Nelichotivý TOP 10 najhorších letísk: Na dne rebríčka obľúbená destinácia Slovákov
- Cestovateľský portál zverejnil desiatku najhorších letísk
- Väčšina sa nachádza práve v Európe
- Cestovateľský portál zverejnil desiatku najhorších letísk
- Väčšina sa nachádza práve v Európe
Cestovateľský web Air Help zverejnil TOP 10 najhorších letísk sveta. Ako informuje portál Business Insider, web zverejnil po prvýkrát nelichotivý rebríček v roku 2015 a odvtedy na prešľapy svetových letísk upozorňuje pravidelne.
V nelichotivom zozname tak „kraľujú“ najmä európske letiská, a to aj také, ktoré si už podľa všetkého na svojich cestách navštívil aj ty. Okrem európskych, sa ale do TOP 10-tky dostalo aj jedno z Blízkeho východu či Severnej Ameriky.
Spôsob hodnotenia
Web hodnotí letiská v rámci desaťbodovej stupnice, a to na základe troch kritérií. 60 % hodnotenia tvorí včasnosť odletov a príletov.
Ďalších 20 % tvorí tzv. kvalita zákazníckeho servisu. „Hodnotí sa podľa kvality zákazníckych služieb, rýchlosti čakania počas bezpečnostnej kontroly a čistoty letiska,“ píše Business Insider.
Posledných 20 % z hodnotenia dopĺňa dojem z obchodov a gastro služieb. Tie boli zostavené na základe zákazníckych hodnotení, a to v škále od jednej až po päť hviezdičiek.
Najhoršie z najhorších
Samotný zoznam tvorí 132 svetových letísk. Medzi tie najkvalitnejšie patrí Medzinárodné letisko Dauha Hamad v Katare. To v roku 2014 nahradilo zastarané letisko, ktoré už nevyhovovalo parametrom. Naopak na spodku rebríčka sa ocitlo lisabonské letisko Portela. To si odnieslo z hodnotenia Air Help smutných 5,76 bodov.
Portugalské letisko si v prvej kategórii hodnotenia odnieslo len 4,7 bodu. Zdá sa, že práve tá letisku „zlomila krk“, pretože naopak gastro a servis sa vytiahol v rebríčku nad sedempercentnú hranicu.
Ako píše Business Insider, letisko je 16. najrušnejším európskym letiskom a za rok 2019 cezeň „pretieklo“ 31 miliónov pasažierov.
Portál taktiež podčiarkol, že sa pri pasovej kontrole tvoria dlhé rady a čaká sa v nich niekedy aj niekoľko hodín.
Druhým najhorším letiskom zoznamu je Medzinárodné letisko v Kuvajte. To si odnieslo 5,78 bodov z desiatich a taktiež pohorelo najmä na dochvíľnosti a presnosti letov. Servis, ale aj gastro sa drží nad hranicou ôsmich bodov. Do tretice najhorších sa radí podľa rebríčka aj holandské letisko v Eindhovene s hodnotením 5,92.
Dobre to nedopadlo ani s letiskami, ktoré pravidelne využívajú Slováci. Na viaceré z najhorších letísk sa lieta aj z Viedne, Bratislavy či Košíc. Na desiatom mieste od konca sa napríklad ocitlo letisko Londýn Gatwick, siedme od konca je letisko Paris Orly, nasledujú letisko v Manchesteri a letisko na Malte.
Španielsko otvára brány pre turistov
Výletníkov na druhej strane poteší fakt, že väčšina európskych krajín zmierňuje proticovidové opatrenia. Medzi poslednými sa ráta napríklad Španielsko.
Španielsko sa pridalo k ďalším európskym krajinám, ktoré s nastupujúcou dovolenkovou sezónou zmierňujú proticovidové opatrenia. O čerstvých informáciách pre cestovateľov informoval Forbes.
Španielska vláda totiž odklepla výrazné zmiernenie protipandemických opatrení. O ustupujúcich opatreniach informoval portál Schengenvisainfo.com: „Letné prázdniny sú už za rohom a cestujúci z celého sveta môžu začať plánovať svoju cestu do Európy, pretože väčšina krajín už uvoľnila svoje pravidlá vstupu na Covid-19.“
Španielsko sa tak pridalo medzi európske krajiny, ktoré osekali zoznam proticovidových opatrení pre turistov alebo ich úplne zrušili. Naposledy sa medzi tieto krajiny pridali napríklad Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko či Grécko. Viac o téme sa dočítaš v tomto článku.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Business Insider, Air Help, Startitup