Nenápadná pomôcka ťa môže zbaviť obľúbeného zlozvyku, nie je však vhodná pre každého

  • Nenápadná pomôcka môže výrazne uľahčiť prvé kroky skončenia závislosti
  • Ak sa používa správne, dokáže zmierniť najnepríjemnejšie abstinenčné príznaky
smútok, žena
Freepik/KateMangoStar
  • Nenápadná pomôcka môže výrazne uľahčiť prvé kroky skončenia závislosti
  • Ak sa používa správne, dokáže zmierniť najnepríjemnejšie abstinenčné príznaky

Mnoho fajčiarov hľadá účinný spôsob, ako sa zbaviť závislosti od nikotínu, a jednou z populárnych metód sú nikotínové náplasti. Fungujú na princípe postupného uvoľňovania nikotínu do tela cez kožu, čím zmierňujú abstinenčné príznaky. Napriek tomu, že ide o pomerne rozšírenú formu náhradnej nikotínovej terapie, nie sú vhodné pre každého a vyžaduje si správne používanie. 

Pre koho sú nikotínové náplasti vhodné, ako sa správne používajú a aké vedľajšie účinky môžu spôsobiť?

Pre niektoré skupiny môžu spôsobiť viac škody než úžitku

Podľa praktického lekára Jana Tytykala nie sú nikotínové náplasti vhodné pre všetkých fajčiarov. „Užívanie nikotínových náplastí nie je veľmi vhodné pre fajčiarov, ktorí majú nejaké srdcové problémy, napríklad neliečený vysoký tlak alebo sú tesne po infarkte, pretože to môže zhoršiť ich zdravotný stav,“ uviedol Tytykalo pre Startitup.

Rizikovou skupinou sú aj tehotné a dojčiace ženy, ako aj ľudia s kožnými problémami, ako je ekzém či psoriáza, kde môžu náplasti spôsobiť lokálne podráždenie. „U príležitostných fajčiarov môže dôjsť k predávkovaniu nikotínom, keďže ich telo nie je zvyknuté na vyššie dávky,“ dodal. 

Nesprávne použitie môže znížiť šancu na úspech

Dôležité je aj správne používanie náplastí. Farmaceut Peter Stanko z portálu ADC.sk upozornil, že „lieky ako nikotínové náplasti či žuvačky by sa mali používať len v prípade, ak človek skutočne chce úplne prestať fajčiť“.

Zdôraznil, že pri výbere náplastí je nutné zohľadniť počet denne vyfajčených cigariet a začať treba vždy tými náplasťami, ktoré zodpovedajú počtu vyfajčených cigariet za deň.  

„Náplasť sa večer odstráni a ráno sa aplikuje nová na iné miesto. Miesto aplikácie musí byť suché, bez ochlpenia a nemôže byť mastné, aby náplasť mohla správne priľnúť ku koži,“ vysvetlil pre Startitup. Zdôraznil, že je potrebné dodržiavať dávkovaciu schému s postupným znižovaním „sily“ používaných náplastí. 

Rady a postupy pri odvykaní od fajčenia pomocou náplastí

Podľa portálu CDC (Centers for Disease Control and Prevention) liečba zvyčajne trvá 8 až 12 týždňov, počas ktorých sa dávka nikotínu postupne znižuje, až kým sa s používaním náplastí úplne neprestane.

Ak fajčiar počas používania náplastí pociťuje silné chute na cigaretu, môže to znamenať, že používa príliš slabú dávku. V takom prípade sa odporúča prechod na silnejšiu náplasť. Ak už používa najvyššiu dostupnú dávku, mal by sa poradiť so svojím lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Dve náplasti by sa nemali používať súčasne, pokiaľ to výslovne neodporučí odborník.

Ak počas odvykania s náplasťou dôjde k relapsu a fajčiar si opäť zapáli, nie je potrebné s jej používaním prestať. Dôležité je zahodiť cigarety a pokračovať v pokuse prestať fajčiť – náplasť treba naďalej používať podľa odporúčania.

Správne používanie nikotínových náplastí a alternatívy pri odvykaní

Ak sa náplasti používajú nesprávne, môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Tytykalo upozornil: „Lokálne to môže dráždiť, najmä ak sa nemenia miesta aplikácie. U ľudí, ktorí fajčia veľa, môže hroziť predávkovanie nikotínom, čo môže zhoršiť srdcové problémy a negatívne ovplyvniť spánok,“ varoval lekár. 

Nikotínové náplasti sa od iných foriem náhradnej nikotínovej terapie líšia tým, že poskytujú stabilnú hladinu nikotínu počas dňa. Stanko objasnil, že „ak niekto netoleruje náplasti, alternatívou sú nikotínové žuvačky, ktoré však treba správne používať, pretože ich technika žuvania je odlišná od bežných žuvačiek“.

Okrem toho existujú aj nikotínové spreje a pastilky, ktoré sa používajú v prípade akútnej potreby, keď sa počas odvykania objaví silná túžba po cigarete. „Vtedy sa proti abstinenčným príznakom aplikuje do úst nikotínová pastilka alebo jedna dávka nikotínového spreja,“ doplnil. 

Hoci nikotínové náplasti môžu byť efektívnou pomôckou, nie sú univerzálnym riešením. Ich úspešnosť závisí od individuálneho prístupu fajčiara, správneho používania a prípadne aj kombinácie s ďalšími metódami, ako je psychologická podpora alebo farmakologická liečba. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: CDC

Najnovšie videá

Trendové videá