Nepoznaný trik: Slováci vedia poberať predčasný dôchodok a výplatu. Musíš dodržať konkrétny postup a sumu

  • Zákon ti umožňuje zarábať aj počas poberania dôchodku
  • Zisti, aké pravidlá musíš dodržiavať, aby si neprišiel o svoje penzijné výhody
Starší muž s okuliarmi drží v rukách papiere.
Ilustračné foto Freepik/@karlyukav
  • Zákon ti umožňuje zarábať aj počas poberania dôchodku
  • Zisti, aké pravidlá musíš dodržiavať, aby si neprišiel o svoje penzijné výhody

Zákon ti umožňuje zarábať aj počas poberania dôchodku, no je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Nie každý príjem je bez obmedzení, preto je dôležité poznať podmienky, ktoré sa na teba vzťahujú.

Zisti, aké pravidlá musíš dodržiavať, aby si neprišiel o svoje penzijné výhody. Dozvieš sa, ako si môžeš privyrobiť bez toho, aby si ohrozil svoje dôchodkové zabezpečenie.

Ako podať žiadosť o dôchodok?

Skontroluj si, či má Sociálna poisťovňa zaznamenané všetky tvoje obdobia zamestnania a hrubé zárobky, pretože od nich závisí výška tvojho dôchodku.

Žiadosť podáš osobne v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta tvojho trvalého bydliska. Termín si môžeš rezervovať v Rezervačnom systéme na stránke Sociálnej poisťovne. Vyber si konkrétnu pobočku podľa tvojho trvalého pobytu. Rezervačný systém ti ponúkne presný deň a čas, ktorý ti vyhovuje.

Po rezervácii termínu dostaneš potvrdenie o termíne a zoznam potrebných dokladov. Kontaktné údaje na zamestnanca pobočky, ktorý ti bude s podaním žiadosti pomáhať, tiež nájdeš v potvrdení. V prípade otázok ho môžeš kontaktovať.

Na dohodnutý termín sa dostavíš do pobočky Sociálnej poisťovne podľa miesta tvojho trvalého bydliska. Predložíš všetky doklady, ktoré si pripravil na podanie žiadosti.

Zamestnanec pobočky s tebou spíše elektronický formulár Žiadosti o dôchodok na základe predložených dokladov a vyhlásení. Podpisom potvrdíš správnosť všetkých údajov v žiadosti. Môžeš požiadať aj o potvrdenie o spísaní žiadosti pre zamestnávateľa.

Lehota na rozhodnutie o dôchodku je 60 dní od podania žiadosti. V zložitých prípadoch sa môže predĺžiť, ale Sociálna poisťovňa ťa o tom písomne informuje. Rozhodnutie o dôchodku ti doručia poštou alebo do eSchránky, ak ju máš aktivovanú.

Ako zistiť, či poisťovňa eviduje všetky tvoje zamestnania?

Ak máš Elektronický účet poistenca, navštív ho. V Individuálnom účte poistenca si skontroluješ jednotlivé obdobia tvojho dôchodkového poistenia. Takto overíš, či sú všetky obdobia pre tvoj dôchodok evidované.

Evidenciu období poistenia si môžeš overiť aj iným spôsobom. Požiadaj o výpis z Individuálneho účtu poistenca a Informácie o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca. Môžeš to urobiť telefonicky na bezplatnom čísle 0800 123 123, e-mailom na adrese podatelna@socpoist.sk, alebo osobne v pobočke Sociálnej poisťovne.

