Netopiere za Covid pandémiu nemôžu, prekvapujú experti. Pribudli stovky infikovaných
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 337
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 511
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 337
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 511
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 63,38 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 337 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 273 391, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 835 665 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 366 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 369.
Izraelskí vedci prišli s ďalšími argumentmi, ktoré podľa nich svedčia o tom, že na začiatku pandémie Covidu-19 nebolo prenesenie koronavírusu na človeka od netopierov. Vyplýva to zo štúdie tímu Telavivskej univerzity, o ktorej informoval aj portál News Medical.
Netopiere majú zlú povesť a sú označovaní za šíriteľov rôznych vírusov, vrátane koronavírusu SARS-CoV-2. Tieto tvrdenia sú ale podľa novej štúdie vedcov chybné, netopiere majú naopak pozitívny vplyv, napríklad v ničení hmyzu či opeľovaní plodín.
„Netopiere majú vysoko účinný imunitný systém, ktorý im umožňuje relatívne ľahko bojovať s vírusmi, vrátane tých, ktoré sú považované za smrteľné,“ tvrdia vedci z tímu, ktorého štúdia bola publikovaná v prestížnom časopise iScience Journal.
Vedci sa zaoberali desiatkami článkov a štúdií na túto tému a dospeli k záveru, že spájanie netopierov so začiatkom Covid pandémie koncom roka 2019 „nie je podložené dostatočnými vedeckými dôkazmi“.
Ani takmer tri roky od začiatku tejto pandémie tak vedci stále nepoznajú jej prvotnú príčinu. Maya Weinberg, ktorá sa na tejto štúdii podieľala, vysvetlila, ako je to s imunitným systémom netopierov.
„Všeobecne sú netopiere mylne považované za rezervoár mnohých nákazlivých chorôb, a to len preto, že boli uznaní sérologicky pozitívnymi, teda že mali protilátky,“ uvádza Weinberg. „To ale znamená, že chorobu prežili a vytvorili si protilátky, teda už nie sú nositeľmi vírusu,“ dodala.
V posledných rokoch prišlo podľa expertov mnoho vedcov k záveru, že netopiere sú schopné bojovať s rôznymi vírusmi, vrátane smrteľných, lepšie ako človek a väčšina ďalších cicavcov. Preto by odborníci mali ich imunitný systém hlbšie študovať, čo by mohlo pomôcť vniesť viac svetla do boja s nákazlivými chorobami, starnutím aj rakovinou.
Predĺženie lockdownu
Úrady v meste Čcheng-tu na juhozápade Číny predĺžili lockdown minimálne do stredy v snahe zastaviť šírenia ochorenia COVID-19. TASR o tom informuje podľa pondelkovej správy agentúry DPA.
V Čcheng-tu žije 21 miliónov ľudí a štvordňový lockdown, ktorý v meste vyhlásili minulý týždeň, sa mal skončiť v nedeľu. Miestne úrady pred zrušením obmedzení plánujú ďalšie hromadné testovanie na Covid.
Tamojší obyvatelia sa preto obávajú, že lockdown sa môže predĺžiť, tak ako sa to stalo v najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj. Tam sa v apríli niekoľkodenný zákaz vychádzania predĺžil až na dva mesiace, píše DPA.
V Číne platí lockdown alebo iné prísne protipandemické opatrenia v 33 mestách, v ktorých žije 65 miliónov ľudí, napísali v nedeľu čínsky magazín Caixin na sociálnej sieti Weibo.
Na rozdiel od iných krajín Čína pokračuje v stratégii „nulovej tolerancie“ voči Covidu, pri ktorej sa snaží rýchlymi a tvrdými opatreniami izolovať ohniská nákazy Čcheng-tu je hlavné mesto čínskej provincie S‘-čchuan, ktorú v pondelok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,8. To si vyžiadalo najmenej 21 obetí.