Nepoznané účinky „kráľovnej zeleniny“ boli dlho tajomstvom. Dokáže liečiť aj krvné zrazeniny
- Chemická látka v brokolici môže predchádzať a liečiť krvné zrazeniny
- Krvné zrazeniny vedú aj k mŕtvici – druhej najčastejšej príčine smrti na svete
- Chemická látka v brokolici môže predchádzať a liečiť krvné zrazeniny
- Krvné zrazeniny vedú aj k mŕtvici – druhej najčastejšej príčine smrti na svete
Mladšími nenávidená, no zato zdravá zelenina. Tím vedcov z Univerzity v Sydney v Austrálii prišiel na to, že v brokolici sa nachádza chemická látka. Tá by mohla jedného dňa predchádzať a liečiť krvné zrazeniny, ktoré vedú k mŕtvici, píše Science Alert na základe štúdie publikovanej v ACS Central Science. Mŕtvica je pritom podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) druhou najčastejšou príčinou smrti na svete.
Vedci sa pri sérii laboratórnych testov zamerali na 23 zlúčenín, ktoré sa bežne vyskytujú v rastlinách. Chceli tak zistiť, či majú väzbu s krvnými doštičkami.
Krvné doštičky majú dôležitú úlohu pri zastavení krvácajúcich rán. Za určitých okolností ale môžu vytvárať nebezpečné zrazeniny, ktoré blokujú prietok krvi. Pri životne dôležitých tkanivách, ako sú mozog a srdce, je každá sekunda pri strácaní kyslíka risk nenapraviteľného poškodenia.
Látka, ktorá sa bežne vyskytuje v brokolici či v karfiole, môže pomôcť pri zrážaní krvi. Zlúčenina s názvom sulforafan si získala už v minulosti pozornosť pre svoj potenciál pri prevencii rakoviny či znižovaní hladiny cholesterolu. Sulforafan je podľa podrobnej analýzy na molekulárnej úrovni schopný spomaliť zhlukovanie krvných doštičiek. Bráni tak tvorbe zrazenín.
„Zlúčenina v brokolici je účinná nielen pri zlepšovaní účinnosti liekov proti zrážanlivosti po mŕtvici, ale mohla by sa použiť aj ako preventívny prostriedok pre pacientov, ktorí sú vystavení vysokému riziku mŕtvice,“ uviedol biomedicínsky vedec Xuyu Liu z University of Sydney.
Kombinácia liekov a sulforafanu môže zvýšiť úspešnosť liečby o 40 %
Sulforafan by sa tak mohol použiť aj v núdzových situáciách, a to napríklad pri liečbe po mozgovej príhode s cieľom pokúsiť sa minimalizovať negatívne účinky na mozog. Lieky, ktoré sa v súčasnosti podávajú na zrážanie krvných zrazenín, fungujú pri ochrane pred poškodením mozgu na približne 20 % času. Keď sa však zlúčenina v brokolici sulforafan skombinuje s týmito liekmi, vedci uvádzajú, že miera úspešnosti môže dosiahnuť až 60 %.
„Je úžasné, že táto prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina nespôsobuje žiadne známky krvácania, čo je bežný vedľajší účinok spojený s látkami na riedenie krvi testovanými pri liečbe mŕtvice,“ hovorí Liu.
Zatiaľ je výskum v ranom štádiu a ešte neboli vykonané žiadne testy na ľuďoch. Približne 15 miliónov ľudí ročne však utrpí mozgovú príhodu a približne v tretine prípadov má za následok smrť a zhruba tretina ľudí má po utrpení mozgovej príhody trvalé postihnutie rôzneho druhu.
„Sme veľmi nadšení, že sme našli prírodnú zlúčeninu, ktorá môže mať obrovské priaznivé účinky,“ dodal Liu.
„Brokolicový prelom“ je dielom 25-ročnej doktorandky Ivy Guan, ktorá pracuje vo výskumnom tíme pod vedením vedca Lia. Guan uviedla, že projekt ju zaujal, pretože chce využívať prírodné produkty ako liek.
„Veľa výskumov, ktoré robím, je veľmi obmedzených na laboratórium, ale toto je niečo, čo môže ísť do sveta a môže ovplyvniť ľudí v bežnom každodennom živote a povzbudiť ľudí, aby boli zdravší,“ vyjadrila sa Guan.
Liečba má byť dostupná už o niekoľko rokov
Výskumný tím teraz obracia svoju pozornosť na klinické štúdie, pričom nová preventívna liečba mozgovej príhody by mala byť dostupná už o päť rokov. Liu verí, že liek môže mať širšie využitie pri chorobách, kde zohráva úlohu zrážanie krvi alebo trombóza.
„Naše štúdie budú naďalej skúmať, aké môžu mať zlúčeniny zo zeleniny pozitívne účinky pri chorobách. Už sme objavili ďalšiu zlúčeninu z inej zeleniny, ktorá vyzerá sľubne pri trombotických ochoreniach,“ dodal doktor Liu.
Zdroje: Science Alert, WHO, Heart Research Institute UK, ACS Central Science