Neuveriteľné: Po horúčavách rovno sneženie. „Jadranka“ k nám o pár dní prinesie slušnú nádielku

  • Do našej oblasti mieri prudké ochladenie
  • Bude natoľko výrazné, že so sebou prinesie sneženie
  • Napadnúť môže až meter čerstvého snehu
Žena kráča po zasneženej ceste a auto ide po zasneženej ceste.
Ilustračné foto TASR/Daniel Stehlík, TASR/Ján Krošlák
  • Do našej oblasti mieri prudké ochladenie
  • Bude natoľko výrazné, že so sebou prinesie sneženie
  • Napadnúť môže až meter čerstvého snehu

O pár hodín začne pršať a teploty klesnú. Čo sa však udeje v najbližších dňoch, je dosť šokujúce. Ako uvádza portál iMeteo.sk, do našej oblasti príde studený front a so sebou prinesie sneh. Nebude to len pár vločiek, napadnúť môže aj meter snehu.

Posledné týždne sužovali Európu vysoké teploty a sucho. Horúčavy dosahovali extrémne hodnoty, čo potvrdzujú aj teploty Stredozemného a Jadranského mora. Sever Chorvátska a Taliansko zaznamenali najvyššie hodnoty vôd v histórii. To výrazne ovplyvní aj naše počasie v nasledujúcich týždňoch.

Teplé vody Stredozemného a Jadranského mora v jeseni a zime často prinášajú zlé počasie. Vznikajú tam tlakové níže, známe ako „Jadranka“, ktoré potom smerujú k nám. Ak sa k nim pridá studený vzduch, dôjde k silnému sneženiu.

Je to jednoduché. Voda v Chorvátsku dosahuje rekordné teploty. Keď sa nad ňu dostane studený vzduch, dôjde k rýchlemu odparovaniu vody a vytvoreniu zrážok. Táto energia sa potom uvoľní do ovzdušia a spôsobí upršané alebo zasnežené počasie.

Už o pár dní uvidíš prvé prejavy tohto javu. Príde silný dážď z Jadranu, ale najhoršie nás čaká vo štvrtok a piatok. Hrozia extrémne dažde a sneženie, ktoré môže dosiahnuť viac než meter nového snehu.

Povodne a snehové kalamity

Uprostred budúceho týždňa príde do Európy studený arktický vzduch zo severu. Ten sa dostane až nad Stredozemné more, kde sa vytvorí tlaková níž, čo spôsobí odparovanie vody a silné zrážky. Tie potom zamieria aj k nám.

Chladný vzduch zasiahne takmer celú Európu. Na Slovensku sa teploty do štvrtka nemusia vyšplhať nad +15 °C, no v strednej Európe bude ešte chladnejšie. V Nemecku môže byť len +5 až +8 °C a v Rakúsku, najmä v Alpách, dokonca zamrzne.

Okrem toho sa nad severným Talianskom a Jadranom začne prehlbovať tlaková níž. Tá prinesie silné dažde, ktoré zasiahnu aj naše územie a okolité krajiny.

Od štvrtka do soboty sa aj u nás očakávajú intenzívne dažde. Môže spadnúť niekoľko desiatok milimetrov zrážok. Západne od Slovenska bude situácia ešte horšia, s výdatnejšími dažďami, nižšími teplotami a hrozbou povodní a snehovej kalamity.

Napadnúť môže aj meter snehu

V alpskom regióne sa čakajú extrémne dažde, miestami môže spadnúť až 200 mm. V severnej časti Talianska a Chorvátska tiež hrozí viac ako 100 mm dažďa, čo prakticky ukončí dovolenkovú sezónu v týchto dovolenkových oblastiach.

Najsilnejšie zrážky prídu do talianskych, rakúskych a slovinských Álp. Niektoré predpovede naznačujú, že do piatka môže na meter štvorcový spadnúť až 500 litrov vody, čo spôsobí povodne.

SR Zvolen Počasie Sneh BBX Sneh vo Zvolene Na snímke vodič odhrabáva sneh z osobného auta
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Kvôli studenému vzduchu sa v Alpách výrazne zníži hranica sneženia. Sneh sa môže objaviť už od 900 m n. m., a nad 1 400 m n. m. môže pribudnúť niekoľko desiatok centimetrov nového snehu.

Rakúske hory sa už pripravujú na pravú zimnú nádielku. V priebehu týždňa tam môže napadnúť aj meter snehu, najmä v najvyšších oblastiach Álp.

Ak máš v pláne cestovať cez rakúske alebo talianske Alpy od štvrtka, nezabudni prezuť na zimné pneumatiky. Sneh môže pokryť aj diaľnice v Rakúsku a ovplyvniť premávku na tranzitných cestách, ako je Brennero.

Mrazivé predpovede na tohtoročnú zimu

Ako sme už spomínali, najnovšie analýzy prinášajú zaujímavé informácie – zima 2024/2025 môže byť oveľa chladnejšia, než na akú sme zvyknutí. Niektorí sa na mráz tešia, no odborníci sa obávajú týchto zmien počasia. Hlavným dôvodom je La Niña.

Americkí klimatológovia z prestížneho Climate Prediction Center prišli s novou prognózou. Podľa ich modelov sa fenomén La Niña začne prejavovať už na jeseň.

Medzi septembrom a novembrom je asi 66 % šanca, že sa to objaví, a od novembra do januára na severnej pologuli až 74 %. To naznačuje, že sa môžeme tešiť na výrazné zmeny počasia.

La Niña nie je len nejaký nezrozumiteľný pojem. Tento jav priamo ovplyvňuje počasie aj v Európe. Narušuje rovnováhu tlaku medzi Azorskými ostrovmi a Islandom, čo prináša chladnejšie zimy a viac dažďa.

Pre nás to v praxi znamená nielen nižšie teploty, ale aj vyššiu pravdepodobnosť snehových prikrývok. Odborníci z webu The Weather Outlook vysvetlili, prečo po doterajšom fenoméne El Niño prichádza na rad jeho „sestra“. 

„El Niño môže niekedy priniesť teplejšie zimy do Európy a Spojeného kráľovstva a La Niña obvykle prináša chladnejšie zimy, ale aby bolo jasno, oba javy môžu priniesť extrémne počasie do mnohých oblastí. Ide len o to, že ich účinky sú v závislosti na mieste obrátené,“ píšu.

K predpovediam o chladnej zime však prispievajú aj ďalšie faktory. Portál Severe Weather prináša informácie o očakávanom oslabení polárneho víru. Tento fenomén môže mať závažné dôsledky, pretože polárny vír umožňuje prenikanie studeného arktického vzduchu do nižších zemepisných šírok.

Keď polárny vír zoslabne, nedokáže zadržať studený vzduch pri póle, čo môže spôsobiť výrazné ochladenie v Európe.

Zdroje: iMeteo.sk, Climate Prediction Center, Archív SIU, The Weather Outlook

Najnovšie videá

Trendové videá