Nenápadný klenot v Perzskom zálive chce byť novým „Dubajom“. Do noviniek naleje stovky miliónov dolárov
- Bahrajn do svojho pobrežia investuje 427 miliónov dolárov
- Krajina je pripravená stať sa vychýrenou turistickou destináciou v Perzskom zálive
- Bahrajn do svojho pobrežia investuje 427 miliónov dolárov
- Krajina je pripravená stať sa vychýrenou turistickou destináciou v Perzskom zálive
Bahrajn je súostrovie 33 prírodných ostrovov zdobených bielym pieskom pri Arabskom polostrove. Pred pandémiou sem ročne pricestovalo 4,3 milióna turistov, pričom susedné krajiny – Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (SAE) – prilákali po 15 miliónov.
V roku 2019 vzrástol bahrajnský turistický sektor o takmer 7 % a priemysel vyskočil z viac ako 2 % HDP Bahrajnu v roku 2015 na 7 % na konci roku 2021.
Bahrajn je už dlho obľúbenou destináciou pre turistov z Perzského zálivu, no čelí výzvam. Podľa Magdaleny Karolakovej, docentky humanitných a spoločenských vied na univerzite v Spojených arabských emirátoch, sa bahrajnský turistický priemysel stále zotavuje z pandémie. Zabrať mu dáva aj konkurencia zo susednej Saudskej Arábie. Informuje CNN.
V Bahrajne v roku 2020 klesol počet turistov o 92 % v porovnaní s rokom 2019. Na druhej strane Saudská Arábia v roku 2019 začala kampaň, ktorá určite ovplyvní aj Bahrajn.
Začala sa zameriavať na otváranie všetkých druhov zábavy, ako sú kiná, nákupné centrá a letoviská. Mnohí Saudi, ktorí v minulosti cestovali na víkend do Bahrajnu, aby využili benevolentnejšie opatrenia, sa teraz rozhodli zostať doma.
Bahrajn však pripravuje novinky. Ide napríklad o projekt rozvoja nábrežia v hodnote 427 miliónov dolárov. Ten by mu mal napomôcť dobehnúť obľúbenejšie turistické destinácie v Perzskom zálive.
Taktiež by malo ísť o účinný krok v rámci etablovania sa ako top destinácie pre ľudí, ktorí túžia po dokonalej plážovej dovolenke. Výstavba prinesie na pobrežie Bahrajnu nové pláže, plávajúce reštaurácie, luxusné hotely a vodné atrakcie.
Chýbať nebude ani výstavné centrum za 221 miliónov dolárov, ktoré má byť najväčšie na Blízkom východe. Bahrajnský úrad pre cestovný ruch a výstavy (BTEA) začal s hlavným plánom rozvoja pred piatimi rokmi. Všetky nové projekty majú byť pre turistov pripravené už v roku 2026. Prvá várka atrakcií má byť dostupná už do konca roka 2022.
Bahrajn sa oplatí spoznať
Hlavné mesto Bahrajnu patrí medzi najmodernejšie metropoly Blízkeho východu. Výškové budovy obkolesujú staré mesto so základným kameňom v podobe mestskej brány Bab al-Bahrain.
Napriek rozmachu a stavbe nových štvrtí nájdeš v Bahrajne množstvo veľmi starodávnych historických budov. Neďaleko nového mesta sa rozkladá pôvodný kapitol z 9. storočia.
V meste je tiež jedna z najstarších islamských pamiatok v krajine, ktorou je Khamiská mešita alebo Arad. Je to stredoveká pevnosť postavená v 15. storočí v arabskom štýle.
Manama nie je zďaleka taká slávna ako Dubaj, Doha alebo Abu Dhabi, no je tu toho o mnoho viac než v takom Kuwait City. Určite patrí medzi najpríjemnejšie hlavné mestá regiónu. Srdcia cestovateľov si získava najmä vďaka uvoľnenej atmosfére a veľmi živému nočnému životu v centre.
Lacné letenky do Manamy si vieš rezervovať s odletom z Viedne, Budapešti i Prahy. Napríklad Pelikán zverejňuje akciové ponuky leteckých spoločností Turkish Airlines, Emirates, Pegasus či Air Arabia. Priamy let do Manamy z našich končín neexistuje. Letieť však možno veľmi komfortne s jedným prestupom so spomínanými spoločnosťami.
V Bahrajne nájdeš najkvalitnejšie a najcennejšie perly na celom svete. Krajina bola vôbec prvým miestom na arabskom pobreží Perzského zálivu, kde bola objavená ropa.
Bahrajnský štát patrí k najmultikultúrnejším a najotvorenejším krajinám z hľadiska náboženstiev v tejto oblasti.
Oficiálnym platidlom v krajine je Bahrajnský dinár (BHD). Ak budeš platiť v obchodoch, môže sa stať, že naspäť dostaneš saudský riál. Je to v poriadku, bahrajnský dinár je priamo viazaný na menu Saudskej Arábie.
Ceny v Bahrajne sú pomerne vysoké v porovnaní s Európou. Ak však budeš hľadať najmä lokálne podniky a reštaurácie, môžeš výrazne ušetriť. Street food ťa bude stáť 2 až 3 eurá, jedlo v luxusnejšej reštaurácii 20 až 25 eur na osobu. Za fľašu vody zaplatíš 0,60 eura a lístok na MHD stojí 0,70 eura.