Nenápadná fabrika na Slovensku šije pre Gucci, Versace či Ferrarri
- Spoločnosť PAZZ vo Veľkom Krtíši šije oblečenie pre luxusné značky ako Versace, Gucci a mnoho ďalších
- Pracuje tam 170 ľudí, ich výrobky PAZZ vyváža do celého sveta
- Spoločnosť PAZZ vo Veľkom Krtíši šije oblečenie pre luxusné značky ako Versace, Gucci a mnoho ďalších
- Pracuje tam 170 ľudí, ich výrobky PAZZ vyváža do celého sveta
Spoločnosť PAZZ, so sídlom vo Veľkom Krtíši, neponúka šitie oblečenia len pre luxusné značky ako Versace a Gucci, ale aj pre automobilové stajne ako Ferrari a Red Bull v okruhu Formule 1.
Ich závod je miestom, kde sa vyrába vysokokvalitné športové oblečenie pre renomované svetové značky vrátane Rossignol, Aztech, Stockli, HEAD a Castelli. Výrobný riaditeľ spoločnosti PAZZ, Milan Havjar, zdôraznil pre TASR, že produkty vyrobené na Slovensku sa vyvážajú do materskej spoločnosti v Taliansku a následne sa distribuujú do celého sveta.
Na Slovensku je málo šičiek
Podľa neho obdobie pandémie prekonala spoločnosť bez väčších problémov, avšak naďalej pretrváva nepriaznivá situácia týkajúca sa nedostatku ľudských zdrojov.
„Napriek vynikajúcej spolupráci s miestnymi školami sa dlhodobo nedarí zabezpečiť šičky do našej výroby, čo sa v dôsledku prirodzeného starnutia a odchodov do dôchodku prejavuje v dlhodobom horizonte na poklese stavu zamestnancov,“ konštatoval s tým, že problémom je teraz to, že množstvo zákaziek musia odmietať, pretože ich kapacitne nie sú schopní realizovať.
Tento nedostatok pracovnej sily spôsobuje, že spoločnosť musí odmietať viacero objednávok z dôvodu nedostatočných kapacít na ich realizáciu.
PAZZ tiež bojuje s energetickou krízou a snaží sa investovať do inovácií. Momentálne sa v ich závode inštaluje fotovoltická elektráreň, čo im pomôže zabezpečiť stabilný zdroj energie.
Okrem spoločnosti PAZZ pôsobí vo svojich priestoroch aj textilná firma Powerskin, ktorá patrí do skupiny Arena. Táto spoločnosť sa špecializuje na výrobu profesionálnej línie bezšvových plaviek a ich výrobky sa vyvážajú do celého sveta.
Aj keď pandémia spôsobila mierne zaostávanie, situácia sa vrátila do normálu a firma Powerskin momentálne rastie a rozširuje svoje výrobné kapacity. Plánujú tiež otvoriť ďalšiu výrobnú linku, čím sa zvýši počet zamestnancov na 70.
Spoločnosti PAZZ a Powerskin prinášajú pracovné príležitosti a prispievajú k rozvoju textilného priemyslu vo Veľkom Krtíši. Svojou kvalitou a výrobou pre svetové značky si získali dobrú povesť a pokračujú v úspešnom raste.
Šička je jedným z najhoršie platených zamestnaní
Podľa portálu Platy.sk zarobí šička od 700 do 1 000 eur. To je v porovnaní s celoslovenským priemerom mimoriadne nízky plat. Podľa toho istého portálu iba 10 % Slovákov zarába menej ako 894 eur.
Šičky sú pritom kostrou textilného priemyslu a tie slovenské šijú aj luxusné kúsky svetových návrhárov, a to nielen tie vo Veľkom Krtíši. 100 % šičiek na Slovensku sú podľa Platy.sk ženy. Stále sa však nemajú tak zle ako ich kolegyne v Ázii. Rýchla móda tlačí nadol ceny aj kvalitu a to sa odráža na práci.
Ázijské textilné továrne čelia podľa ILO mnohým výzvam, medzi ktoré patria narastajúce náklady na prácu, automatizácia a tlak na prechod k udržateľnejšiemu podnikateľskému modelu, ktorý zlepší mzdy a pracovné podmienky.
Napriek tomu, že reálne mzdy v sektore sa vo väčšine krajín zvýšili, pracovné podmienky zostávajú všeobecne náročné, vrátane dlhých a intenzívnych pracovných hodín, slabých bezpečnostných a zdravotných podmienok pri práci a porušovania základných pracovných práv.
Aj napriek zvyšovaniu mzdovej produktivity v sektore, veľká časť pracovníkov je stále veľmi zraniteľná kvôli všeobecnej neformalite a dočasnej povahy ich pracovných zmlúv. Podpora sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania môže vytvoriť virtuálny cyklus, v ktorom vyššie mzdy poháňajú vyššiu produktivitu a naopak.
Zdroje: TASR, AI, ILO, Platy.sk