Nepoučili sme sa. Dobitým Rómom z Moldavy závidíme odškodné
Autor je vysokoškolský pedagóg, publicista, spoluzakladateľ Dobre. a člen Progresívneho Slovenska.
Nezáleží na tom, akej je občan národnosti alebo ako vyzerá. Ak ho poškodili, patrí mu odškodnenie – to platí pri autonehodách medzi osobami, ale aj v konfliktoch so štátom.
Keď 19. júna 2013 v Moldave nad Bodvou prebehol policajný zásah, ktorý vtedajší predstavitelia polície a vtedajší minister vnútra Róbert Kaliňák optimisticky nazývali ‚pátracou akciou’, objavilo sa hneď niekoľko problémov. Výpovede zasahujúcich policajtov a svedkov sa extrémne líšili, minister vnútra Róbert Kaliňák s premiérom Robertom Ficom už klasicky podporovali policajné zásahy, nebolo úplne jasné ani to, čo sa vlastne stalo.
Viac ako tridsať Rómov z oblasti, kde k zásahu došlo, hlásilo, že boli vystavení policajnej brutalite. Identifikovať konkrétnych policajtov bolo náročné, pretože ich na mieste zasahovalo viac ako šesťdesiat. Medzi neprávom zbitými občanmi mali byť aj deti, a potom okrem násilia na mieste zásahu došlo k zlému zaobchádzaniu a diskriminácii aj na policajnej stanici.
Svedkovia o udalosti hovorili s novinármi a médiami. Istá žena sa sťažovala, že jej policajt pri neprimeranom zásahu bezdôvodne vyrazil zuby – a keďže je žena, ak by aj dotyčný dôstojník cítil potrebu ju fyzicky spacifikovať, čo by bolo za určitých podmienok pochopiteľné a vlastne by to bola jeho povinnosť, celkom určite by takýto elitný policajt dokázal drobnú ženu spútať aj bez toho, aby jej spôsobil trvalú ujmu na zdraví. Na to predsa máme elitných policajtov, aby dokázali rozoznať vážnosť situácie a aby reagovali primeranými zákrokmi.
(Ak by vás zaujímalo, ako vypovedali títo Rómovia o zásahu polície, ich výpovede sú doteraz dostupné na kanáli rómskej televízie Romea TV na tomto linku: Romové popisují brutální útok policistů na romskou osadu – YouTube)
To, že policajti v Moldave nad Bodvou podľa všetkého reagovali neprimerane, poznamenali aj mnohí významní predstavitelia politického a spoločenského života, medzi nimi aj ombudsmanky Jana Dubovcová a Mária Patakyová, ale aj mnohí aktivisti, novinári a predstavitelia umeleckej obce. Napriek tomu ani bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák, ani bývalý premiér Robert Fico nikdy nepripustili pochybenie a po celé roky tvrdili, že stoja za príslušníkmi polície a ich kroky doteraz považujú za oprávnené.
Šestica Rómov bola obžalovaná za krivú výpoveď, a to vrátane spomínanej ženy, ktorej dôstojník slovenskej polície vyrazil zuby. Na týchto občanov bol vyvíjaný tlak a polícia v snahe zahladiť stopy kriminalizovala týchto občanov – takže okrem toho, že zadarmo dostali totálny výprask, ich čakali ešte aj bezdôvodné trestné oznámenia.
Trvalo viac ako osem rokov, kým všetkých zbitých a krivo obvinených Okresný súd v Košiciach oslobodil. Prípad celý čas od nástupu do funkcie sledovala aj terajšia ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Dnes sa situácia v spoločnosti znovu mení, pretože Európsky súd pre ľudské práva ôsmim Rómom uznal nárok na odškodné vo výške 110 000 eur za nemajetkovú ujmu. Slovenská spoločnosť reaguje rozporuplne, ako je to pri otázkach spojených s rómskou menšinou bežné. Už od oznámenia správy sa zdvihla vlna kritiky a nenávisti, pretože sa výška odškodného mnohým zdá neprimeraná.
V konečnom dôsledku táto spoločenská nespokojnosť, ktorá obetiam závidí odškodné, ale je celkom chápavá voči násilníkom, hovorí o tom, že sa za posledných deväť rokov situácia veľmi nezlepšila. Tí, ktorí odškodneným závidia a dokonca prezentujú myšlienky, že si spomínanú bitku zaslúžili, len ďalej dokazujú, že ani dnes rómska komunita nie je v bezpečí.
Nikdy nevieme, či niektorý z autorov týchto nenávistných komentárov náhodou nepodá žiadosť o zamestnanie v policajných zložkách. Na odškodné pre túto skupinu Rómov sa skladáme všetci. Teraz je len otázkou, ako v priebehu rokov cena za nenávisť ešte porastie, keďže naša spoločnosť absolútne neprejavuje ochotu sa z tejto tragédie poučiť.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre