Nemecko tajne, no masívne zbrojí Ukrajinu. Má byť druhým najväčším dodávateľom zbraní
- Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová tvrdí, že kritika Nemecka je neopodstatnená
- Nemecko má dodávať Ukrajine zbrane
- Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová tvrdí, že kritika Nemecka je neopodstatnená
- Nemecko má dodávať Ukrajine zbrane
Nemecko čelilo kritike a posmechu najskôr preto lebo odmietalo Ukrajine posielať zbrane na obranu pred ruskou agresiou. Pred inváziou sa vyjadrilo, že Ukrajine pošle helmy namiesto zbraní.
Neskôr sa zas prevalilo, že protilietadlové systémy sovietskej výroby Strela, ktoré nemecký kancelár Olaf Scholz sľúbil Ukrajine, sú pre zlý technický stav nepoužiteľné.
Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová na tlačovej konferencii organizovanej washingtonským think tankom Atlantic Council vysvetlila, ako to v skutočnosti so zbraňami pre Ukrajinu je. Ministerka tvrdí, že momentálne sa Nemecko stalo druhým najväčším dodávateľom zbraní pre Ukrajinu.
„Nemecko malo veľmi dlho striktnú politiku, že nebudeme podporovať eskaláciu kríz. Myslím, že to je korektný prístup. Čo najdlhšie, ako sa dá, chceme podporovať dialóg a diplomaciu. To sme skúšali aj v tejto situácii do poslednej minúty. Potom sme zistili, že všetky sľuby a záväzky boli klamstvom (zo strany Ruska). Medzinárodné právo bolo úplne ignorované a zničené,“ uviedla ministerka ako dôvod, prečo pred inváziou odmietali poskytovať zbrane a prečo svoj názor zmenili.
Transporty prebiehajú v prísnom utajení
Teraz Nemci poskytujú Ukrajincom zbrane, vybavenie i inú vojenskú pomoc. Niektoré zbrane, ktoré sú klasifikované ako útočné, ale stále neprichádzajú do úvahy, napríklad tanky.
„Verím, že pokiaľ ide o Ukrajinu, Nemecko sa medzičasom stalo druhým najväčším dodávateľom zbraní,“ povedala Lambrechtová bez toho, aby uviedla podrobnosti alebo poskytla dôkazy na toto tvrdenie.
Kritiku, že Nemecko nerobí dosť však odmieta. Podľa nej prebiehajú neustále transporty zbraní z Nemecka do Ukrajiny. Podrobnosti však nechce prezradiť, lebo nemecká vláda prijala striktnú politiku mlčania v otázke pomoci Ukrajine a transportov zbraní. Politici tvrdia, že podrobnosti o transportoch by mohli ohroziť nemeckých vojakov, šoférov, ale i samotný transport.
Lambrechtová uviedla, že nemecká vláda nakupuje zbrane pre Ukrajinu urýchleným spôsobom, ktorý vynecháva medzirezortné pripomienkovanie, aby predišiel zbytočnej byrokracii.
Obrániť sa musíme sami, pomôcť môžu jednotky rýchleho nasadenia EÚ, tvrdí Lambrechtová
Ministerka tiež uviedla, že vzhľadom na inváziu sa Nemecko rozhodlo posilniť ochranu východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO). Ako príklad uviedla predstaviteľka nemeckej obrany Slovensko, ktoré jej krajina posilnila o vojakov, ale i systémy vzdušnej obrany Patriot.
Lambrechtová si uvedomuje, že prioritou Spojených štátov aj napriek vojne na Ukrajine ostáva Čína. Mocnosti ale pozorne sledujú reakciu na inváziu na Ukrajine. Ministerka tvrdí, že im musíme ukázať, že „Západ nie je slabý, a nebudeme odvracať zrak“.
Dodáva, že Európa musí podporiť svoju bezpečnosť sama a nemôže sa spoliehať len na Spojené štáty. Do roku 2025 by mali vzniknúť jednotky rýchlej reakcie Európskej únie, ktoré podporí aj Nemecko svojou armádou.
„Je tu určitá snaha, ktorá nemá konkurovať alebo byť paralelná voči Aliancii, ale má ju dopĺňať. Čo sme sa naučili z vojny, je, že je potrebné konať rýchlo. Preto by sme mali mať jednotky rýchlej reakcie na európskej úrovni,“ uvádza.
Nemecko plánuje navýšenie rozpočtu na 2 % svojho HDP a tiež avizovalo nákup stíhačiek novej generácie.
Nemecké protitankové zbrane žnú úspechy
Nemecko na začiatku invázie oznámilo, že ruská invázia „znamená obrat“ v politike neposielania zbraní. Ukrajine sľúbili 1 000 protitankových zbraní a 500 striel Stinger. Neskôr kancelár Olaf Scholz avizoval aj 2 700 rakiet Strela.
Dodaných bolo 1 500 protilietadlových rakiet Strela, 100 guľometov MG3 a osem miliónov nábojov do ručných zbraní. Nemecko tiež dodalo Ukrajine niekoľko tisíc kusov protitankových systémov „Panzerfaust 3“ zo skladu nemeckej armády.
Okrem toho Nemecko darovalo aj podporný materiál ako 350 000 balení potravín, 50 zdravotníckych transportných vozidiel a zdravotníckych potrieb.
Protitankové systémy sa Ukrajincom tak zapáčili, že si mali z nemeckej firmy objednať systémy RGW90 HH, známe ako „Matador“, od zbrojárskej spoločnosti Dynamit Nobel Defense v Burbachu v Severnom Porýní-Vestfálsku.
Ide o podobné systémy, ako je americký Javelin. Ukrajinská vláda zaplatí za zbrane 25 miliónov eur. Ukrajine bolo zaplatených 2 650 zbraní, pričom zvyšných 2 450 sa má dodať v týždenných splátkach po dokončení do konca mája, uvádza Business Insider Deutschland.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Business Insider