Nepremeškaj šancu uvidieť posledný tohtoročný supermesiac. Križovať sa bude aj s inými vesmírnymi divadlami
- Augustový spln ukončí sériu supermesiacov
- Nastane zo štvrtka na piatok
- Niekoho ale nepoteší, bude sa totiž križovať s rojom Perzeíd
- Augustový spln ukončí sériu supermesiacov
- Nastane zo štvrtka na piatok
- Niekoho ale nepoteší, bude sa totiž križovať s rojom Perzeíd
Augustový Mesiac v splne je posledným supermesiacom tohto roku. Okrem toho sa Mesiac bude javiť veľmi blízko planéte Saturn. Ľudí, ktorí chcú pozorovať ďalšie vesmírne divadlo, teda roj Perzeíd, naopak Mesiac v splne asi nepoteší.
Posledný supermesiac, Saturn sa bude nachádzať v jeho blízkosti
Mesiac v splne nastane na Slovensku v noci zo štvrtka na piatok. Konkrétne o 03:36 h v piatok nad ránom, uvádza ePočasie.eu.
Komu sa ale na túto hodinu nechce vstávať, nemusí zúfať. Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa bude Mesiac javiť v splne od stredy do soboty.
V blízkosti Mesiaca sa objaví planéta Saturn. Saturn bude v tomto roku dosahovať svoj takmer najväčší jas, čo nastane o niekoľko dní neskôr.
Augustový spln zakončí sériu supermesiacov. Bude tak posledným supermesiacom v tomto roku po májovom Kvetinovom mesiaci, júnovom Jahodovom mesiaci a júlovom Jeleňom mesiaci.
Termín „supermesiac“ zaviedol astrológ Richard Nolle v roku 1979 a vzťahuje sa na nov alebo spln, ku ktorému dochádza, keď sa Mesiac nachádza vo vzdialenosti 90 % od perigea, čo je jeho najbližšie priblíženie k Zemi.
„Supermesiace“ nastávajú, keď je Mesiac počas svojej obežnej dráhy v najbližšom bode k Zemi.
Spravodajský web televízie NBC 5 Chicago vysvetľuje, že Mesiac obieha okolo Zeme raz za 28 dní, ale jeho obežná dráha, podobne ako dráha Zeme, nie je dokonalý kruh alebo ovál a vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou sa počas roka mení.
Keďže nov pre nás nie je viditeľný, verejnosť sa zameriava hlavne na Mesiac v splne. Mesiac sa vtedy javí väčší a jasnejší. Existuje však viacero definícií toho, čo je supermesiac a čo nie je.
Mesiac jeseterov alebo Mesiac zelenej kukurice
Ako uvádza NASA, augustový Mesiac v splne je známy pod viacerými menami. V Spojených štátoch ho pôvodné indiánske kmene prezývali ako Mesiac jeseterov podľa veľkých rýb, ktoré sa v tomto ročnom období lovili vo Veľkých jazerách.
Okrem toho sa zvykol tento Mesiac nazývať tiež ako Mesiac zelenej kukurice. Názvy podľa indiánskych kmeňov začal uverejňovať Farmársky almanach v 30. rokoch minulého storočia.
Pozorovanie miestami môže pokaziť oblačné počasie na Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) uvádza, že má byť jasno až polooblačno, postupne až oblačno. Miestami prehánky, dážď alebo ojedinele búrky.
Ak budeš patriť k tým nešťastlivcom, ktorí budú mať práve zväčšenú oblačnosť či dokonca prehánky, nezúfaj.
„Na rozdiel od niektorých astronomických udalostí neexistuje situácia, kedy by ste sa na to museli okamžite pozrieť, inak vám to unikne,“ povedal pre CNN Noah Petro, šéf Laboratória planetárnej geológie, geofyziky a geochémie NASA.
„Naozaj neexistuje moment, kedy by ste sa naň museli pozerať, aby ste si naplno užili spln Mesiaca. Ak je zamračené a nechcete byť vonku, choďte jednu z nasledujúcich nocí,“ dodal Petro.
Nie každý ocení supermesiac
„Túto oslnivú lunárnu šou pravdepodobne neocenia všetci, pretože sa, bohužiaľ, stretáva s jedným z najočakávanejších meteorických rojov roka – meteorickým rojom Perzeíd,“ uvádza Space.
Ten má vyvrcholiť 11. až 13. augusta, teda v čase, keď bude Mesiac v splne alebo sa tak bude javiť. Podľa NASA bude Mesiac osvetľovať oblohu a zníži tak viditeľnosť Perzeíd.
„Ak hľadáte tieto meteory, budete musieť byť ďaleko od svetelného znečistenia a iných svetelných zdrojov a nájsť miesto, z ktorého je jasný výhľad na jasnú oblohu bez mrakov a oparu. Budete sa musieť pozerať smerom na sever od svetla Mesiaca,“ uvádza NASA.
Zdroje: ePočasie.eu, NBC 5 Chicago, NASA, Almanac, CNN, SITA, Space