Nemecko investuje do zbraní budúcnosti, Slovensko hľadá ochranu. Európa mení svoju obrannú stratégiu

  • Nemecká armáda vstupuje do novej éry
  • Bojové drony zmenia pravidlá hry
  • Slovensko sa chce tiež obrniť
Pohľad na drony.
FMT
  • Nemecká armáda vstupuje do novej éry
  • Bojové drony zmenia pravidlá hry
  • Slovensko sa chce tiež obrniť

Nemecká armáda plánuje investície do bojových dronov, uviedli vo štvrtok zdroje tamojšieho ministerstva obrany, podľa ktorých majú byť príslušné zmluvy podpísané v nasledujúcich dňoch. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

Bundeswehr podľa nich plánuje najprv nakúpiť malé množstvá dronov od najmenej dvoch nemenovaných výrobcov, aby mohli vojaci získať skúsenosti s ich používaním.

Sčasti autonómne útočné drony sú vybavené výbušninami a sú známe aj ako samovražedné alebo kamikadze drony.

Dron s umelou inteligenciou 

Nemecko v uplynulých rokoch výrazne zaostávalo za inými krajinami v oblasti výzbroje, v súčasnosti však už existuje množstvo spoločností, ktoré sú v tejto oblasti aktívne, píše DPA. Medzi nimi je napríklad spoločnosť Helsing, ktorá vyvinula dron typu HX-2, pôvodne na použitie na Ukrajine. Dron využíva umelú inteligenciu na nasmerovanie výbušnín na cieľ a je menej náchylný na rušenie.

Ministerstvo obrany v Berlíne sa podľa DPA domnieva, že drony „zmenili pravidlá hry“, čo sa týka moderného spôsobu boja. Ministerstvo to prirovnáva k príchodu tankov pred 100 pred rokmi.

Slovensko žiada o pomoc Španielsko

Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

Blanár to oznámil vo štvrtok na sociálnej sieti Facebook po bilaterálnom rokovaní so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom v Bruseli, kde sa koná zasadnutie ministrov zahraničných vecí krajín NATO. Informuje o tom TASR.

Blanár svojho rezortného kolegu o systém PVO požiadal v súvislosti s prítomnosťou španielskych vojakov na Slovensku v rámci vysunutej prítomnosti na východnom krídle Aliancie. Albares podľa jeho slov túto myšlienku politicky podporil a bude o nej ďalej komunikovať s predstaviteľmi španielskej vlády. Blanár očakáva, že SR si vlastný vzdušný priestor zabezpečí do konca roku 2026.

Šéf španielskej diplomacie zároveň pozval Blanára na oficiálnu návštevu Madridu. Dohodli sa, že sa uskutoční začiatkom júna. O jej presnom termíne sa Blanár nateraz nezmienil. V Bruseli na okraj ministerského zasadnutia spolu rokovali o bezpečnostnej spolupráci a bilaterálnych témach.

„Španielsko je naším 12. najvýznamnejším obchodným partnerom a som rád, že počet slovenských firiem investujúcich v tejto krajine neustále rastie. Chceme rozvíjať naše ekonomické aktivity, či už v automobilovom priemysle, infraštruktúre, energetike či obrane,“ uviedol Blanár.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá