Nemôžeme všetky túžby lekárov uspokojiť naraz, tvrdí Heger. Na Slovensku pribudli stovky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 405
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 390
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 405
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 390
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 71,63 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 405 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 292 385, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 841 307 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 443 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 446.
Slovensko sa zotavuje z pandémie
Všetky želania lekárskych odborov nie je možné uspokojiť naraz. Na sociálnej sieti to skonštatoval premiér Eduard Heger. Šéf odborárov Peter Visolajský v auguste kritizoval, že sa viacero z ich požiadaviek nesplnilo a avizoval hromadné výpovede lekárov.
„Prežívame ťažké časy. Stále sa spamätávame z pandémie, Európa čelí energetickej kríze a náš bezprostredný sused je vo vojne. Nemôžeme všetky túžby a želania lekárskych odborov uspokojiť naraz. Jednoducho to nie je možné,“ spresnil premiér.
Zopakoval, že na výpovede lekárov nevidí dôvod. „Ak lekári neodišli od pacienta doteraz a dokázali zniesť dlhé roky tolerovaný úpadok systému zdravotníctva, tak teraz k tomu nie je vecný dôvod,“ doplnil.
Súčasná vláda podľa neho urobila za posledných desať rokov pre zdravotníkov najviac. „Historické zvyšovanie platov je realita od začiatku budúceho roka a aj prostredníctvom Plán obnovy a odolnosti SR zlepšíme podmienky pacientom aj personálu,“ dodal.
Vláda v stredu schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe.
Visolajský v auguste vyzval lekárov na podanie výpovedí. Urobil tak po rokovaní na Úrade vlády SR k platom zdravotníkov. Reagoval, že samotné zvýšenie miezd problém v zdravotníctve nevyrieši. Poukázal na potrebu splnenia ich ďalších požiadaviek, ako napríklad nastolenie poriadku vo financovaní nemocníc či zavedenie systému DRG.
Nová JIS s „izolačkou“
Zrekonštruovanú a zmodernizovanú Jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) získala I. chirurgická klinika Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Slávnostne ju otvorili za účasti ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.
Rozsiahla obnova traktu v monobloku na Triede SNP si vyžiadala investíciu takmer milión eur z kapitálových výdavkov štátu, informovala nemocnica. Modernizácie v takom meradle sa pracovisko dočkalo po takmer 40 rokoch.
Vynovené pracovisko zodpovedá podľa nemocnice náročnosti chirurgických operačných výkonov 21. storočia. Modernizácia sa začala na jar a trvala päť mesiacov. Pre pacientov po operačných zákrokoch je pripravených 11 intenzivistických lôžok.
Jedno z nich je izolačné v prípade pacienta s ochorením COVID-19. „Ako jedni z prvých v Česku a na Slovensku budeme na našej JIS pracovať s najnovším modelom infúzomatov na dávkovanie výživových roztokov,“ priblížil prednosta I. chirurgickej kliniky Jozef Radoňak.
Na klinike sa podľa nemocnice realizuje najviac operácií karcinómu pankreasu v rámci Slovenska, za rok vyše 100.
„Po týchto operáciách sú pacienti ešte dlho v ťažkom stave a zotavujú sa práve na JIS. Časté sú operácie žlčníka, pečene, žalúdka i nadobličiek, operácie čriev, ale aj multiorgánové odbery či transplantácie obličiek, v ktorých UNLP patrí k slovenským lídrom,“ konštatoval Radoňak. Ročne na klinike zrealizujú približne 2 700 operácií a hospitalizujú viac ako 5 200 pacientov.