Neuveriteľná drzosť turistov v Tatrách: Bez hanby skočili do Štrbského plesa, hrozí im mastná pokuta (VIDEO)

  • Návštevníkov Vysokých Tatier čoraz viac priťahuje možnosť kúpania sa v plesách
  • Aj keď to na Slovensku nie je výslovne zakázané, riskuješ vysokú pokutu
Ľudia sa kúpajú v Štrbskom plese.
Reprofoto: Instagram/@tatry_official
  • Návštevníkov Vysokých Tatier čoraz viac priťahuje možnosť kúpania sa v plesách
  • Aj keď to na Slovensku nie je výslovne zakázané, riskuješ vysokú pokutu

V týchto dňoch panujú v celej Európe vrátane Slovenska neznesiteľné horúčavy. Vo Vysokých Tatrách to vedie k tomu, že čoraz viac turistov hľadá osvieženie v plesách. Nedávno sa skupina mladých ľudí rozhodla schladiť v Štrbskom plese.

Na profile Tatry_official na Instagrame sa objavilo video, kde si táto skupinka rozložila deky pri Štrbskom plese a hneď sa aj okúpala. Ochranári však varujú, že tatranské plesá sú domovom jedinečného ekosystému, ktorý môže kúpanie vážne ohroziť a znečistiť.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa TATRY 🇸🇰🇵🇱 (@tatry_official)

„Plesá sú primárne útočiskom rôznych druhov bezstavovcov a živočíchov, zdrojom pitnej vody pre zvieratá,“ uviedol exriaditeľ správy Tatranského národného parku Pavol Majko pri podobnom prípade pre portál Noviny.sk.

Za čo konkrétne hrozí pokuta na Slovensku?

V poľských Tatrách pritom platí prísny zákaz kúpania. Za porušenie tohto zákazu hrozí pokuta. Kúpanie v plese totiž môže vážne poškodiť tamojšie jazero.

„Tatranské jazerá sú veľmi delikátnym ekosystémom. Neznečistí ich iba kúpanie, ale napríklad aj vhadzovanie mincí,“ povedal pracovník poľského Tatranského národného parku Zbyszek Ladygin.

Na Slovensku kúpanie v plesách oficiálne nezakázali. Ak sa však rozhodneš to skúsiť, pravdepodobne dostaneš pokutu.

„Podľa návštevného poriadku Tatranského národného parku je na územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany zakázaný pohyb mimo turistických chodníkov. Teda je zakázaný aj vstup do plies,“ ozrejmil Maroš Petrík pre Noviny.sk.

Na Slovensku ti tak nehrozí pokuta priamo za kúpanie, ale skôr za to, že si zišiel mimo vyznačených chodníkov. Väčšinou však slovenskí ochranári takéto situácie riešia len napomenutím.

Neskáč do neznámej vody

Kúpanie môže viesť k rôznym zraneniam či úrazom, preto netreba podceňovať nebezpečenstvo vody. Neodporúča sa skákať do vody na neznámych miestach, plávať unavený či pod vplyvom alkoholu. Dôležité je tiež byť ohľaduplný voči ostatným. Apeluje na to Vodná záchranná služba Slovenského Červeného kríža (SČK) v rámci zásad bezpečnosti pri vode.

„Neplávaj, ak si rozhorúčený alebo unavený. Neplávaj hneď po jedle. Počkaj aspoň jednu hodinu. (…) Neplávaj v blízkosti plavidiel a plavebnej dráhy. Neplávaj ďaleko od brehu bez plaveckej bóje alebo sprievodného plavidla,“ uviedla na sociálnej sieti. Zdôraznila tiež, že ľudia by mali plávať iba vo vyznačenom priestore.

Pri kúpaní buď ohľaduplný voči ostatným, radí Vodná záchranná služba SČK. Na ľudí tiež apelovala, aby neskákali do vody na neznámych miestach. „Neviete, čo je pod hladinou,“ podotkla. Zároveň pripomenula, že na plavidlá patria iba deti s riadne oblečenou a upevnenou záchrannou vestou.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR odporúča volať záchranárov pri úrazoch, ak sa objavia porucha vedomia, sťažené dýchanie, veľké vonkajšie krvácanie alebo porucha citlivosti končatín. Tiesňovú linku možno kontaktovať aj pri menších zraneniach.

„V takom prípade operátor tiesňovej linky 155 bude volajúceho inštruovať k prvej pomoci bez vyslania záchrannej služby,“ ozrejmil zástupca hovorcu OS ZZS Richard Bolješik.

V prípade, že vidia topiaceho sa človeka, je podľa neho potrebné myslieť na svoju bezpečnosť. Neodporúča vtedy bezhlavo za ním skákať, ale hodiť mu napríklad lano alebo konár, ktorého sa môže chytiť, a zavolať odbornú pomoc.

Zdroje: Instagram/@Tatry_official, Noviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá