Nenápadný zabijak: Takmer všetky potraviny sú už zamorené jednou toxickou látkou
- Znečisťujúce látky sa podľa vedcov hromadia v jedle
- Príčinou ich vzniku sú priemyselné procesy a spaľovanie odpadu
- Znečisťujúce látky sa podľa vedcov hromadia v jedle
- Príčinou ich vzniku sú priemyselné procesy a spaľovanie odpadu
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila na znečisťujúce látky, ktoré sa podľa správ nachádzajú v potravinách. Tieto látky vznikajú hlavne kvôli priemyselným procesom a spaľovaniu odpadov.
Experti poskytli rady, ako sa pred týmito látkami ochrániť.
Ktoré potraviny sú znečistené najviac?
Na konci novembra Svetová zdravotnícka organizácia upozornila na nebezpečenstvo znečistenia životného prostredia látkou známou ako dioxíny.
Podľa ich zástupcov sa ľudia v 90 percentách prípadov dostávajú do styku s touto škodlivou chemikáliou hlavne cez potraviny.
Mäso, mliečne výrobky, ryby a mäkkýše obsahujú najviac dioxínov. Táto vysoko toxická zlúčenina súvisí s výskytom rakoviny a môže ovplyvniť reprodukčné schopnosti, spôsobiť problémy vo vývoji alebo poškodiť imunitný systém.
Dohľad nad výrobou potravín
Priemyselné procesy a nesprávne spaľovanie odpadov mimo určených spaľovní sú hlavnými zdrojmi, ktoré uvoľňujú dioxíny do životného prostredia. Taktiež prírodné javy, ako lesné požiare, prispievajú k tomuto problému.
Podľa štúdie, ktorú zverejnila Národná knižnica medicíny, spaľovanie odpadu ohrozuje verejné zdravie. Tento problém súvisí aj s otepľovaním planéty, čo zvyšuje riziko lesných požiarov, a s okysľovaním morí, ktoré negatívne ovplyvňuje morské ekosystémy.
Chemikálie sa rozpadajú veľmi pomaly, pričom ich koncentrácia v ľudskom tele klesá na polovicu približne za sedem až jedenásť rokov. Hoci experti nevidia priamy negatívny vplyv dioxínov na zdravie, WHO poukázala na fakt, že väčšina prípadov kontaminácie sa objavuje v krajinách s lepšou reguláciou.
WHO preto navrhla, aby vlády dohliadali na priemyselné procesy a výrobu potravín, čím by sa dalo zabrániť tvorbe toxických látok.
Ako znížiť prítomnosť toxických zlúčenín v strave?
Podľa WHO môžeš znížiť príjem dioxínov, ak odstrániš tuk z mäsa, pretože dioxíny sa hromadia práve v tukovom tkanive zvierat.
Ďalšou možnosťou je častejšie zaradenie rastlinnej stravy do jedálnička namiesto mäsa, napríklad niekoľkokrát týždenne. Ak si navyše sám pestuješ jedlo, môžeš sa ešte lepšie vyhnúť dioxínom a škodlivým pesticídom.
Vážne nedostatky v slovenských obchodoch
Ako sme ťa informovali v našom článku, hygienici odhalili v slovenských obchodoch vážne nedostatky. Predávali výrobky aj po exspiračnej dobe, informovala TASR.
Úradná kontrola bola vykonaná u 1 227 právnych subjektov a 1 952 prevádzok. Nedostatky sa zistili pri 159 kontrolách, z uvedeného počtu bolo zistených 587 nedostatkov.
„Mimo pracovnej doby bolo vykonaných 75 úradných kontrol, počas ktorých inšpektori skontrolovali 44 právnych subjektov a 65 prevádzok, nedostatky boli zistené u 22 maloobchodných prevádzok,“ uviedla ďalej v aktuálnej správe Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.
Najviac nedostatkov pri úradných kontrolách potravín sa kontrolami ŠVPS identifikovalo v hygiene, v predaji po dátume spotreby a v označovaní.
„Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 35 blokových pokút v celkovej výške 1 575 eur. Závažnejšie zistené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona o potravinách.“
„V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 80 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 104 500 eur. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 19 000 eur,“ dodala veterinárna správa.
Tri najdrahšie potraviny na Slovensku
Ako sme ťa informovali, ceny potravín na Slovensku sa ustálili. Stále sú tu však potraviny ako maslo, vajcia a syr eidam, ktoré sú nezvyčajne drahé. Prišla na to analýza ministerstva financií, ktorú prerokovala vláda.
Vláda sa týchto predajcov potravín rozhodla skontrolovať. Ak ceny nebudú klesať správnym smerom, vláda zvažuje možnosť zavedenia cenovej regulácie.
Podľa analýzy, ktorú schválila vláda, tempo rastu cien potravín na Slovensku sa v tomto roku ustálilo. Hlavne pre pokles cien energií a poľnohospodárskych produktov na svetových trhoch.
Od apríla sú tak priemerné spotrebiteľské ceny potravín na Slovensku stabilné.
„Medzinárodné porovnanie cien vo vertikále však naznačuje na Slovensku nezvyčajne vysokú cenu masla, vajec a syru eidam,“ upozorňuje rezort financií.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: National Library of Medicine, WHO, Archív SIU, Archív SIU, TASR