Dokonalé schladenie v tropických dňoch na Slovensku. Nepreplnené prírodné kúpaliská, priehrady a kúpele
- Slovenskom sa tento týždeň preženú extrémne horúčavy
- Prinášame ti preto pár tipov na miesta, ktorá sú ideálne na trávenie letných dní
- Slovenskom sa tento týždeň preženú extrémne horúčavy
- Prinášame ti preto pár tipov na miesta, ktorá sú ideálne na trávenie letných dní
Ak leto najradšej tráviš niekde pri vode, máme pre teba pár tipov. Slovensko skrýva množstvo skvelých miest, kde si môžeš vychutnať osviežujúce a príjemné chvíle.
V tomto článku sa zameriame na prírodné kúpaliská, priehrady a kúpele, ktoré mnohí Slováci ešte neobjavili. Ak teda hľadáš únik od horúčav a zároveň dobrodružstvo, oplatí sa spozornieť. Toto sú výletné miesta, ktoré si možno ešte nikdy nenavštívil, no rozhodne stoja za objavenie.
Vodná nádrž Úhorná – Smolnícky tajch a lodenica
Príjemný chládok, na vlhkosť bohatý vzduch, čisté jazero – to je Smolnícky tajch. Ten okrem iného zachytával dažďovú vodu z okolitých vrchov, čím zabránil častým povodniam a zaplaveniu banských priestorov.
Sypaná hrádza je dlhá 190 metrov a vysoká 16 metrov. Jazero je príjemným oddychovým miestom vyhľadávaným pre relax, kúpanie, člnkovanie aj rybárčenie. Pri jazere sa nachádza vynovená lodenica, kde si môžeš požičať loďku či kajak.
Úhornianske jazero, známe aj ako vodná nádrž Smolnícky tajch, sa nachádza 4 kilometre juhozápadne od obce Smolník a 2 kilometre severovýchodne od obce Úhorná. Voda dosahuje hĺbku 8 až 13 metrov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Pod jazerom je 35 metrov dlhá štôlňa. Jazero pôvodne vzniklo ako banské dielo a patrí medzi pozoruhodné doklady o technickej vyspelosti smolníckeho baníctva. Toto jazero bolo vybudované v roku 1768 a patrí k najstarším vodným stavbám na východnom Slovensku.
Keď tu budeš, môžeš si spomenúť na jednu z legiend, ktorá hovorí aj o tajomných miestnych vodách. Keltskí bojovníci ich vraj objavili tak, že do vody zapichli svoje kopije a šípy. Ráno sa čudovali, že zmenili povrch a farbu. Prišli na to, že táto voda musí niečo obsahovať. Voda tu cez otvorené banské diela vyteká dodnes. Na pohľad má hrdzavú farbu. Miestni sú toho názoru, že má aj liečivé účinky.
Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT
Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT má skutočne dobre situovanú polohu. Návštevníci majú možnosť potešiť sa pohľadom na vodnú priehradu Zemplínsku šíravu a taktiež na pohorie Vihorlat. Vodný svet pozostáva z troch hlavných vnútorných bazénov: vlnový, plavecký bazén, relaxačný bazén a masážny bazén.
Pre deti do 5 rokov je k dispozícii detský bazén. Vlnový bazén je charakteristický simuláciou morského vlnenia, relaxačný bazén ponúka množstvo rôznych masážnych trysiek a masážny bazén zároveň návštevníkom poskytuje aj hydromasáž celého tela na vodných masážnych ležadlách.
Vo vonkajšom areáli na návštevníkov čaká pýcha Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT-u – sedací termálny bazén s geotermálnou vodou.
V jeho blízkosti nájdeš dva vonkajšie bazény, a to oddychový a plavecký bazén. Thermalpark ponúka aj rôzne atrakcie, napríklad divokú rieku či hojdací záliv.
Na poschodí nechýba ani wellness centrum, kde sa nachádza parná sauna a 3 suché sauny – bio, infra a fínska sauna. Súčasťou wellness je aj veľký ochladzovací bazén a vírivá vaňa. Relax si môžeš dopriať aj v podobe masáže alebo chôdze po suchom či mokrom Kneippovom chodníku.
K dispozícii sú dve oddychové zóny s ležadlami. Počas letných mesiacov ťa čaká aj spestrenie pobytu v podobe animačných programov.
Kúpele Štós
„Pred každým dôležitým rozhodnutím je rozumné dopriať si najprv trochu relaxácie a oddychu,“ povedal svetoznámy brazílsky spisovateľ Paulo Coelho. A práve klimatické Kúpele Štós, ktoré ležia vo Volovských vrchoch Slovenského rudohoria, sú široko-ďaleko tým najideálnejším miestom na oddych.
Nájdeš tu komplex vodných a parných kúpeľov s množstvom atrakcií vrátane bylinkovej, eukalyptovej a fínskej sauny, vitálneho dažďa, vodnej cesty či tepidária. Oddychovať môžeš aj v lesoparku s vyše 200 druhmi vzácnych drevín a kvetov, umelým potôčikom a okúzľujúcimi kaskádami s fontánou.
Štós, dnes známy ako klimatické kúpele, bol založený pravdepodobne niekedy po tatárskych vpádoch, keď uhorský kráľ Belo IV. pozýval nemeckých kolonistov, aby oživili viaceré vyľudnené oblasti krajiny.
Prvá písomná zmienka z roku 1341 hovorí o baníckej osade, ktorá čiastočne patrila mestu Smolník. Okrem železa sa tu ťažilo a spracovávalo striebro.
O tom, že tunajší remeselníci boli vychýrení majstri, svedčí aj založenie cechu nožiarov roku 1721. Majiteľom najvýznamnejšej nožiarskej dielne bol Jozef Wlaszlovits. Z jeho dielne vznikla po roku 1803 najväčšia továreň na výrobu nožov a šablí v Uhorsku. Do histórie obce sa zapísal aj podnikateľ Róbert Komporday, ktorý tu v roku 1888 založil kúpele.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.