre však poukazujú na to, že Igor Matovič by ani nemusel byť odborníkom na to, aby si túto skutočnosť vyvodil sám.
„Pán Matovič začnite sa vzdelávať. Aj školák na základke vie, aký prínos pre les majú mŕtve popadané stromy,“ tvrdí jedna z komentujúcich. Ďalší z nich zasa poukazuje na to, že „ide o základy fyziky“ a snáď každý by mal poznať „zákon zachovania energie“.
„Keď zhnijú, ostanú na mieste ako zdroj energie pre budúce generácie. Ak sa les vyťaží a odvezie napríklad do zahraničia, je to na dlhé stáročia nezvratne vyčerpaná energia,“ podčiarkol užívateľ.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Pralesy.sk, Facebook/Igor Matovič