Nemáš na nájom? V mestských bytoch zaplatíš takmer 4-krát menej

  • V Bratislave chýba celkovo 40-tisíc bytov
  • Priemerná cena nájmu v Bratislave je 700 eur
  • V bytoch, ktoré prenajíma mesto, sa však nájmy pohybujú na 200 eurách
  • V Bratislave chýbajú tisícky obecných bytov
Ilustračný obrázok (unsplash.com), Bratislava (Needpix.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com), Bratislava (Needpix.com)
  • V Bratislave chýba celkovo 40-tisíc bytov
  • Priemerná cena nájmu v Bratislave je 700 eur
  • V bytoch, ktoré prenajíma mesto, sa však nájmy pohybujú na 200 eurách
  • V Bratislave chýbajú tisícky obecných bytov

Ceny nájmov v hlavnom meste sú dlhodobo veľmi vysoké a mnohí mladí ľudia si ich nemôžu dovoliť. Podľa cien portálu Reality.sk zaplatíš za trojizbový byt v Ružinove od 550 do 1 250 eur. Veľmi podobné ceny prevládajú aj v iných mestských častiach, pričom najvyššie sú v jeho centre. Tu sa mesačný nájom za trojizbový byt začína na 600 eurách, no vyšplhať sa môže až na 3 600 eur.

Alternatívou k drahým nájmom by mali byť nájomné byty vo vlastníctve samosprávy. Z nedávnej štatistiky NKÚ, ktorá sa zaoberala reformou samosprávy v Bratislave, však vyplynulo, že hlavné mesto ich má mimoriadne málo.

Ako tvrdí agentúra TASR, dostupnosť bývania je jedným z hlavných indikátorov, ktorý charakterizuje kvalitu života. V rokoch 2015 až 2018 sa však Bratislava vo svojich zámeroch venovala tejto oblasti len okrajovo. Susedná Viedeň má napríklad dostupnosť bývania zvládnutú na oveľa vyššej úrovni.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

K 10. máju vlastnilo mesto 863 nájomných bytov, práve vtedy sa k tomuto počtu pridalo 9-bytových jednotiek na Rezedovej 3 v Ružinove. Podľa informácií Pravda.sk, priemerné ceny za mestské nájomné byty sa pohybujú na 200 eurách, zatiaľ čo priemerná cena nájmu u súkromných vlastníkov je 700 eur, čo je 3,5-krát viac.

Viac čítaj TU>>Bratislavčania sa nájomných bytov naozaj dočkajú

Podmienky pre nájom bytov

Získať mestský byt do prenájmu však nie je až také ľahké a napriek cenovej dostupnosti môže mnohých záujemcov odradiť pomerne zdĺhavý proces. Zo všetkého najprv musíš splniť niekoľko podmienok medzi, ktoré patrí:

  • Nemôžeš byť vlastníkom obytného priestoru, alebo kvôli súdnym prieťahom nemôžeš vo svojom byte či dome bývať
  • V Bratislave musíš mať trvalé bydlisko, alebo tu žiť minimálne päť rokov
  • Tvoj príjem je o 1,2-krát vyšší než životné minimum

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Žiadosť o prenájom

Pokiaľ všetky tieto podmienky naozaj spĺňaš, môžeš si podať žiadosť o prenájom. Formulár je dostupný na oficiálnej stránke mesta Bratislava a nájdeš ho na tomto odkaze. Po jeho vyplnení mesto posúdi, či si vhodným kandidátom na prenájom jedného z jeho bytov a následne ťa zaradí do zoznamu čakateľov, ktorý momentálne obsahuje 45 uchádzačov.

Hovorca Bratislavy Peter Bubla pre Startitup potvrdil, že mesto pracuje na vytvorení lepších podmienok na bývanie.

„Pracujeme na opatreniach v oblasti dostupného nájomného bývania. Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý v otázkach nájomného bývania hrá významnú úlohu, už spúšťa architektonické súťaže na výstavbu nových bytových domov. Pripravujeme tiež rekonštrukcie existujúcich bytov, chystáme koncepciu spolupráce s developermi aj finančnými inštitúciami, aby sme zvýšili počet nájomných bytov v Bratislave,“ povtrdil.

Podobne reagoval aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý pre TASR uviedol, že mesto che zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas desiatich rokov. V Bratislave podľa neho chýba celkovo 40-tisíc bytov a treba vytvoriť približne 4000 mestských nájomných bytov.

Zdroj: TASR, Reality.sk, Bratislava, Pravda

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá