Nemecké mestá chcú skoncovať s emisiami. Zavedú bezplatnú MHD
- Nemecko sa ráznymi krokmi snaží bojovať so zlou kvalitou vzduchu vo svojich mestách.
- Niektoré mestá preto čoskoro otestujú bezplatnú prepravu mestskou dopravou.
- Nemecko sa ráznymi krokmi snaží bojovať so zlou kvalitou vzduchu vo svojich mestách.
- Niektoré mestá preto čoskoro otestujú bezplatnú prepravu mestskou dopravou.
Kvalita vzduchu vo väčšine európskych metropol je za posledné roky na historickom minime. Zvyšujúci sa počet osobných automobilov v centrách so sebou prináša množstvo emisií v ovzduší. S týmto faktom sa snaží bojovať niekoľko štátov EÚ. Ich cieľom je presvedčiť obyvateľov, aby svoje rodinné auto radšej nechali doma a na cestu do práce si zvolili mestskú hromadnú dopravu. V súčasnosti sú však osobné automobily stále „komfortnejšou“ alternatívou ako občas preplnené autobusy či električky.
Jednou možnosťou ako prilákať ľudí využívať mestskú dopravu je ponúknuť ju zadarmo. S týmto plánom sa pohrávajú nemecké úrady. Tie sa chystajú spustiť testovací program, v ktorom bude cestovanie mestskou hromadnou dopravou v niektorých nemeckých mestách úplne bezplatné.
„Najväčšou prioritou pre Nemecko je v súčasnosti efektívny spôsob riešenia znečisteného ovzdušia v našich mestách. Zvažujeme zavedenie bezplatnej mestskej dopravy s cieľom regulovať počet osobných automobilov v mestách“ napísala v správe nemecká ministerka životného prostredia, Barbara Hendricks.
Do programu, ktorý by mal byť spustený už koncom tohto roka, bude zapojených 5 miest z rôznych kútov krajiny. Medzi kandidátmi sú spomenuté aj mestá Bonn, Essen a Mannheim. Okrem plánu spustiť bezplatnú mestskú dopravu zvažujú nemecké úrady aj prísnejšiu reguláciu emisií z autobusov a taxíkov a zavedenie tzv. zelených zón a zlepšenie podpory pre car-sharing systémy, ktoré využívajú zdieľanie automobilov medzi viacerými osobami.
Avšak so zlou kvalitou vzduchu nebojujú iba nemecké mestá. Viac ako 130 miest po celej Európe vykazuje prekročené limity na emisie stanovené Európskou úniou. Krajiny, ktoré prekračujú emisné limity, by dokonca mohli čeliť právnym krokom zo strany Európskeho súdneho dvora.
Jednou z alternatív je aj spolupráca európskych štátov s automobilkami. Tie sa už v súčasnosti pracujú na použití hybridných motorov či dokonca elektromotorov vo svojich nových modeloch. Čoraz častejšie sa začínajú v mestskej doprave objavovať aj elektrobusy, ktoré však nie sú lacnou záležitosťou a kompletná výmena vozového parku môže potrvať aj niekoľko rokov.
zdroj: inhabitat.com / theguardian.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy