Neupracú ti len byt, ale aj hlavu. Toto sú 4 lekcie ktoré sa môžeš naučiť z kníh Marie Kondo
- Marie Kondo je autorkou bestsellerov ako Kúzelné upratovanie či Upratané!
- Ak si ich ešte nečítal, určite ti odporúčame napraviť to
- Jej knihy ti totiž (okrem iného) dajú aj tieto 4 lekcie
- Marie Kondo je autorkou bestsellerov ako Kúzelné upratovanie či Upratané!
- Ak si ich ešte nečítal, určite ti odporúčame napraviť to
- Jej knihy ti totiž (okrem iného) dajú aj tieto 4 lekcie
Marie Kondo, tiež známa ako Konmari, by sme pokojne mohli nazvať majsterkou organizácie. Táto sympatická Japonka je autorkou hneď niekoľkých kníh o organizovaní, ktoré sa stali bestsellermi aj na Slovensku. Okrem toho sa na Netflixe dočkala aj svojej vlastnej show pod názvom Tidying Up. Ak ťa zaujíma, ako si upratať nielen doma, ale aj v hlave, jej knihy by si si určite nemal nechať ujsť. Naučia ťa aj týchto 5 lekcií.
#1 Pri triedení veci sa riaď „pravidlom radosti”
Marie Kondo má v zásobe množstvo skvelých rád, no táto je doslova „gamechanger“. Určite sám z vlastných skúseností vieš, že triedenie vecí je niekedy poriadne náročné, a veľakrát si preto uvedomujeme, že naša domácnosť je zahltená vecami, ktoré vlastne vôbec nepotrebujeme. Marie má však na toto skvelý trik.
Vysvetlime si ho napr. na šatníku. Daj si všetko oblečenie na jednu veľkú kopu, a pri triedení postupuj nasledovne: podrž si daný kus oblečenia na chvíľu pred očami, a zamysli sa nad tým, či ti prináša radosť. Ak áno, nechaj si ho. Ak nie, daj ho na kopu na vyhodenie či na charitu. Na túto istú kopu ho však daj aj vtedy, ak premýšľaš.
Premýšľanie je totiž len dôkazom akejsi „viny“, ktorá napríklad môže znamenať, že si za to zaplatil priveľa, a nosil si to primálo. To však neznamená, že ti to musí zaberať miesto v skrini. Podobne následne postupuj aj pri triedení všetkého a všetkých miestností.
#2 Ako sa pri triedení zbaviť pocitu viny
Určite si sa už niekedy stretol aj so situáciou, kedy si sa nejakej veci nedokázal zbaviť len preto, že by ti za ňou bolo ľúto. Aj na toto má však Marie Kondo skvelú radu. Vysvetľuje, že radosť, ktorú nám niektoré veci môžu priniesť, je niekedy obmedzená. Tak napríklad, predstav si, že máš v šatníku nejakú naozaj drahú bundu, ktorú si však na sebe ani raz nemal, pretože je príliš extravagantná, a necítil by si sa v nej dobre.
Marie vysvetľuje, že ak si mal radosť pri jej kúpe, pretože sa ti naozaj páčila, je to v poriadku, a svoj účel splnila. Tešil si sa, keď si na ňu natrafil vo výpredaji, a robilo ti radosť premýšľať nad tým, kam si ju oblečieš. V určitom okamihu života ti teda táto vec priniesla radosť. Preto ju teraz môžeš bez pocitu viny posunúť ďalej.
#3 Neviažeme sa na veci, ale na emócie, ktoré s nimi súvisia
Takmer každý z nás má doma niečo, čo síce len zaberá miesto, a už to vôbec nepoužívame, no je nám ľúto vyhodiť to, pretože sa nám to viaže na nejaké konkrétne obdobie, resp. na spomienky, ktoré na toto obdobie máme.
Aj o tomto hovorí Marie Kondo vo svojich knihách – radí, aby sme sa týchto vecí vzdali, pretože skladovať ich doma je naozaj úplne zbytočné. Spomienky sú predsa uložené v našej mysli, nie v týchto veciach. Keď tieto kúsky vyhodíš, uvidíš, ako sa ti uľaví.
#4 Menej je v tomto prípade viac
Filozofiou, ktorú Marie hlása, je aj to, že človek je tým šťastnejší, čím viac voľného priestoru si doma vytvorí – teda čím menej vecí doma má. Je to jednoduché – keď máš doma veľa vecí, môžeš ich mať rád, no keď si potrpíš na kvalite a budeš ich mať menej, môžeš sa do nich doslova zamilovať.
Keď teda budeš na pochybách, či si niečo ponechať alebo nie, určite použi spomínané pravidlo radosti. To je veľmi spoľahlivým indikátorom. A nezabúdaj samozrejme na to, prečo je minimalizmus taký dôležitý – nielenže pomáha upratať naše príbytky, ale vďaka tomu si dokážeme spraviť aj dokonalý poriadok v hlave. A to je naozaj na nezaplatenie.