Netflixový „dokument“ sa stal hitom internetu. Cunk on Earth si uťahuje z tých najväčších mozgov
- Mockumentary je známy žáner v podobe satiristického dokumentu
- Cunk on Earth sa stal absolútnym hitom tohto žánru
- Mockumentary je známy žáner v podobe satiristického dokumentu
- Cunk on Earth sa stal absolútnym hitom tohto žánru
Philomena Cunk, moderátorka v absolútnom hite internetu Cunk on Earth z dielne Netflixu a BBC Two, ktorý je výsmešným dokumentárnym seriálom o histórii ľudskej civilizácie, kladie tie najhlúpejšie otázky, aké by mohli človeku napadnúť.
Bizár za bizárom
Táto postava, ktorú hrá komička Diane Morganová, napoly historická sprievodkyňa a napoly reportérka z terénu, upiera svoj pohľad na skutočných akademikov. Na akademikov a vedcov, ktorí zasvätili život svojej výskumnej práci.
Nezabúda klásť otázky typu „Ako Egypťania postavili pyramídy? Začínali na vrchole a postupovali smerom nadol?“ či „Mali čísla v staroveku menšiu hodnotu?“.
Diane Morganová sa svojím humorom a neortodoxným prístupom k spoločenským témam stala jednou z najzaujímavejších a najvtipnejších britských komičiek. Jej tvorba je obľúbená nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku.
Celý dokument pozostáva zatiaľ z piatich epizód a v každej navštevuje iné miesto na svete. Jej cieľom nie je ani tak priblížiť presnú históriu a kultúru. Dalo by sa povedať, že jej hlavným cieľom je otestovať, kam až môže so svojimi bizarnosťami zájsť.
Stala sa populárnou ešte pred Netflixom
Ešte predtým, ako vyšla táto séria na Netflixe, sa Diane stala virálnou na takmer všetkých platformách. Cunk on Earth totiž nebol jej prvý počin. Aj keď herečka má za sebou množstvo úspešných projektov, už pred necelými desiatimi rokmi si úlohu Philomeny Cunk vyskúšala prvýkrát a odvtedy jej britské televízie ponúkli viacero špeciálov ako Cunk on Shakespeare, Cunk on Britain alebo Cunk and Other Humans.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
To, čo je však najlepším bodom celej série a dokumentov Philomeny Cunk, je fakt, že odborníci nevedia, do čoho idú.
Pre magazín Rolling Stones povedala: „Potom sa zvyknú dosť hnevať, pretože im šliapete po ich obľúbenej téme. Myslím, že veľa odborníkov jednoducho nepozerá televíziu. Čítajú knihy. Takže doslova nevedia, čo ich čaká. A určite nevedia, aké otázky dostanú. Čas ich ukolíše falošným pocitom bezpečia, pretože tie rozhovory, každý z nich trvá viac ako hodinu, sú skrátené na tri minúty.“
Ďalej v rozhovore prezradila aj to, ako vymýšľa samotné otázky. Podľa slov herečky je to čisto o improvizácii, keďže nikdy nevieš, kam sa diskusia s odborníkom bude uberať.
Skvelé recenzie
Nielen séria Cunk on Earth, ale aj predošlé diela sa stretli s naozaj veľkým úspechom. Viacerí recenzenti sa zhodujú na tom, že absurdnosť Philomeny Cunk je kombinácia toho, čo by vzniklo, keby Monty Python spoznal žáner mockumentary. Mnohí to prirovnávajú aj ku kráľovi tohto žánru, kým nie je nikto iný ako Sasha Baron Cohan so svojím Boratom alebo s rozhovormi s ikonickou postavou Ali G.
Cunk on Earth získalo aj veľkú podporu na portáloch, ako je napríklad IMDb, kde získalo hodnotenie 8,2 z 10. V prípade portálu Rotten Tomatoes dostala netflixovka od kritikov neuveriteľných 100 %. Nezaostávajú ani Slováci a Česi. Na portáli ČSFD diváci sérii udelili 80 %.
Čítajte viac z kategórie: Kultúra
Zdroje: IMDB, Rotten Tomatoes, ČSFD, Rolling Stones