Neodprataný sneh a ľad ťa môže vyjsť pekne draho. Ak spôsobí škodu, budeš niesť následky
- Zima je spojená so zvýšeným výskytom materiálnych škôd
- Zisti, kedy musíš hradiť škodu, ak ju spôsobí sneh či ľad padajúci z tvojho domu či oplotenia
- Zima je spojená so zvýšeným výskytom materiálnych škôd
- Zisti, kedy musíš hradiť škodu, ak ju spôsobí sneh či ľad padajúci z tvojho domu či oplotenia
Zimné obdobie často prináša viac úrazov a poškodenia majetku. Tieto problémy sa nevyskytujú len na cestách, ale aj na pozemkoch blízko budov, múrov alebo vysokých stromov. Ako je to vlastne s odškodnením, ak škodu spôsobí sneh alebo ľad padajúci z tvojho domu alebo plotu?
Zákony presne neuvádzajú, v akom rozsahu by si mal odstraňovať snehové nánosy z tvojho plota, strechy či stromov. Ako ale informuje portál peniaze.sk, ak spadnutý sneh, ľad alebo polámané konáre pod ich váhou spôsobia škodu niekomu inému, môžeš za to niesť zodpovednosť.
Všeobecná preventívna povinnosť
Každý subjekt podľa zákona musí dodržiavať všeobecnú preventívnu povinnosť. To znamená, že by si mal konať tak, aby si predchádzal škodám na zdraví, majetku, prírode alebo životnom prostredí. Preto je dôležité byť opatrný pri správe a údržbe tvojho majetku a zvážiť, či tvoje konanie alebo aj nečinnosť nemôže spôsobiť škodu.
Za spôsobenú ujmu zodpovedáš, ak budú splnené tieto tri nižšie uvedené podmienky:
- porušíš svoju povinnosť (pričom môže ísť aj o porušenie vyššie špecifikovanej prevenčnej povinnosti),
- dôjde k vzniku ujmy (majetkovej či nemajetkovej),
- medzi spôsobenou ujmou a porušením tvojej povinnosti bude existovať tzv. príčinná súvislosť (v našom prípade teda bude platiť, že práve kvôli tomu, že si sneh neodpratal, vznikla niekomu škoda).
Ak máš teda na streche veľa ťažkého snehu alebo z nej visia nebezpečné cencúle, ktoré by mohli zraniť niekoho alebo poškodiť zaparkované vozidlá v blízkosti, mal by si ich čo najskôr odstrániť.
Podiel na škode môže mať aj vodič
Keďže každý musí dodržiavať všeobecné preventívne opatrenia, tieto pravidlá sa týkajú aj poškodeného. V praxi sa preto často objavujú spory o tom, či by poškodený mohol predísť ujme, keby konal s dostatočnou predvídavosťou.
Zákon jasne uvádza, že ak poškodený spôsobí škodu svojím zavinením, potom ju musí niesť sám. V prípade, že škoda vznikla čiastočne aj kvôli poškodenému, rozdelí sa zodpovednosť za ňu medzi všetkých zúčastnených podľa ich podielu na zavinení.
V mnohých situáciách býva náročné zistiť, do akej miery sa na škodu podieľali rôzne osoby svojou činnosťou alebo opomenutím. Toto sa jasne prejavilo napríklad v prípade, ktorý v polovici roka 2022 riešil Krajský súd v Žiline.
V konaní súd posudzoval nárok na odškodnenie poškodenia zaparkovaného auta kvôli snehu, ktorý spadol zo strechy rodinného domu. Pri dokazovaní vyšlo najavo, že vlastník domu vedel o pravidelnom padaní snehu zo strechy, ale neprevzal žiadne opatrenia na jeho zadržanie, ako napríklad inštaláciu protisnehových zábran na streche.
Súd ale dospel k zisteniu, že aj užívateľ vozidla sa nedržal všeobecných preventívnych opatrení, keďže parkoval auto na mieste, kde v minulosti často padal zo strechy sneh. Hoci zvyčajne počas zimy parkoval na bezpečnejšom mieste, tentoraz to neurobil. Okresný súd Martin preto rozhodol, že užívateľ vozidla by mal znášať 20 % škody.
Krajský súd Žilina sa priklonil k vodičovi, hoci súhlasil, že aj on má časť zodpovednosti za škodu. Súd však zdôraznil, že majitelia nehnuteľností by mali svoj majetok udržiavať a spravovať tak, aby jeho stav nebol príčinou škody pre iných, bez ohľadu na to, či nehnuteľnosť využívajú alebo sa v nej alebo v jej okolí zdržiavajú.
Nárok na odškodné za pošmyknutie na zľadovatenom chodníku
Ako sme ťa už informovali, poškodenie zdravia a majetku môže byť niekedy zodpovednosťou chodca a niekedy majiteľa alebo správcu cesty. Napríklad taký pád na zľadovatenom chodníku môže mať za následok úraz, ktorý môže vyžadovať dlhšiu liečbu a v mnohých prípadoch zanechá aj trvalé následky.
Ak si utrpel škodu v dôsledku pošmyknutia na chodníku, môžeš si nárokovať náhradu zo svojej vlastnej úrazovej alebo životnej poistky. Možnosť náhrady závisí od toho, aké riziká si mal uvedené v zmluve so svojou poisťovňou.
Ako informuje portál Poistovne.sk, môžeš byť oprávnený na náhradu za trvalé následky úrazu, pobyty v nemocnici, chirurgické zákroky, zlomeniny alebo náhradu za obdobie práceneschopnosti.
Zdroje: peniaze.sk, Archív SIU, Poistovne.sk