„Nelegálnu migráciu treba riešiť ako terorizmus,“ vyhlásil Starmer a žiada tvrdší postup proti pašerákom

  • Starmer chce riešiť nelegálnu migráciu ako terorizmus, posilniť medzinárodnú spoluprácu a práva polície
  • Summit v Londýne rieši boj proti pašerákom
Britský premiér Keir Starmer
TASR/AP Leon Neal; Na snímke britský premiér Keir Starmer
  • Starmer chce riešiť nelegálnu migráciu ako terorizmus, posilniť medzinárodnú spoluprácu a práva polície
  • Summit v Londýne rieši boj proti pašerákom

Nelegálna migrácia by sa mala riešiť rovnako ako terorizmus, vyhlásil britský premiér Keir Starmer pri začatí rozsiahleho dvojdňového rokovania o migrácii a spoločnej stratégii proti gangom prevážajúcim migrantov. Zlá organizácia podľa Starmera spôsobila, že je Británia v otázke nelegálnej migrácie príliš mierna, čo zločinci, ktorí migrantov privážajú, vnímajú ako pozvánku.

Využívajú nejednotnosť policajných orgánov európskych krajín, ich pohraničných síl a spravodajských služieb na to, aby do Británie prepašovali tisícky migrantov, povedal predseda vlády podľa webu BBC.

Medzinárodná spolupráca v boji proti pašerákom

Britská vláda na summit do Londýna pozvala zástupcov štyroch desiatok krajín a technologických gigantov, ako sú spoločnosti Meta, X alebo TikTok. Česko reprezentuje minister vnútra Vít Rakušan.

Politická agenda: Odpoveď na rastúci tlak

Starmer podľa svojich slov usiluje o to, aby Británia viedla reakciu sveta na nelegálnu migráciu. Pre vládu ide o politicky kľúčovú tému, pretože konzervatívci aj proti imigračná strana Reforiem UK obviňujú labouristov z toho, že túto problematiku nezvládajú.

Deportácie a rastúci počet migrantov

Premiér od svojho víťazstva vo voľbách v roku 2024 presadzuje, aby bola nelegálna migrácia poňatá rovnako ako terorizmus, vrátane potreby užšej spolupráce medzi krajinami a väčších právomocí polície. Vláda oznámila množstvo medzinárodných dohôd v snahe obmedziť počet migrantov, ktorí do krajiny prichádzajú nelegálne.

V roku 2025 sa však cez Lamanšský prieliv zatiaľ dostalo viac ako 6 000 ľudí, čo je rekordný začiatok roka. Británia od minulého júla podľa vládnych údajov deportovala viac ako 24 000 osôb bez práva pobytu v krajine.

Riziká pre spoločnosť a migrantov

Starmer dnes vyhlásil, že je nahnevaný rozsahom nelegálnej migrácie. „Je to nespravodlivé voči obyčajným pracujúcim ľuďom, ktorí na to doplácajú, od cien hotelov až po naše verejné služby, ktoré sa s týmto náporom konfrontujú,“ povedal britský premiér.

Podľa Starmera je nelegálna migrácia nefér tiež voči samotným migrantom, „pretože ide o zraniteľných ľudí, ktorých nemilosrdne vykorisťujú odporné gangy“.

Globálna diskusia o pašeráctve

Summitu v londýnskom Lancaster House sa popri zástupcoch Francúzska, Číny a USA zúčastňujú aj predstavitelia Vietnamu, Albánska a Iraku, teda krajín, odkiaľ do Spojeného kráľovstva pricestovalo mnoho migrantov. Na diskusii o tom, ako narušiť obchodovanie pašeráckych gangov, ktorého hodnota sa odhaduje na desať miliárd dolárov (9 242 750 000 eur) , sa tiež zúčastňujú predstavitelia Interpolu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Trendové videá