Nerúcaj sa, daj si niksen. Umenie ničnerobenia je najnovším hitom na zvládanie stresu

  • Unikátny koncept vysvetľuje, ako efektívne zvládať stres
  • Stačí iba na pár minút vypnúť a len tak byť
Sladké ničnerobenie nabralo úplne iný rozmer
Sladké ničnerobenie nabralo úplne iný rozmer Unsplash/Cody Black
  • Unikátny koncept vysvetľuje, ako efektívne zvládať stres
  • Stačí iba na pár minút vypnúť a len tak byť

Sladké ničnerobenie. Pocit, keď sa nemusíš za ničím náhliť, nemáš plný diár či zoznam povinností a môžeš si spokojne užívať chvíľu sám so sebou a pre seba. Nanešťastie, poznáš dnešný svet. Dosiahnuť v ňom tento stav je priam nadľudský výkon. Pomôcť by však mohol unikátny koncept z Holandska. O čo ide?

Takzvaný relaxačný trend zvaný „niksen“ znamená „nič nerobiť“. A to doslova. „Nechať myšlienky voľne plynúť, kam chcú, sedieť, niekam sa pozerať, blúdiť. Neriadiť myseľ ani telo a nanajvýš spätne pozorovať, kam takáto nečinnosť človeka zavedie. Rozhodujúcim kritériom pre niksen je, aby činnosť nemala žiadny cieľ ani zámer,“ píše Denník N

Niksen by sme jednoducho mohli definovať ako činnosť, pri ktorej sa odpútaš od všetkých okolitých vnemov a započúvaš sa do vlastného vnútra. Je na tebe, či tak urobíš iba na malý moment alebo 10 minút. Výsledok ťa prekvapí, pocítiš nával energie a s novou dávkou endorfínov zvládneš akúkoľvek úlohu.

„Prvýkrát upútal pozornosť sveta v roku 2019 ako spôsob zvládania stresu alebo zotavenia sa zo syndrómu vyhorenia. Veľa ľudí sa vtedy sťažovalo na vyčerpanosť a depresie spôsobené prepracovanosťou a hľadali riešenia – preto sa do slovníka dostali aj pojmy ako japonské ikigai či dánske hygge,“ vysvetľuje BBC.

Samozrejme, určitý stres môže byť dobrý, ak pôsobí ako stimulátor. Profesorka psychológie Bernet Elzinga z Leidenskej univerzity pre BBC zdôrazňuje, že „nie je nevyhnutne zlé byť na chvíľu v stave stresu, v ktorom sme skutočne naladení a sústredení. Problém je, keď sa to vymyká spod kontroly“.

Niksen nás taktiež môže urobiť produktívnejšími, a to vďaka prestávkam, ktoré umožňujú nášmu mozgu oddýchnuť si a vrátiť sa s lepším sústredením a trvalou pozornosťou. 

Maj odvahu nič nerobiť

Ako uvádza portál Big Think, mnohé výskumy ukazujú, že práve oddych a relaxácia posilňujú našu kreativitu a pomáhajú nám eliminovať stresové situácie okolo nás. Čo konkrétne by si mohol v rámci niksenu aplikovať? Napríklad také obyčajné pozeranie z okna, vychutnávanie si rannej kávy alebo snívanie na gauči pri počúvaní obľúbených hudobných interpretov.

Vychutnaj si ticho a pokoj
zdroj: Unsplash/Willian Justen de Vasconcellos

Prečo je prospešné sa na chvíľu zastaviť? „Náš predný lalok – časť mozgu zapojená do rozhodovania a sebakontroly – sa unavuje tým viac, čím väčšia kognitívna záťaž je naň kladená. Pri oddychu sa predný lalok zníži. Tento odlišný stav mozgu znižuje kognitívnu záťaž,“ popisuje Big Think

Hovorí sa, že byť nečinným je umenie. Koniec koncov, je to naozaj tak. V človeku drieme prirodzene zakorenená potreba byť neustále produktívnym. Ak tento aspekt chýba, väčšinou nastúpi pocit vyčítania si, že sme niečo, respektíve nič, neurobili.

Musíme si znovu osvojiť presvedčenie, že ničnerobenie neznamená lenivosť alebo nedostatok. Musíme sa pretlačiť cez počiatočné nepohodlie. Čo ak teda hodinu nič neurobíme? Všetci si zaslúžime viac niksenov,“ informuje pre NBC News Katie Krimer, licencovaná sociálna pracovníčka.

Zdroje: Denník N, BBC, Big Think, NBC News

Najnovšie videá

Trendové videá