Neudržateľný systém ohrozuje výšku dôchodkov. Odborníci navrhujú riešenia
- Dôchodky na Slovensku sú vo všeobecnosti nízke
- Na druhej strane sú však vysoké, ak ich porovnáme so silou ekonomiky
- Treba na ne totiž najprv zarobiť

- Dôchodky na Slovensku sú vo všeobecnosti nízke
- Na druhej strane sú však vysoké, ak ich porovnáme so silou ekonomiky
- Treba na ne totiž najprv zarobiť
Dôchodky na Slovensku sú aktuálne vo vážnej situácii. Podľa najnovších informácií zo Sociálnej poisťovne sa penzie v roku 2025 znížia o 15 % v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Tieto nepriaznivé vyhliadky vyvolali medzi slovenskými seniormi a odborníkmi obavy o finančnú stabilitu dôchodkového systému, ktorý čelí stále rastúcemu počtu poberateľov a klesajúcim príspevkom, uvádza Kryptomagazín.
Zníženie dôchodkov je spojené s dlhodobými problémami v rámci slovenského dôchodkového systému. Podľa analýz je problém spôsobený jednak nižšími odvodmi zo mzdy, ako aj zvyšujúcim sa počtom dôchodcov.
Dôchodky na Slovensku
Odhaduje sa, že počet penzistov v nasledujúcich rokoch porastie, a to najmä kvôli demografickému starnutiu populácie. To znamená, že na každého dôchodcu bude stále menej aktívnych pracujúcich. To bude mať za následok nižšie príjmy zo Sociálnej poisťovne a tým aj nižšie dôchodky. Tieto faktory vedú k tomu, že v budúcnosti nebude možné vyplácať takéto penzie v dostatočnej výške. Určite nie bez výrazných úprav v celom systéme.
👴👵Sme tak bohata krajina, ze si mozeme dovolit vyplacat dochodcom dochodky vo vyske 72,5 % z cistych miezd.
Kto by nezachytil ten sarkazmus, tak nie, nemozeme si to dovolit. Ak sa na tomto nieco nezmeni, toto cele skonci troma sposobmi:
1. Nahradovy pomer, teda to co sa bude… pic.twitter.com/qiTRtPk38c
— Tomáš Vranka (@TVranka) February 15, 2025
Okrem samotného znižovania dôchodkových dávok je tu aj otázka 13. dôchodku. Tento prídavok, ktorý mnohí dôchodcovia považovali za vítanú finančnú pomoc v náročných obdobiach, sa na rok 2025 opäť plánuje. Mnohí odborníci tvrdia, že 13. dôchodok mal byť len dočasným riešením a bez zásadných zmien v dôchodkovom systéme bude jeho zrušenie len ďalším symptómom hlbších problémov v sociálnom zabezpečení.
Na tento problém upozornil aj analytik Jozef Mihál, ktorý vyjadril obavy, že súčasný systém nie je udržateľný bez zásadných reforiem. Vysvetlil, že ak sa systém nezmení, môže dôjsť k ďalšiemu zníženiu dôchodkov. To by mohlo mať výrazný dopad na životnú úroveň seniorov. Ak by štát systém nedotoval, museli by byť 13. dôchodky zrušené a bežné penzie by poklesli o 15 %. To je reálny stav toho, na čo má štát peniaze.
Podľa jeho slov je nevyhnutné zlepšiť spôsob, akým sa financujú penzie. A to buď zvyšovaním odvodov do Sociálnej poisťovne, alebo zmenou modelu dôchodkového zabezpečenia, aby sa zabezpečila stabilita v dlhodobom horizonte. A teda reforma. Práve to sa však v poslednom období stalo na Slovensku predmetom odporu a začína sa tradovať, že ide o neslušné slovo. Aj napriek nevyhnutnosti reforiem ako takých.
Reformy systému
V súčasnej situácii, keď dôchodky klesajú a znižovanie podpory zo strany štátu je čoraz pravdepodobnejšie, sa kladie veľký dôraz na individuálne sporenie na starobu.
Druhý pilier, ktorý je povinný a zameriava sa na sporenie v rámci súkromných správcovských spoločností, má podľa niektorých analytikov svoje limity. Tento systém síce zaručuje určitú mieru úspor pre jednotlivca. No dlhodobé výnosy nie sú vždy dostatočné na to, aby pokryli všetky náklady na život. Tretí pilier, dobrovoľný systém, sa taktiež ukazuje ako nedostatočný pre väčšinu obyvateľov. Dôvodom je, že nie každý si môže dovoliť odkladať dostatočnú sumu na budúce roky.
V tejto súvislosti sa objavuje stále viac diskusií o zavedení štvrtého piliera – čiastočne alebo plne dobrovoľného systému, ktorý by poskytol dodatočné prostriedky na dôchodok, no bol by plne na rozhodnutí občana. Tieto pilierové systémy, ktoré sú dnes známe v niektorých krajinách, by mohli poskytnúť flexibilitu pre jednotlivcov.
Zmysel je v tom, že dokážu prispôsobiť výšku úspor podľa svojich schopností a potrieb. Týmto spôsobom by sa mohla zabezpečiť lepšia budúcnosť pre seniorov, ale tiež pre mladších ľudí, ktorí musia čeliť neistej budúcnosti v dôchodkovom systéme.
Ako sa pripraviť?
Kým štátne dôchodky môžu byť stále základným pilierom zabezpečenia, odborníci odporúčajú, aby jednotlivci začali čím skôr plánovať svoju dôchodkovú budúcnosť. Mnoho analýz varuje, že v dôsledku týchto nepriaznivých zmien v systéme bude dôležité zabezpečiť si dodatočné úspory a investície, ktoré pomôžu seniorom zvládnuť každodenné náklady.
Slovenský dôchodkový systém čelí veľkým výzvam, ktoré si vyžadujú okamžité a efektívne riešenia. Reformy potrebné na zabezpečenie dôstojných dôchodkov sa musia stať prioritou vlády a spoločnosti ako celku.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Kryptomagazín, iStream