Nemocnice zháňajú darcov krvi: Zásoby jednej krvnej skupiny sú hraničné
- Národná transfúzna služba SR upozorňuje na hraničné zásoby
- Pokiaľ má záujem darovať krv, podmienok je niekoľko
- Národná transfúzna služba SR upozorňuje na hraničné zásoby
- Pokiaľ má záujem darovať krv, podmienok je niekoľko
Národná transfúzna služba (NTS) Slovenskej republiky informuje, že zásoby krvnej skupiny 0 (nula) s negatívnym Rh faktorom sú hraničné. V tejto súvislosti preto na sociálnej sieti apeluje na ľudí so spomínanou krvnou skupinou, aby prišli darovať krv.
„Darcovia, vzhľadom na piatkový sviatok nás čaká krátky týždeň. Týka sa aj našich odberných centier. Nájdite si prosím čas na dobrý skutok a príďte darovať krv v predstihu,“ píše sa v príspevku.
Ak splníš tieto podmienky, tiež môžeš byť darcom
„Aktuálne máme v hraničnom pásme zásoby krvných prípravkov skupiny 0-. Naďalej však potrebujeme zásobovať všetky krvné skupiny,“ uviedla tiež NTS na sociálnej sieti. Následne ľudí odkazuje na ich webovú stránku a na zoznam 12 kamenných a 12 mobilných odberných miest, ktoré sú dostupné každý pracovný deň, no ich jednotlivé otváracie hodiny sa líšia.
Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky, pričom by nemal trpieť chronickým a infekčným ochorením a ani sa na žiadne liečiť.
Ako Národná transfúzna služba informuje na svojom webe, krv môžu darovať muži štyrikrát do roka (teda každé tri mesiace) a ženy trikrát do roka (každé štyri mesiace). „Je to čas, ktorý dovolí, aby si vaše telo úplne doplnilo počet červených krviniek a zásob železa po predchádzajúcom odbere.“
Krvné doštičky a plazma (ak sa odoberajú pomocou separátora, teda aferetického prístroja) sa môžu darovať častejšie, a to raz za dva týždne. Je to tým, že telo si nahradí stratu doštičiek a plazmy oveľa rýchlejšie ako stratu červených krviniek a železa. Doštičky sa vrátia na normálnu hladinu už po 72 hodinách po darovaní.
Čo urobiť pred odberom a prečo sa nebáť
24 hodín pred odberom je potrebné vypiť minimálne 2 litre tekutín a ráno pred odberom 500 mililitrov. Odporúča sa voda, minerálka, čaj, ovocná šťava a povolená je aj čierna káva. Na odber sa neodporúča ísť nalačno a 12 hodín pred odberom nemá človek jesť tučné jedlá, ako syry, maslo, smotana či údeniny. Odporúčajú sa jedlá plné sacharidov, ako sucháre, ovocie a zelenina, džem či med.
NTS tiež na webe apeluje na dostatok odpočinku, nefajčenie 6 hodín pred odberom, abstinenciu od alkoholických nápojov minimálne 12 hodín pred odberom, 24 hodín pred odberom sa nevystavovať psychickej a fyzickej námahe, vynechať tréningy a návštevu posilňovne.
Pokiaľ máš z odberu strach, NTS záujemcov upokojuje a dodáva, že väčšina ľudí sa po odbere cíti dobre.
„Ak by ste predsa len pocítili akýkoľvek príznak diskomfortu, ihneď upovedomte zdravotnícky personál. Vyvarujte sa zdvíhania ťažkých predmetov, a akýmkoľvek namáhavým cvičeniam budúcich 24 hodín po odbere. A potom sa môžete znova vrátiť k vašim bežným aktivitám, tak skoro a na tak dlho, ako sa budete cítiť dobre.“
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Facebook/Národná transfúzna služba SR, NTS