Nerob na pohovore fatálne chyby a nebuď za hulváta. Mileniáli sú v tom majstri, sú drzí a bez pokory

  • Základným kľúčom k úspechu je zapôsobiť hneď na prvý pohľad
  • Je dôležité, aby si na pracovný pohovor prišiel pripravený na 120 %
  • Ak chceš svojho budúceho zamestnávateľa zaujať, drž sa týchto tipov
dievča,žena,pohovor
Unsplash/Magnet.me, matfelipe
  • Základným kľúčom k úspechu je zapôsobiť hneď na prvý pohľad
  • Je dôležité, aby si na pracovný pohovor prišiel pripravený na 120 %
  • Ak chceš svojho budúceho zamestnávateľa zaujať, drž sa týchto tipov

Ísť na pracovný pohovor bez stresu je takmer nemožné, no treba brať do úvahy, že stres je súčasťou života každého z nás. Zbaviť sa ho teda často nedokážeš, no na pohovor sa dokážeš pripraviť tak, aby ťa nezaskočila žiadna otázka.

Ak sa budeš držať týchto rád, stres z teba rýchlo opadne a budeš mať väčšiu šancu, že ťa príjmu.

Spoznaj svojho budúceho zamestnávateľa

Je dôležité, aby si na pohovor prišiel pripravený. Firmu, do ktorej sa hlásiš, by si mal poznať. Zamestnávateľ chce vo svojom tíme ľudí, ktorí chcú pracovať, nie len takých, ktorí prácu potrebujú.

Pred pohovorom si prezri webové stránky a vyhľadaj si o firme informácie, ktoré ti dokážu pomôcť. Ak sa pracovný pohovor koná priamo v budove firmy, naštuduj si cestu. Budúcemu zamestnávateľovi by nebolo sympatické, keby si meškal kvôli tomu, že si sa stratil.

zdroj: Unsplash/Austin Distel

Brácho a kámo by mali ostať doma

Na slang existuje čas a miesto, no pracovný pohovor to veru nie je. Počas používania fráz ako brácho, kámo alebo starký pôsobíš veľmi neformálne, ba dokonca až neprofesionálne. Pozor si daj aj na rušivé slová ako napríklad, každopádne, avšak a podobne.

https://me.me/i/when-you-use-the-word-thus-in-an-essay-im-20881734

Instagram flex nech ostane na Instagrame

Je naozaj pekné, že máš všetky Trasher tričká a mikiny, rifle, ktoré viac ukazujú ako zakrývajú, a najnovšie NMDčká. Tieto kúsky si priprav na stretnutie s kamarátmi, nie na stretnutie s budúcim zamestnávateľom. Hoci už dávno neplatí, že na pohovor musíš prísť v obleku, neznamená to, že môžeš prísť v hocičom.

To, čo si oblečieš, nezáleží od tvojej nálady alebo počasia, ale od firmy, do ktorej ideš na pohovor. Iné oblečenie je vhodné do inštitúcií ako banka alebo poisťovňa, iné do kníhkupectva. Do úvahy by si mal brať aj pozíciu, na ktorú sa hlásiš. 

Ja, ja, ja

Je síce pekné, že si komunikatívny a rád sa s ľuďmi podelíš o svoje zážitky, no niektoré témy by si si mal nechať na pivo s kamarátmi. Vyhnúť by si sa mal nadávaniu na bývalých zamestnávateľov.

Namiesto priamočiarosti by si mal uprednostniť profesionálnosť. Je to skvelá možnosť ukázať svoje silné stránky. Pred pohovorom by si si mal pripraviť zoznam svojich silných stránok, pretože za pochodu ich dokáže vymenovať málokto. Nemusíš sa báť, že si zamestnávateľ o tebe bude myslieť, že si arogantný. Je dôležité, aby si sa dokázal predať. 

zdroj: Unsplash/Amy Hirschi

Plat je dôležitý, no nie na prvom pohovore

Jasné, všetci chodíme do práce, aby sme mali peniaze. Na plat sa na prvom pohovore nepýtaj. Počkaj si na ponuku od zamestnávateľa v prípade, že budeš vhodným kandidátom.

Od roku 2018 však musí zamestnávateľ povinne v ponuke zamestnania uviesť aj výšku ponúkanej mzdy, takže vo väčšine prípadov budeš vopred vedieť, do čoho ideš.

Gramatika kameň úrazu

Čoraz viac mladých ľudí má v dnešnej dobe veľké problémy s gramatikou.

Prijatie do zamestnania nevyžaduje len úspešný pohovor, ale aj kvalitný životopis a motivačný list. Pod slovom kvalitný si v tomto prípade predstav bez gramatických chýb.  Ak si svojou gramatikou nie si istý, daj svoj životopis niekomu skontrolovať.

Klamstvo ti nepomôže

Práve životopis je to, vďaka čomu si bol pozvaný na osobný pohovor. Ešte aj pred samotným pohovorom by si si mal svoj životopis prezrieť, aby si vedel odpovedať na otázky personalistu bez najmenšieho zaváhania. Hoci to znie ako klíšé, práve životopis je jeden z najdôležitejších dokumentov človeka.

„V dobrom životopise by nemali byť chyby a lži. Mal by byť napísaný tak, aby sa aj cudzí človek po jeho prečítaní dozvedel, s kým má dočinenia,“ hovorí headhunter Dalibor Slávik, ktorému rukami prešlo viac ako 6 000 životopisov. Pozor by si si mal dávať aj na samotný formát životopisu, pretože podľa odborníka je európsky formát dávno mŕtvy. 

Verejné profily na sociálnych sieťach

Prezri si svoju facebookovú nástenku a predstav si, že si svoj budúci zamestnávateľ. Prijal by si sa po jej prescrollovaní? Každému je jasné, že mladí ľudia žijú online a nikto by ich za to nemal súdiť.

Daj si ale radšej pozor na to, kto tvoje príspevky môže vidieť. To isté platí aj o Instagrame. Ak máš profil plný alkoholu a zábavy, zamestnávateľ si môže pomyslieť, že nie si vhodným kandidátom. Čo ak to preženieš s alkoholom a nevstaneš do práce?

Článok bol pôvodne vydaný 9. septembra 2020.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Podnikajte.sk, Lifehack.org, gogic.com, forbes.com

Najnovšie videá

Trendové videá