Nemci chcú dať pri očkovaní seniorov stopku jednej z vakcín, nedôverujú jej
- Nemecko neodporúča očkovať starších ľudí vakcínou od spoločnosti AstraZeneca
- AstraZeneca neposkytla dostatočné štúdie o tom, aké účinky má vakcína na seniorov
- Veľká Británia však vakcíne dôveruje, nevidí dôvod, aby sa ňou neočkovali seniori
- Nemecko neodporúča očkovať starších ľudí vakcínou od spoločnosti AstraZeneca
- AstraZeneca neposkytla dostatočné štúdie o tom, aké účinky má vakcína na seniorov
- Veľká Británia však vakcíne dôveruje, nevidí dôvod, aby sa ňou neočkovali seniori
Európska lieková agentúra (EMA) by mala v piatok schváliť vakcínu proti COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity na použitie v Európskej únii. Nemecký poradný výbor však odporúča, aby sa táto očkovacia látka nateraz ponúkala iba ľuďom vo veku 18 – 64 rokov.
Chýbajú potrebné dáta
Ako uvádza Forbes, nemecký panel síce vyvrátil bulvárne tvrdenia, ktoré priniesli informáciu, že účinnosť vakcíny od spoločnosti AstraZeneca je u ľudí nad 65 rokov iba 8 %, ale očkovať seniorov touto vakcínou Nemci aj tak odmietajú. Dôvod je však úplne iný. Podľa Nemcov nie sú k dispozícii dostatočné údaje na posúdenie účinnosti spomenutej vakcíny v prípade starších osôb.
Očkovací výbor netvrdí, že vakcína nie je účinná, no chýbajú mu dostatočné štúdie. Bez nich si rizikovú skupinu ľudí netrúfajú očkovať. Oxfordská univerzita priznáva, že vakcíny na starších ľuďoch testovali len zriedkavo, no učinili tak z etických dôvodov. Oxfordskí vedci chceli skupinu ľudí nad 65 rokov ochrániť a nevystavovať ich zbytočnému riziku pri testovaní vakcín.
To, že vakcína vytvára protilátky aj u starších osôb, je potvrdené, no zatiaľ len na málopočetnej vzorke seniorov. Vedci chceli počkať, kým budú mať dostatočné množstvo údajov o imunitnej odpovedi pri mladšej časti populácie, na rizikovej skupine chceli vakcínu testovať až potom.
Doktor Ramsay sa vyjadril, že „V štúdiách, ktoré poskytla AstraZeneca, bolo zaočkovaných nedostačujúci počet osôb nad 65 rokov a nie je možné pre nich vyhodnotiť presnú úroveň bezpečnosti. Údaje o imunitných reakciách boli však plne uspokojujúce.“ John LaMattina, prezident Pfizeru, upozorňoval na nedostatočné štatistiky z testovania vakcín AstraZeneca už koncom novembra 2020. Na svojom Twitteri zverejnil rozhorčený status, v ktorom kritizoval, že FDA vôbec uvažuje o schválení takto nedostačujúco otestovanej vakcíny.
Európska únia v piatok rozhodne o osude vakcíny AstraZeneca
Ďalej Očkovací výbor odporučil podávať túto vakcínu iba ľudom vo veku 18 až 64 rokov. Odporúčanie nie je právne ukotvené, no Európsku úniu budú o tomto zistení informovať. V Európskej únii doteraz schválili dve vakcíny – Pfizer-BioNTech a Moderna, v piatok sa má rokovať aj o schválení vakcíny od spoločnosti AstraZeneca.
Európska lieková agentúra (EMA) uviedla, že sa touto skutočnosťou zaoberá. Emma Coke, predsedníčka EMA, dodala, že „vakcínu je možné schváliť aj pre konkrétnu vekovú skupinu. “
Anglicko bude očkovať aj tak
AstraZeneca však začiatkom tohto týždňa poznamenala, že britské regulačné orgány podporili použitie jej vakcíny v prípade staršej vekovej skupiny aj napriek chýbajúcim údajom o účinnosti. Boris Johnson, ministerský predseda Veľkej Británie, stanovisko Nemecka rázne odmieta. Ako uvádza The Telegraph, Johnson tejto vakcíne dôveruje a odvoláva sa na tvrdenie Regulačného úradu pre lieky a zdravotníctvo, ktoré dospelo k záveru, že vakcína od spoločnosti AstraZeneca je efektívna a bezpečná pre všetky vekové skupiny.