Nenechaj sa oklamať: Polícia varuje pred falošnými SMS o údajných pokutách
- Podvodníci vytvorili aj falošnú webovú stránku ministerstva
- Posielajú SMS o pokute za nesprávne parkovanie alebo prekročenie rýchlosti
- Podvodníci vytvorili aj falošnú webovú stránku ministerstva
- Posielajú SMS o pokute za nesprávne parkovanie alebo prekročenie rýchlosti
Podvodníci už naozaj nepoznajú hranice a ich triky sú čoraz sofistikovanejšie. Kým v minulosti sa zameriavali najmä na seniorov cez legendárne telefonáty o vnukoch v núdzi, dnes svoje siete rozhodili oveľa širšie. Najnovšie sa pokúšajú oklamať Slovákov pomocou falošných SMS správ o údajných pokutách od polície.
Slovenská polícia zaznamenala začiatkom roka 2024 nový nárast podvodných SMS správ, ktoré sa snažia vylákať od ľudí peniaze pod zámienkou nezaplatených pokút. Podvodníci pritom svoje praktiky neustále zdokonaľujú a prichádzajú s čoraz prepracovanejšími metódami.
„Tieto SMS obsahujú odkaz na falošnú webstránku, ktorá sa snaží napodobniť vzhľad oficiálneho webu Ministerstva vnútra SR. Súčasťou správ býva falošné číslo spisu,“ vysvetľuje hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.
Scenár podvodu je pritom vždy podobný. Človek dostane SMS správu, v ktorej sa píše napríklad o pokute za nesprávne parkovanie alebo prekročenie rýchlosti. Správa obsahuje odkaz na falošnú webovú stránku, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako oficiálny web Ministerstva vnútra SR.
Ako zasiela pokuty polícia?
„Je dôležité zdôrazniť, že polícia nikdy nezasiela výzvy na úhradu pokút prostredníctvom SMS správ. Ak ste dostali pokutu, informácia o nej vám príde riadne poštou do vlastných rúk,“ upozorňuje Hájek.
Podvodníci, ktorí používajú webové stránky s podobnými adresami ako oficiálna stránka ministerstva (minv.sk), používajú adresy ako „minvsk.info“ alebo podobné variácie, ktoré môžu na prvý pohľad vyzerať dôveryhodne.
Ako sa chrániť pred podvodníkmi:
- Nikdy neklikaj na odkazy v nevyžiadaných SMS správach.
- Nereaguj na výzvy o urgentných platbách.
- Nezadávaj údaje z platobnej karty na neoverených stránkach.
- Všímaj si presné adresy webových stránok.
- V prípade pochybností kontaktuj políciu.
Ak si už dostal podozrivú správu, polícia ju odporúča okamžite vymazať. „Ak ste sa už stali obeťou podvodu, čo najskôr kontaktujte políciu na čísle 158 alebo sa dostavte na najbližší policajný útvar,“ dodáva Hájek.
Napriek opakovaným varovaniam sa podvodníci stále snažia svoje triky vylepšovať a hľadať nové spôsoby, ako oklamať ľudí. Polícia preto vyzýva verejnosť k maximálnej obozretnosti pri prijímaní akýchkoľvek nevyžiadaných správ týkajúcich sa financií.
Takto vyzerajú podvodné SMS správy, ktorými sa podvodníci snažia vylákať peniaze od ľudí:
Starší typ podvodnej SMS
„Podvodníci zasielajú seniorom podvodné SMS správy, v ktorých informujú seniora, vystupujúc pritom v pozícii jeho rodinného príslušníka, že došlo k zmene telefónneho čísla na strane ich rodinného príslušníka. Najčastejšie ako dôvod uvádzajú poškodenie telefónu a SIM karty. Senior je SMS správou vyzvaný, aby si uložil nový telefonický kontakt na rodinného príslušníka. Následne podvodník rozvíja diskusiu so seniorom a pod vymyslenou legendou tohto informuje, že súrne potrebuje poslať finančné prostriedky,“ upozornila právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie Sylvia Ďatelinková.
Dôrazne varuje pred zdieľaním citlivých informácií o platobnej karte či prístupových údajoch do elektronického bankovníctva.
Ako sme ťa už informovali, v prípade, že niekto prevedie peniaze na neznámy účet, ich získanie späť je takmer nemožné. Podvodníci totiž väčšinou využívajú zahraničné účty, z ktorých okamžite vyberajú prevedené prostriedky. Pokiaľ raz na účet peniaze už boli zaslané, je veľmi ťažké sa k nim dostať naspäť.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Prezídium PZ, Archív Startitup