Nepriateľmi kŕmil krokodíly aj seba. Najkrutejší „Hitler z Afriky“ denne zavraždil 100 ľudí

  • Bez budúcnosti a z malého kmeňa, ktorý ostatní považovali za zaostalý a menejcenný
  • Spoznaj najšialenejšieho vládcu tohto divokého kontinentu, prezývaného aj „Hitler Afriky“ či „Mäsiar z Kampaly“
Idi Amin Hitler z Afriky
Wikimedia/By Bernard Gotfryd - This file has been extracted from another file, Public Domain, Pixabay/jimmy di lorenzo (ilustračná fotografia)
  • Bez budúcnosti a z malého kmeňa, ktorý ostatní považovali za zaostalý a menejcenný
  • Spoznaj najšialenejšieho vládcu tohto divokého kontinentu, prezývaného aj „Hitler Afriky“ či „Mäsiar z Kampaly“

Afrika si zažila časy ukrutných diktátorov, oproti ktorým ešte aj Hitler či Stalin vyzerajú ako milí páni. V Afrike striedal jeden príšerný diktátor druhého ako na bežiacom páse a ich ohavné činy sú silná káva aj pre tých najviac citovo obrnených ľudí.

Jeden z nich však vyniká ešte aj v týchto pomeroch. Bežne ho titulujú „najznámejším“, „najhorším“ či „najšialenejším“ diktátorom celej Afriky.

Do Ugandy sa dnes chodí najmä za horskými gorilami, no 70. roky boli časmi, kedy by sa tam odvážil vstúpiť málokto. V tom čase totiž prevzal moc v krajine muž, o ktorom by to nik nepovedal. Pochádzal totiž z kmeňa, ktorý ostatní Uganďania považovali za podradný. On sám nemal žiadne vzdelanie, bol z chudobnej rodiny, jeho matku označili za čarodejnicu, no aj tak sa dostal na čelo krajiny. 

Idi Awo-Ongo Angoo, známy celému svetu ako Idi Amin, je ale dôkazom, že aj chlapec z ulice, ktorý pochádza z podceňovaného kmeňa na okraji krajiny, môže vystreliť do výšin a raz prevziať moc nad celým štátom.

zdroj: Face2faceafrica.com

V tomto prípade sa to ale radšej stať nemalo. Idi Amin sa zapísal do dejín ako vládca, ktorý to „nemal v hlave poriadku“, a hoci je Afrika krutým a ťažko skúšaným kontinentom, len máloktorý štát si po nezávislosti prešiel takým peklom, o aké sa v Ugande postaral tento človek, „pán všetkého tvorstva na súši i vo vode, premožiteľ Britského impéria“.

Z opovrhovaného kmeňa a bezcieľneho života na ulici

Väčšina článkov o „najznámejšom diktátorovi Afriky“ začína jeho vstupom do armády, ktorá ho vraj vždy fascinovala, alebo už rovno dňom, kedy sa ujíma moci a štartuje svoju nepredstaviteľnú krutovládu.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: kniha Eben (Ryszard Kapuściński), kniha Dějiny moderní Afriky (Richard J. Reid), the Guardian, Wikipedia (anglická verzia), Interez.sk, csfd.cz

Najnovšie videá

Trendové videá