Neuveriteľný príbeh: Deti prežili týždne samé v Amazonskom pralese. Ich lietadlo padlo 1. mája

  • Štyri deti prežili po páde lietadla vyše 2 týždne v Amazonskom pralese
  • Lietadlo, v ktorom cestovali, sa zrútilo 1. mája
Amazonský prales a trosky havarovaného lietadla
Ilustračný obrázok Unsplash/@crt320, Pxfuel
  • Štyri deti prežili po páde lietadla vyše 2 týždne v Amazonskom pralese
  • Lietadlo, v ktorom cestovali, sa zrútilo 1. mája

Štyri deti, ktoré boli viac ako dva týždne nezvestné v dôsledku havárie lietadla v kolumbijskej časti Amazonského pralesa, našli živé. Oznámil to v stredu kolumbijský prezident Gustavo Petro s tým, že ide o radostnú správu „pre celú krajinu“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Petro na Twitteri napísal, že deti boli objavené po „namáhavom pátraní“ zo strany armády. Kolumbijské úrady vyslali do pátrania po nich vyše 100 vojakov so psami.

Operácia nádej

Lietadlo, v ktorom deti cestovali, sa zrútilo 1. mája v Amazonskom pralese, pričom pád neprežili traja dospelí.

Záchranári sa domnievajú, že štyri deti – 11-mesačné bábo a jeho súrodenci vo veku 13, 9 a 4 roky – sa od havárie túlali džungľou v departmente Caquetá na juhu Kolumbie.

Kolumbijské ozbrojené sily informovali, že ich pátranie sa zintenzívnilo po tom, ako objavili „improvizovaný prístrešok postavený z palíc a konárov“. To ich viedlo k domnienke, že sa v džungli nachádzajú preživší.

Vojaci objavili v priebehu pondelka a utorka telá pilota a dvoch dospelých, ktorí zmieneným lietadlom smerovali z džungle do San José del Guaviare, jedného z najväčších miest v kolumbijskej časti Amazonského pralesa. Jednu z nájdených obetí bola aj Ranoque Mucutuyová, matka zmienených štyroch detí.

Do záchrannej akcie nazvanej „Operácia nádej“ boli nasadené aj tri vrtuľníky. Z jedného z nich sa do džungle vysielal deťom odkaz od ich babičky v ich domorodom jazyku, ktorý ich mal podnietiť k tomu, aby zastali a prestali sa ďalej presúvať. Pátranie sťažovali vojakom obrovské stromy schopné narásť až do výšky 40 metrov, divé zvieratá aj silné dažde.

Príčina pádu lietadla dosiaľ nie je známa. Pilot podľa úradov hlásil problémy s motorom len niekoľko minút predtým, ako lietadlo zmizlo z radarov. Oblasť, v ktorej sa zrútilo, je ťažko prístupná riečnou aj cestnou dopravou, takže na prepravu v nej sa často využívajú práve lietadlá.

„Lietajúce rakvy“

Podobný prípad sa nedávno odohral v Indii, kde si havária vojenského lietadla ruskej výroby MiG-21 v Indii vyžiadala dvoch mŕtvych a troch zranených. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Lietadlo Mig-21 počas skúšobného letu
zdroj: TASR/Branislav Račko

Nehoda sa stala počas výcvikového letu neďaleko Suratgarhu v západoindickom štáte Rádžastán. Indické letectvo potvrdilo, že pilot sa katapultoval. „Pilota sa podarilo bezpečne zachrániť. MiG-21 sa zrútil na dom. Dvaja ľudia zomreli a traja ľudia boli zranení,“ povedala polícia. Príčiny nehody sa začali vyšetrovať.

Ide už o šiestu vážnu haváriu lietadla MiG-21 od januára 2021, pričom zahynulo päť pilotov.

Lietadlá MiG-21 sovietskej konštrukcie používa India od 60. rokov minulého storočia a tvoria základ jej vzdušných síl. Pre početné havárie dostali hanlivú prezývku „lietajúce rakvy“.

India do modernizácie armády investuje miliardy dolárov, aby sa vyrovnala znepriateleným susedným mocnostiam – Pakistanu a Číne. V snahe nebyť závislá iba od Ruska nakúpila desiatky francúzskych stíhačiek Rafale s dodávkami od roku 2020. Naí Dillí tiež výrazne investuje do rozvoja vlastného obranného priemyslu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá