Nemocniční lekári zaujali tvrdý postoj: Poplatky na ambulantnej pohotovosti sa môžu dvihnúť na 10 eur

  • Za vyšetrenie na ambulantnej pohotovosti si priplatíš
  • Nemocniční lekári chcú odľahčiť pohotovosti
Ľudia čakajú v nemocnici na chodbe a žena na vyšeterení
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, TASR/Radovan Stoklasa, Unsplash/Ibrahim Boran
  • Za vyšetrenie na ambulantnej pohotovosti si priplatíš
  • Nemocniční lekári chcú odľahčiť pohotovosti

Ambulantní pediatri žiadajú skrátenie ordinačných hodín, nemocniční lekári chcú zas odľahčiť pohotovosti zvýšením poplatkov. 

Za vyšetrenie na pohotovosti možno zaplatíš desať eur. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, toto riešenie má za cieľ odbremeniť detských lekárov. Nad spomínaným návrhom už uvažuje aj ministerstvo zdravotníctva.

Hospitalizovanému peniaze vrátia

Lekári sa zhodli na tom, že ľudia často prichádzajú, aj keď to nie je vôbec vážne. Až tretina ambulantných či nemocničných návštev pohotovostí je podľa ich názoru neopodstatnená.

Po skrátení ordinačných hodín volajú pediatri z ambulancií. Toto ale nie je podľa nemocníc možné, až pokým sa nezvýšia poplatky. Riešenie preto vidia v tom, aby pacient z pôvodných 2 eur zaplatil desať eur. Pacientovi, ktorý by bol hospitalizovaný, by sa peniaze vždy vrátili.

Aktuálne sa na urgente platí 10 eur, ak ťa zoberú večer po 22.00 h, vtedy keď už ambulantná pohotovosť nefunguje. Poplatky by mali byť podľa pediatra len jedným z viacerých plánovaných systémových riešení.

O osude ambulancií budú rokovať

Ministerstvo zdravotníctva SR tvrdí, že avizovaná úprava poplatkov by pomohla k zníženiu zbytočných návštev.

Podľa analytičky je príčinou zneužívania pohotovostí aj nedostupnosť lekárov. Tvrdí, že desaťeurový poplatok špekulantov nijako neodradí. Naopak, ovplyvniť môžu tých najchudobnejších.

O osude ambulantných pohotovostí sa však bude ďalej rokovať, nič nie je isté. Minister zdravotníctva sa plánuje stretnúť s odborníkmi z nemocníc a pediatrie.

Zdravotné pripoistenie

Na Slovensku sa treba pokúsiť zaviesť zdravotné pripoistenie. Poukázal na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) v novej publikácii Priestor pre zdravotné pripoistenie na Slovensku. Z legislatívneho hľadiska to je podľa neho jednoduché, no úvahy o pripoistení sú politicky nákladné.

„Čeliť ľuďom, ktorí ,celý život platili odvody‘ a teraz majú strpieť, že ich predbieha dáky pripoistený, je náročné. Neľahké je aj vysvetliť, že nebudú výnimky, dvojité príspevky a že ,bezplatnosť‘ má svoje limity. Určite sa o to však treba pokúsiť,“ skonštatovala autorka publikácie Katarína Fedorová.

INESS poukázal na to, že poistenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti existuje v rôznych európskych krajinách, napríklad v Rakúsku, Francúzsku, Dánsku, Luxembursku alebo Holandsku.

„Či už ako doplnkové k verejnému systému, alebo namiesto neho,“ podotkol s tým, že dané štáty si udržali sociálny zmier.

Viac času na vyšetrenie

Inštitút upozornil na to, že v zdravotníctve sú potreby nekonečné a zdroje obmedzené. Verejné zdravotné poistenie (VZP) by podľa neho malo pokrývať iba klinicky prínosné technológie, ktoré si možno dovoliť zaplatiť.

„Z pohľadu VZP je štandardom zdravotná starostlivosť, ktorá prináša hodnotu za peniaze a neprekračuje možnosti rozpočtu. Všetko navyše je ‚pripoistiteľný‘ nadštandard,“ ozrejmil.

Priblížil, že predmetom pripoistenia na Slovensku by mohli byť napríklad telemedicína, nepovinné očkovanie, neindikované genetické testy, krvné vyšetrenia či alternatívna medicína. Pripoistiť by sa mohlo aj viac času na vyšetrenie, vyššia frekvencia preventívnych prehliadok či ich rozšírenie na ďalšie špecializácie.

Všeobecná zdravotná poisťovňa
zdroj: TASR/Pavol Zachar

„V rámci stomatológie sa dá pripoistiť použitie nadštandardných materiálov a výkony, ktoré nie sú hradené z VZP, napríklad dentálne implantáty, pečatenie zubov, dentálna hygiena,“ doplnil INESS.

Súčasťou pripoistenia by podľa neho mohlo byť aj nadštandardné ubytovanie, strava pri hospitalizácii a možnosť výberu zdravotníckeho pracovníka, ako aj skorší termín u lekára. Rovnako nekategorizované a nadlimitné technológie.

„Takýto produkt bude mať zmysel iba v prípade, ak sa k nadštandardu nebude dať dostať cez výnimky,“ podotkol. INESS poukázal na to, že v prípade, že kúpeľná liečba neprináša benefity pri jednotlivých ochoreniach, mala by sa ponúkať v rámci pripoistenia.

Inštitút odporučil tiež opätovne zaviesť regulačné platby za návštevu ambulancie, ktoré znižujú nadspotrebu zdravotnej starostlivosti. Rovnako je podľa neho potrebné od platieb za zdravotnú starostlivosť oslobodzovať iba ľudí s nízkym príjmom.

„Invalidita, ťažké zdravotné postihnutie ani konkrétna choroba nie sú vhodné kritérium,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá