Nemecká vláda schválila prísnejšie opatrenia. Na Slovensku pribudli stovky infikovaných
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 466
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 343
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 466
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 343
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 68,29 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 466 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 263 259, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 832 691 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 489 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 343.
Vláda schválila prísnejšie proticovidové opatrenia
Nemecká vláda schválila v stredu prísnejšie celoštátne proticovidové opatrenia, keďže počas jesene a zimy očakáva opätovný nárast počtu infekcií. TASR správu prezvala z agentúry DPA.
Respirátory triedy FFP2 budú v Nemecku povinné okrem iného v lietadlách a diaľkových vlakoch. Deťom vo veku od šesť do 14 rokov a tiež personálu v lietadlách a vlakoch budú stačiť aj lekárske rúška. Ochrana horných dýchacích ciest bude povinná v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach, kde bude navyše nutné predložiť aj negatívny výsledok testu na Covid.
Jednotlivé spolkové krajiny budú môcť od 1. októbra do 7. apríla v závislosti od priebehu pandémie zaviesť aj prísnejšie obmedzenia, napríklad povinné nosenie rúšok v regionálnej doprave alebo v reštauráciách a kaviarňach.
Kritizovaná výnimka z nosenia rúšok v interiéroch, ktorá mala podľa pôvodného návrhu platiť pre ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní a poslednú dávku vakcíny dostali najviac pred troma mesiacmi, bola napokon zrušená. Jej odporcovia argumentovali, že by to mohlo viesť k tomu, že ľudia by sa nechávali zaočkovať každé tri mesiace.
Výnimka ohľadom rúšok bude platiť po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu pri návšteve kultúrnych, rekreačných a športových podujatí a v reštauráciách. Spolkový minister zdravotníctva Karl Lauterbach v stredu uviedol, že na jeseň počíta s výraznou vlnou šírenia Covidu, ktorú bude možné zvládnuť práve pomocou spomínaných opatrení.
Ich cieľom je zabrániť vysokej miere úmrtnosti, vymeškaným dňom v práci a vážnym dlhodobým následkom ochorenia. Opatrenia schválené vládou musia ešte schváliť obe komory parlamentu. Dolná, Spolkový snem (Bundestag), by o nich mala hlasovať 8. septembra.
V júli opäť začali pribúdať úmrtia na COVID-19
V júli opäť začali pribúdať úmrtia na COVID-19.V danom mesiaci bol ôsmou najčastejšou príčinou úmrtia, pričom mu podľahlo 83 osôb. Nárast spôsobila letná vlna pandémie, no napriek tomu celková nadúmrtnosť klesla o tri percentá. V júli 2022 celkovo zomrelo temer 4,4 tisíca osôb a po trojmesačnom poklese počet úmrtí mierne vzrástol.
V porovnaní s päťročným priemerom za roky 2015 až 2019, teda pred začatím pandémie, je to o tri percentá viac. Vyplýva to z predbežných dát Štatistického úradu SR (ŠÚ SR), o počte zomretých a príčinách úmrtí, o ktorých ŠÚ SR informoval v tlačovej správe.
„Napriek tomu, že sa zvýšil počet zomretých na infekciu COVID-19 a výrazne pribudlo obetí aj na choroby dýchacej sústavy, klesla celková nadúmrtnosť medzimesačne o polovicu,“ povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická. Dodala, že nárast nadúmrtnosti spomalili najmä nižšie počty osôb zomierajúcich na vonkajšie príčiny, nádory, a tiež približne rovnaký počet úmrtí na choroby obehového systému, ako je päťročný priemer pre pandémiou.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, SITA, korona.gov.sk, NCZI