„Nočné sovy“ častejšie trpia depresiou. Nová štúdia odhaľuje súvislosti a riešenia

  • Prečo nočné sovy častejšie trpia depresiou
  • Ako súvisí tvoj chronotyp s duševným zdravím?
  • Prinášame praktické spôsoby, ako zmierniť riziká
nočný život
Ilustračné foto Unsplash/Pratik Gupta/Thomas Bjornstad
  • Prečo nočné sovy častejšie trpia depresiou
  • Ako súvisí tvoj chronotyp s duševným zdravím?
  • Prinášame praktické spôsoby, ako zmierniť riziká

Si ranné vtáča alebo nočná sova? Vedci z University of Surrey nám v novej štúdii, uverejnenej v PLOS One, pomáhajú lepšie pochopiť, prečo ľudia, ktorí neskoro vstávajú a neskoro chodia spať, čelia vyššiemu riziku depresie – a čo s tým môžeme robiť.

Výskumníci sledovali chronotyp – termín používaný na kategorizáciu prirodzených cyklov spánku a bdenia – u 546 vysokoškolských študentov prostredníctvom online dotazníka.

Neskorý chronotyp – známy aj ako ‚večerný typ‘ alebo ‚nočná sova‘ – je biologická tendencia preferovať aktivitu večer, neskôr spať a neskôr vstávať,“ vysvetlil neurológ Simon Evans pre BBC Science Focus. „Chronotyp má genetický základ, takže byť nočnou sovou je prirodzená biologická tendencia.

Len 38 účastníkov štúdie bolo skutočne klasifikovaných ako „ranné vtáčatá“ s ranným chronotypom. Večerný typ predstavovalo 252 účastníkov, zatiaľ čo zvyšných 256 malo tzv. prechodný cyklus spánku a bdenia, informuje ScienceAlert.

Vek a chronotyp – existuje súvislosť

Vzhľadom na to, že priemerný vek účastníkov bol okolo 20 rokov, toto rozdelenie chronotypov nebolo prekvapením. Ľudia na konci svojich teenagerských rokov majú tendenciu patriť k večernému chronotypu. „Ranný typ“ zvyčajne prevláda neskôr v živote.

Účastníci tiež odpovedali na otázky týkajúce sa subjektívnej kvality spánku, ruminácie (tendencia zaoberať sa negatívnymi pocitmi a myšlienkami), depresie, všímavosti a konzumácie alkoholu.

Prečo sú nočné sovy náchylnejšie na depresiu

Výskum už dávnejšie spojil neskorý chronotyp s rizikom vážnych depresívnych symptómov. Táto štúdia to ďalej potvrdzuje. Večerné typy vykazovali výrazne vyššie depresívne symptómy než ich rovesníci s prechodným typom.

Môže to byť tak, že depresia podporuje neskorý chronotyp. Sťažuje nájdenie motivácie vstať ráno z postele. Komplikuje uvoľnenie sa do spánku na konci dňa uprostred prúdu negatívnych myšlienok. Štúdia zistila, že večerné typy hlásili významne vyššie úrovne ruminácie.

Alebo možno požiadavky práce, štúdia a spoločenského života oberajú tieto nočné sovy o spánok. Nútia ich vstávať proti ich prirodzenosti. Vyžadujú skorší čas na spanie, než s akým telo dokáže spolupracovať. Tento stav neustáleho sociálneho jet lagu a spánkového deficitu môže časom narušiť duševné zdravie človeka.

Ako zmierniť riziko depresie u nočných sov

Ďalšie štatistické analýzy však naznačujú, že existujú spôsoby, ako zmierniť spojenie medzi rizikom depresie a chronotypom.

Vlastnosti všímavosti mali významné nepriame účinky na prepojenie medzi depresiou a večerným typom. Najdôležitejšie boli „konanie s uvedomením“ (schopnosť byť nehodnotiaci voči myšlienkam a pocitom bez ohľadu na to, či sú pozitívne alebo negatívne) a „popisovanie“ (schopnosť označovať emócie a myšlienky).

„Konanie s uvedomením“ bolo významnou črtou medzi skorými „vstávačmi“. Tí v skutočnosti dosiahli pomerne nízke skóre v iných meraniach všímavosti. 

Význam kvality spánku a sociálnych väzieb

Toto však opäť súvisí s kvalitou spánku. Lepší spánok znižuje riziko únavy, nepozornosti a rozptýlenia mysle. To ľuďom umožňuje lepšie sa sústrediť na prítomnosť.

Konzumácia alkoholu bola tiež významným sprostredkujúcim faktorom. Nočné sovy mali tendenciu piť celkovo viac alkoholu. Hoci je alkohol známym rizikovým faktorom depresie, v tejto štúdii večerné typy pili zvyčajne s mierou. To v skutočnosti znížilo ich rizikové skóre depresie.

Autori špekulujú, že títo študenti možno profitovali zo sociálnych spojení pri spoločnom pití. Ich príjem alkoholu sa zdal všeobecne príliš nízky na to, aby mal vážny negatívny vplyv na duševné zdravie.

Náš výskum ukazuje, že stratégie na podporu vyššej všímavosti by boli užitočné,“ povedal Evans pre BBC. Odporúča riadenú meditáciu a cvičenia všímavosti. Rovnako zdôrazňuje zameranie sa na lepšiu kvalitu spánku a snahu znížiť spotrebu alkoholu. 

Súčasné výsledky naznačujú, že posilnenie aspektu ‚konania s uvedomením‘ v rámci všímavosti by malo byť prioritou pri navrhovaní intervencií,“ uzatvárajú autori. Takto sa maximalizuje účinnosť týchto opatrení.

Ak teda patríš medzi nočné sovy, nemusíš zúfať. Aj keď tvoj prirodzený rytmus môže prinášať určité výzvy, existujú spôsoby, ako podporiť svoje duševné zdravie. Praktizovanie všímavosti ti pomôže. Zlepšenie kvality spánku (aj keď v tvojom prirodzenom časovom rámci) prinesie úľavu.

Udržanie rozumnej miery v sociálnom pití môže vyvážiť riziká spojené s neskorým chronotypom. Tvoj vnútorný časový rozvrh je súčasťou tvojej biologickej výbavy. Kľúčom je naučiť sa s ním harmonicky spolunažívať.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ScienceAlert, PLOS One, BBC Science Focus, Science Direct

Najnovšie videá

Trendové videá