Neuveriteľná drzosť turistov: Kúpali sa v chránených tatranských plesách
- Ďalší otužilci sa kúpali v tatranských plesách
- Za kúpanie sa v plesách či bystrinách, ako i za iné priestupky hrozí turistom mastná pokuta
- Ďalší otužilci sa kúpali v tatranských plesách
- Za kúpanie sa v plesách či bystrinách, ako i za iné priestupky hrozí turistom mastná pokuta
Ani upozornenia a reakcie na medializované zábery kúpajúcich sa ľudí v tatranských potokoch s informáciami, že takéto správanie v Tatranskom národnom parku je neprípustné, neodradilo otužilcov od vôd Batizovského či Velického plesa.
Informovala o tom dnes Správa Tatranského národného parku (TANAP), podľa ktorého stál tento zážitok dvoch mužov a jednu ženu pokutu. Zároveň na svojej internetovej stránke zverejnila zábery z kúpania.
Na dvoch mužov otužujúcich sa v Batizovskom plese narazil strážca Správy TANAP-u vo štvrtok v dopoludňajších hodinách, obaja sú pre tento priestupok chudobnejší o 50 eur. Rovnako podľa nej dopadla v ten istý deň aj žena vo Velickej doline.
Nevhodné správanie návštevníkov prekračuje medze
„Počasie naďalej láka niektorých návštevníkov do tatranských plies či potokov osviežiť sa. A to napriek tomu, že viaceré médiá v ostatných dňoch prevzali zábery početnej skupiny kúpajúcich a opaľujúcich sa turistov v okolí vodopádov Studeného potoka,“ uviedla správa národného parku.
Správanie sa návštevníkov najstaršieho slovenského národného parku presiahlo podľa riaditeľa Správy TANAP-u, Pavla Majka, všetky limity.
„Už niekoľko rokov intenzívne vyzývame ľudí, aby si nerobili z tatranských plies a potokov kúpalisko. Snažíme sa vysvetľovať, že tieto vody sú domovom mnohých živočíšnych druhov, pre ktoré môžu mať aj malé zmeny biotopu fatálne následky,“ reagoval.
Ekosystémy poškodzujú návštevníci napríklad už tým, že prichádzajú k plesám, ktorých okrajová časť je citlivá na zošľapávanie, nastáva erózia brehov, zakaľovanie vody.
Ako informuje Tatranský národný park na sociálnej sieti, nebezpečné sú aj opaľovacie krémy a deodoranty, ktoré môžu uvoľňovať do vody chemické substancie.
Málo strážcov na mimoriadne veľký terén
Na Správu TANAP-u smerovali v posledných dňoch otázky, ako je možné, že jej zamestnanci o medializovanom hromadnom kúpaní zo začiatku tohto týždňa nevedeli.
„V tom momente sme nemali na mieste človeka. Žiaľ, nemôžeme byť všade, to sa so šestnástimi profesionálnymi strážcami pri vlastnom území parku s rozlohou takmer 74-tisíc hektárov ani nedá. Ale sme v teréne dennodenne, v prvom rade však preto, aby sme návštevníkov edukovali,“ ozrejmil Majko.
Pokuty sú druhoradé, ak sa však priestupok nevyrieši dohovorom, za kúpanie sa v plesách či bystrinách, ako i za iné priestupky hrozí turistom pokuta do výšky 300 eur na mieste v blokovom konaní. V následnom priestupkovom konaní ide o vyššie sumy.
Akcia „Čisté hory“
Hromadné jednodňové upratovanie Tatier sa v poslednú septembrovú sobotu neuskutoční. V poradí 45. ročník obľúbenej akcie Čisté hory dostáva novú podobu a smeruje k adresnejšej pomoci dolinám, štítom a rôznym zákutiam Tatier. Informovala o tom dnes Správa Tatranského národného parku (TANAP).
Úsilie dobrovoľníkov sa rozhodla rozptýliť do dvoch mesiacov. Pozýva ich ku konceptu, ktorý podľa nej prinesie menší „boom“ efekt, no prírode pomôže viac.
Cieľom akcie je i naďalej očistiť prírodu TANAP-u od odpadkov, ktoré tu v lete i za celý uplynulý rok nechali či zabudli návštevníci.
„Najväčšou zmenou ale bude, že neplánujeme žiaden hlavný deň, naopak, Čisté hory bude tvoriť viacero menších akcií počas septembra a októbra. Oproti minulým ročníkom nebudeme mať ani nástupné miesta, dobrovoľníkov umiestnime tam, kde bude ich pomocná ruka najviac potrebná,“ vysvetlil koordinátor Čistých hôr, Igor Stavný.
Vynovený formát vyžaduje od pracovníkov Správy TANAP-u vytypovanie takých lokalít, ktoré buď trápi nadmerné znečistenie, alebo doteraz neboli v centre záujmu počas Čistých hôr.
„Najväčšie haldy odpadkov totiž neležia práve pri turistických chodníkoch, výnimkou môžu byť exponovanejšie lokality ako Hrebienok či okolie Štrbského plesa. Množstvo smetí nachádzame skôr v okolí odpočívadiel či ciest,“ poznamenal Stavný. Verí, že v tomto roku tak bude pomoc každého dobrovoľníka efektívnejšia.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, FB/Tatranský národný park