„Nevedia strieľať na terče či rozoberať zbrane.“ Ukrajinská armáda má veľký problém, ktorý nevie vyriešiť

  • Počet ukrajinských regrútov, ktorí prechádzajú výcvikom, opäť klesol
  • Na fronte chýbajú vojaci, nedostatočný býva aj ich výcvik
ukrajinskí vojaci
TASR/AP, Alex Babenko
  • Počet ukrajinských regrútov, ktorí prechádzajú výcvikom, opäť klesol
  • Na fronte chýbajú vojaci, nedostatočný býva aj ich výcvik

Od  minulého roka sa ukrajinská armáda borí s problémom, ktorý sa jej doteraz nepodarilo vyriešiť. Ochota mužov a žien, ktorí by dobrovoľne išli bojovať proti ruskej okupantskej armáde, sa postupne znižovala. Ukrajina tak musela pristúpiť k radikálnym riešeniam.

Na jar ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prijal dekrét, ktorým znížil mobilizačný vek z 27 na 25 rokov. Ako však ukazujú najnovšie čísla, ani toto zníženie veku nemusí stačiť.

Šéf výcvikových stredísk Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Vasilij Rumak na nedávnej tlačovej konferencii uviedol, že počet regrútov, ktorí momentálne absolvujú výcvik, je 20 000, uvádza Ukrinform.

Oproti predchádzajúcemu obdobiu ide o pokles, pretože pred pár mesiacmi dosahovalo toto číslo 35 000 mužov.

Kyjev preto, zdá sa, pristúpil aj k extrémnym riešeniam – zadržiavanie mladých mužov na svadbách či koncertoch. Ukrajinské ozbrojené zložky sa zrejme zameriavajú na mužov, ktorí sa neregistrovali do vojenskej služby.

Rádio slobodná Európa poukazuje, že z týchto zásahov existuje množstvo videí, ktoré rozdeľujú ukrajinskú spoločnosť.

Kým jeden tábor si myslí, že takéto činy sú potrebné a muži majú povinnosť slúžiť svojej krajine, druhí sú týmto konaním znepokojení a tvrdia, že muži sú posielaní na smrť.

Rusi majú značnú výhodu v počte

Ukrajina ale nemá na výber a potrebuje navýšiť počet bojovníkov, lebo má problém udržať frontové línie.

„Na fronte nie je dostatok ľudí – to je absolútny fakt,“ povedal pre Rádio slobodná Európa ukrajinský vojenský analytik Pavlo Narožniy.

Expert tvrdí, že Ukrajincom chýbajú ľudia v každej jednotke.

„Vidíme pozorovacie stanovište alebo obranný bod, na ktorom by malo byť 30 ľudí v službe, ale v skutočnosti ich tam môže byť päť až sedem. Naň útočí 30 až 40 Rusov a týchto päť až sedem musí zadržať ich útok, pretože majú málo ľudí,“ prehovoril analytik o pomeroch v ukrajinskej armáde.

Experti si myslia, že naši susedia nikdy nemôžu vyhrať číselnú vojnu voči Rusku, pretože Kremeľ disponuje trikrát väčšou populáciou a ochotou zaplatiť najväčšou cenou – životom vojakov. Skutočnosť, že vojakov je málo, spôsobuje demoralizáciu. Navyše ukrajinskí vojaci nerotujú vôbec alebo len veľmi málo.

Okrem kvantity chýba aj kvalita 

Zdá sa ale, že Ukrajina bude musieť prijať ďalšie nepopulárne riešenia. Myslí si to ukrajinský poslanec Roman Kostenko, ktorý pôsobí ako tajomník Výboru Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo. Kostenko, ktorý je zároveň aktívny v ukrajinskej armáde, tvrdí, že Zelenského mierový plán nebude možné dosiahnuť, ak vláda neučiní nepopulárne rozhodnutia.

„Nepopulárne rozhodnutia, ako je zníženie veku brannej povinnosti, odstraňovanie obmedzení pre ľudí, ktorí by teraz nemali byť braní,“ uviedol Kostenko pre portál New Voice.

Potrebné okrem toho bude zapojenie civilistov do vojny. Kostenko už v minulosti tvrdil, že by sa mal vek brancov znížiť na 20 rokov. Poukázal aj na pochybnú kvalitu výcviku.

Velitelia na Donbase sa sťažovali, že sa na fronte ocitli aj ľudia, ktorí nevedeli skladať a rozobrať zbraň, strieľať na terč alebo pracovať v skupine.

Zdá sa, že vojenské velenie si uvedomuje, že Ukrajincom chýba nielen dostatok vojakov, ale problematická je aj ich kvalita. Kyjev preto rozmýšľa, že by výcvik vojakov predĺžil tak, aby dosahoval 1,5 mesiaca.

Okrem toho sa zmenila aj podstata výcviku. Kým v minulosti sa učili strieľať hlavne na pohyblivé ciele, dnes sú cvičení na zákopovú vojnu. Ukrajinskí vojaci sa tak dozvedia, ako vyčistiť zákopy, strieľať z úkrytu či z nepohodlných pozícií.

Zdroje: Ukrinform, Rádio slobodná Európa , New Voice

Najnovšie videá

Trendové videá