„Netvárme sa, že tento štát robí pre študentov maximum,“ odkazuje predsedníčka Študentskej rady
- Vedenie univerzity nedávno vyzvalo štát, aby vyhlásil výzvu na modernizáciu internátov
- V rozhovore Zuzana Hozlárová, predsedníčka SRVŠ, však upozornila na chyby zo strany univerzity
- Vedenie univerzity nedávno vyzvalo štát, aby vyhlásil výzvu na modernizáciu internátov
- V rozhovore Zuzana Hozlárová, predsedníčka SRVŠ, však upozornila na chyby zo strany univerzity
Z plánu obnovy je ohrozený ďalší projekt. Tentoraz ide o rekonštrukciu internátov, konkrétne ten najväčší na Slovensku – Mlynskú dolinu.
Predstavitelia Univerzity Komenského minulý týždeň vyzvali štát, aby čo najskôr začal konať a vyhlásil výzvu na komplexnú modernizáciu budov internátov, totiž v samotnom pláne obnovy je alokovaných 204 miliónov eur na zvýšenie ich výkonnosti.
Avšak predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl (SRVŠ) Zuzana Hozlárová v rozhovore pre Startitup uviedla: „Videli sme reakciu Univerzity Komenského na sociálnych sieťach, kde dali fotky pred a po rekonštrukcii. Bolo to pre študentov ako výsmech, keď sa toto ráta za rekonštrukciu.“
Hozlárová ďalej dodáva, že v minulosti to bola práve Univerzita Komenského, ktorá nevedela finančné zdroje minúť. „V konečnom dôsledku sú to študenti, ktorí na všetko doplatia,“ povedala s tým, že nie je vylúčené, že najväčšie internátne mestečko zavrú. „Videli sme tie izby a sú v havarijnom stave,“ dodala.
- Prečo univerzita nevie minúť alokované peniaze
- Či hrozí zatvorenie internátov na Mlynskej doline
- Či sa podarí včas minúť európske peniaze
- Kto nesie vinu za havarijný stav slovenských internátov
- Aké konkrétne kroky by mala vláda spraviť, aby neodchádzali mladí zo Slovenska
- Čo hovorí na umiestnenie slovenských univerzít vo svetovom rebríčku
Vy ako Študentská rada vysokých škôl (SRVŠ) ste spolu s ďalšími orgánmi nedávno vyzvali ministerstvo financií, aby navýšilo financie pre verejné vysoké školy alokované zo štátneho rozpočtu na najbližšie roky. O čo vlastne ide?
Spolu aj s Republikovou úniou zamestnávateľov a Slovenskou akreditačnou agentúrou pre vysoké školstvo a spoločne aj s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu sme ako vysoké školy vyzvali ministerstvo financií, aby dofinancovalo výkonnostné zmluvy o 10 percent nad plánovaný rozpočet, pretože toto by mohol byť motivujúci faktor pre vysoké školy, prečo by vôbec chceli zvyšovať výkonnosť vysokých škôl.
My nechceme, aby tých 10 percent z rozpočtu bolo alokovaných z už pridelených financií, ale aby to bolo dodatočných 10 percent nad ten rámec.
Aká bola odozva?
My sme nezaznamenali zatiaľ žiadnu odozvu. Dochádza k nejakým rokovaniam medzi ministerstvom školstva a ministerstvom financií. Tento týždeň by malo dôjsť aj k stretnutiu s predsedom vlády, kde by malo spoločne dôjsť k nejakému konsenzu.
Vám sa ešte v minulosti podarilo dohodnúť dodatočné financovanie na rekonštrukciu internátov, avšak jedine Univerzite Komenského sa nepodarilo využiť tieto zdroje. Prečo tomu tak bolo?
V roku 2018 sa aj vďaka Študentskej rade vysokých škôl podarilo alokovať financie čisto na rekonštrukciu internátov. To bola celoslovenská investícia, ktorá sa netýkala len Univerzity Komenského.
Bohužiaľ, je ale pravda, že v tom čase jedinou univerzitou, ktorá nerealizovala rekonštrukcie, bola Univerzita Komenského. Vtedy samotný rektor priznal, že v tom čase tam došlo k personálnemu zlyhaniu. Oni vtedy odvolali riaditeľa internátov, potom to prevzal človek, ktorý je blízky k ľuďom, k vedeniu, čo je riaditeľ kancelárie rektora. Bohužiaľ, ani jemu sa to nepodarilo.
Teraz je to teda tak, že celé manažovanie internátov spadá pod rektorát univerzity. To znamená, že za to berie zodpovednosť. Faktom ale je, že SRVŠ sa podarilo alokovať financie, aj keď to bolo to ešte za vlády Smeru, ale financie boli, no jediná Univerzita Komenského vtedy nerekonštruovala.
To, že to nebolo dostatočne financované, je samozrejmé, je to najväčšia univerzita s najväčším internátnym mestom, kde je potrebné vyhradiť veľa peňazí len na to, aby sme prerobili tie internáty, a nielen finančné injekcie, ktoré budú zaplátať už havarijný stav. V tej dobe však k ich rekonštrukcii nedošlo.
Čo sa týka nového manažmentu, ste s ním už spokojní?
Môžem povedať za študentskú radu vysokých škôl, že tie izby sme videli. My sme aj robili výstavu „Padá ti intrák na hlavu?“, kde sme fotili, ako vyzerajú izby, a potom sme spravili výstavu na Hviezdoslavovom námestí, kde sme ukázali reálny stav internátov. Ľudia, ako prechádzali okolo a prezerali si to, hovorili, že oni študovali pred 40 rokmi presne v tých istých izbách.
Naozaj to nie je v poriadku, žijeme v roku 2023 a nemáme obnovené internáty. Patrí to aj k dôvodom, prečo mladí ľudia odchádzajú do zahraničia. Či sme spokojní, to je ťažko povedať takto celoplošne.
Videli sme reakciu Univerzity Komenského na sociálnych sieťach, kde dali fotky, že pred a po rekonštrukcii. Bolo to pre študentov ako výsmech, keď sa toto ráta za rekonštrukciu. Ak sa to malo považovať za rekonštrukciu, tak v tom prípade nemožno očakávať, že študenti chcú ostať tu na Slovensku, lebo v týchto podmienkach sa študovať naozaj nedá, čiže toto je pre nich arogantný výsmech.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko stojí celková rekonštrukcia internátov v Mlynskej doline a či sa to podarí dokončiť?
- Prečo sa najstaršej univerzite nedarí využiť alokované peniaze na rekonštrukciu?
- Kto za to berie zodpovednosť?
- Čo je potrebné na úspešné dokončenie novej výzvy?
- Čo by sa na Slovensku malo zmeniť, aby tu študenti ostali?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Architektúra