Nemecko pozastavuje schvaľovanie plynovodu Nord Stream. Je to odpoveď Rusku na schválenie separatistických oblastí
- Oznámil to nemecký kancelár Olaf Scholz
- Má pritom ísť o prvý konkrétny krok voči ruskej agresii
- Nevylúčil ani ďalšie sankcie voči Rusku
- Oznámil to nemecký kancelár Olaf Scholz
- Má pritom ísť o prvý konkrétny krok voči ruskej agresii
- Nevylúčil ani ďalšie sankcie voči Rusku
Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok oznámil, že Nemecko až do odvolania zastavuje schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Scholz uviedol, že požiadal nemecký regulačný úrad o pozastavenie schvaľovacieho procesu plynovodu.
„Môže to znieť technicky, ale je to nevyhnutný administratívny krok, aby teraz nebolo možné certifikovať plynovod. Bez tejto certifikácie nemôže byť Nord Stream 2 uvedený do prevádzky,“ zdôraznil Scholz.
Nemecký kancelár zároveň uviedol, že ide o odpoveď na rozhodnutie Ruska uznať separatistické ukrajinské oblasti. Zároveň varoval, že pozastavenie projektu Nord Stream 2 je len prvým „konkrétnym“ krokom, za ktorým môže nasledovať aj zavedenie ďalších sankcií proti Rusku, píše agentúra AFP.
Zodpovedný odbor ministerstva hospodárstva vykoná nové hodnotenie bezpečnosti dodávok s prihliadnutím na to, „čo sa za posledné dni zmenilo“, uviedol ďalej kancelár. „V tejto fáze je teraz dôležité okrem prvých sankcií (voči Rusku) zabrániť ďalšej eskalácii a teda ďalšej katastrofe. Všetky naše diplomatické snahy sú zamerané práve na to.“
Scholz zároveň vyjadril nádej, že Európska únia sa v utorok dohodne na „silnom a masívnom balíku“ sankcií mierených proti Rusku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na úplné odstavenie plynovodu Nord Stream 2. Podľa ukrajinského lídra „musí byť Rusko okamžite potrestané za to, že v pondelok uznalo dva separatistami ovládané regióny Ukrajiny“.
Niektorí európski politici a experti obviňujú Rusko z toho, že používa svoje zásoby prírodných zdrojov ako politický nástroj. Plynovod Nord Stream 2 by zdvojnásobil objem zemného plynu, ktorý Rusko do Európy ročne dodáva cez už existujúci plynovod Severný prúd 1. Oba tieto plynovody sú však navrhnuté tak, aby sa vyhli Ukrajine.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR