Nemecké gymnastky sa na olympiáde predstavia v netradičných úboroch. Sme atlétky, nie modelky, hovoria
- Jedna z nemeckých gymnastiek sa v podobnom úbore predstavila už v minulosti
- Ženy chcú poukázať na to, že sú športovkyne a nie modelky
- Jedna z nemeckých gymnastiek sa v podobnom úbore predstavila už v minulosti
- Ženy chcú poukázať na to, že sú športovkyne a nie modelky
Letné olympijské hry začali len pred niekoľkými dňami. Predstaví sa na nich takmer 12-tisíc športovcov v 50 disciplínach. Chýbať nebudú ani nemecké gymnastky, ktoré sa tento rok predstavia v netradičných úboroch. Dôvodom je sexualizácia tohto športu.
Gymnastky Elisabeth Seitz Kim Bui, Pauline Schäfer a Sarah Voss sa na hrách predstavia v celotelových úboroch, ktoré podľa portálu LADbible nie sú zakázané. Možno ich však považovať za netradičné a minimálne využívané.
https://www.instagram.com/p/CRoaD1AoHdw/?utm_source=ig_embed
Sarah Voss v tomto úbore štartovala aj v minulosti, konkrétne na európskom šampionáte. Pre nemeckú televíziu vtedy povedala, že gymnastky by sa mali vo svojich úboroch cítiť pohodlne. Rozhodnutie gymnastiek podporila aj Nemecká gymnastická federácia. Tá si uvedomuje, že tradičné úbory patrili medzi zámienky, kvôli ktorým boli športovkyne sexuálne obťažované.
„Keď som bola malá, úbory mi nepripadali ako problém. Keď som však dospela, začala som si uvedomovať, že nie sú veľmi príjemné,“ povedala Voss. Zároveň dodala, že gymnastky sa chcú vo svojej koži cítiť dobre a to nie je počas dospievania jednoduché. Gymnastka dúfa, že ich snaha inšpiruje aj športovkyne z iných krajín, ktoré ich budú nasledovať.
Nie sú jediné
Nemecké gymnastky sa pre zmenu úborov rozhodli krátko po tom, čo nórske plážové hádzanárky dostali pokutu 150 eur na hlavu za to, že počas zápasu vymenili požadované spodky bikín za klasické šortky. Informuje o tom portál NY Times. Pokuta zmiatla aj hovorkyňu Medzinárodnej hádzanárskej federácie, ktorá si neuvedomuje, akú chybu športovkyne urobili.
Práve táto federácia od športovkýň vyžaduje, aby nosili spodky bikín „priliehavo a prerezané smerom hore k hornej časti nohy“ Boky dna bikín nemôžu byť zároveň väčšie ako 10 centimetrov. Ide o naozaj zaujímavé pravidlo, pretože muži majú povolené klasické šortky siahajúce tesne nad kolená. Nemali by však byť vrecovité, ale obtiahnuté.
Počas posledného desaťročia sa proti dvojitým štandardom v športe vyjadruje viac žien, keďže sa od nich očakáva viac odhaľujúcich odevov ako u mužov. Toto pravidlo platí napríklad v gymnastike, atletike, plážovom volejbale a podobne.
V roku 2011 nariadila Badmintonová svetová federácia, že ženské športovkyne musia mať na prestížnych turnajoch oblečené šaty a sukne. Toto pravidlo vzniklo kvôli upadajúcemu záujmu o tento šport. Ženy v sukniach tak mali privolať pozornosť a záujem. Hoci športovkyne toto pravidlo dodržiavali, nevyhli sa pokutám. Tie im boli udelené napríklad kvôli tomu, že sukne boli dlhšie.
Môžu za to aj médiá
K sexualizácii športovkýň vo veľkom prispievajú aj médiá. Ide o problém, ktorý odborníci skúmajú už veľmi dlho. V roku 1993 Michael Messner, profesor univerzity v Južnej Kalifornii, ktorý sa zameriava na rod a sociológiu v športe, prelepil basketbalové hry a tenisové zápasy, aby porovnal komentáre novinárov o ženách s mužmi.
Odborníci, ktorí sa podieľali na tomto výskume zistili, že neustálym zobrazovaním ružových log na obrazovke a pripomínaním divákom, že sledujú ženské hry, sa komentátori snažili dosiahnuť pocit jasnosti.
Viaceré svetové spoločnosti nepovažujú ženské športy za rovnocenné s tými mužskými a takmer všetky športovkyne sa tak so sexualizáciou museli stotožniť, aby zdôraznili svoju ženskosť a získali publicitu a peniaze. Sexualizáciou a objektivizáciou športovkýň sa znižuje dôveryhodnosť ženských športov, pretože publikum sa zameriava na to, ako športovec vyzerá.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroje: ladbible, NY Times, InquiriesJournal