Doklady, ktoré budeš potrebovať:

  • Doklady o chýbajúcich obdobiach zamestnania
  • Platný občiansky preukaz alebo cestovný pas
  • Doklady o ukončení vzdelania: výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy s dátumami štúdia
  • Potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky, ak si sa narodil po roku 1963
  • Vojenská knižka alebo potvrdenie o vojenskej službe, ak si muž
  • Rodné listy detí, ak si cudzinec alebo ak sa deti narodili v cudzine a neboli zapísané do osobitnej matriky
  • Rozhodnutie o prevzatí dieťaťa do starostlivosti, ak si dieťa prevzal do starostlivosti
  • Úmrtný list dieťaťa, ak zomrelo pred 18. rokom veku, ak si cudzinec alebo ak zomrelo v cudzine
  • Doklad o starostlivosti inej osoby alebo ústavu, ak žiadaš o uznanie starostlivosti o dieťa
  • Doklady o zamestnaní a hrubých zárobkoch do 31. decembra 2003, ktoré nie sú v Informácii o stave individuálneho účtu poistenca
  • Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovensko nemá zmluvu o sociálnom zabezpečení
  • Potvrdenie o obdobiach poistenia získaných v cudzine pre nárok na minimálny dôchodok, ak si pracoval v zahraničí
  • Vyplnený a bankou potvrdený formulár na zasielanie dôchodku na účet, ak si želáš dôchodok na účet v banke

Ako Sociálna poisťovňa dôchodok vypláca?

Dôchodkovú dávku dostaneš mesačne dopredu, vždy v pravidelnom termíne, ktorý určí Sociálna poisťovňa. Predčasný starobný dôchodok ti môžu poukazovať viacerými spôsobmi.

Môžeš ho dostať na svoj účet v banke alebo v hotovosti, ak si to zvolíš. Ak o to písomne požiadaš, môžu ti dôchodok posielať na účet tvojho manžela alebo manželky, za predpokladu, že váš účet je spoločný a máš k nemu dispozičné právo.

Staršia žena ukazuje staršiemu mužovi za notebookom papier.
zdroj: Freepik/@freepik

V prípade, že bývaš v zariadení sociálnych služieb a nepožiadaš o iný spôsob, dôchodok ti môžu posielať prostredníctvom hromadného poukazu. Ak si umiestnený v ústave na výkon väzby alebo trestu, dôchodok ti budú posielať tam. Ak si členom rehole a nepožiadaš o iný spôsob, dôchodok ti môžu poukazovať na účet rehole v banke.

Pracovať môžeš až po priznaní

Keď žiadaš o dôchodok, nemôžeš pracovať, ani na dohodu s odvodovou úľavou s príjmom do 200 eur mesačne. Po priznaní predčasného starobného dôchodku môžeš pracovať za mzdu do 200 eur mesačne, ale len ak si uplatníš výnimku z platenia poistného na dôchodkové poistenie.

To znamená, že požiadaš zamestnávateľa o odvodovú úľavu. Príjem z takejto dohody nesmie v kalendárnom roku presiahnuť 2 400 eur, inak ti výplatu dôchodku zastavia.

Zvýšené rodičovské dôchodky

V júni vyplatia jednorazovo zvýšený rodičovský dôchodok 908 043 seniorom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, čo za rok predstavuje 338,40 eura. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR uviedlo, že celková suma, ktorú Sociálna poisťovňa vyplatí na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

Výška rodičovského dôchodku podľa SP závisí od toho, koľko dieťa zarábalo v roku 2022 a či platilo sociálne odvody. Maximálna mesačná výška rodičovského dôchodku na jedno dieťa bude 23,50 eura, čo je nárast o 1,70 eura oproti minulému roku 2023. Priemerná mesačná výška na jedno dieťa bude 15 eur.

Poisťovňa spresnila, že finančný bonus dostanú seniori na normálnom dôchodku aj invalidnom dôchodku, ak už dosiahli dôchodkový vek. Patrí tiež bývalým policajtom a vojakom, ktorí poberajú výsluhový dôchodok, avšak musia mať tiež splnenú podmienku dôchodkového veku.

Rodičovský príspevok by mali podľa SP dostať aj seniori, ktorí poberajú dôchodok z cudziny. Podmienkou však je, že ich dieťa muselo v roku 2022 pracovať a odvádzať sociálne odvody na Slovensku. Nárok na príspevok majú aj rodičia, ktorých dieťa je na rodičovskej dovolenke. Rodičovský dôchodok, naopak, nedostanú rodičia, ktorých dieťa žije a pracuje v zahraničí.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Pravda, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá