Nevídaná vec 47-ročnej kozmickej sondy: Voyager 1 svojim správaním prekvapila výskumníkov NASA
- Kozmická sonda má 47 rokov
- Voyager 1 je rádiový vysielač, ktorý urobil nevídanú vec
- Kozmická sonda má 47 rokov
- Voyager 1 je rádiový vysielač, ktorý urobil nevídanú vec
Kozmická sonda, ktorá je stará 47 rokov, sa opäť skontaktovala s NASA. 24. októbra 2024 nastal niekoľkodňový výpadok komunikácie. Sonda vypla jeden zo svojich dvoch rádiových vysielačov. Tím výskumníkov pracoval na tom, čo mohlo spôsobiť tento výpadok, informuje o tom portál blog.nasa.gov.
Vypnutie vyvolal systém ochrany, ktorý reaguje na problémy na palube. Napríklad, keď kozmická sonda minie svoj zdroj energie, ochrana začne šetriť energiu tým, že vypne zdroj. Môže však trvať niekoľko týždňov, pokým tím výskumníkov príde na príčinu problému.
Ako uvádza portál CNN, Voyager 1 je rádiový vysielač. Do vesmíru bola vypustená v septembri 1977. Táto sonda je najvzdialenejšia od Zeme. Ide približne o 24 miliárd kilometrov. Operuje za heliosférou, ktorá siaha ďaleko za obežnú dráhu Pluta. Jej prístroje priamo zbierajú vzorky z medzihviezdneho priestoru.
Nevídaná vec sondy
Voyager 1 neprestáva udivovať. Ako sme už spomínali, sonda mala v októbri výpadok v podobe straty komunikácie. Objekt sa pomocou hardvéru, ktorý sa naposledy používal v roku 1981, opravila sama, informuje portál iflscience.
Viac ako 22 a pol hodiny trvá, kým sa signál dostane do kozmickej sondy alebo z nej. 16. októbra 2024 výskumníci požiadali objekt, aby zapol jeden ohrievač, keďže Voyager 1 je zvonku chladný. Aby fungovalo jeho vnútro, musí byť udržiavané v teple.
Niečo sa však pri tejto komunikácii pokazilo, keďže 18. októbra loď Voyager 1 nereagovala. Táto sonda používa na komunikáciu so sieťou Deep Space Network v pásme X rádiový vysielač. Vyššie sme spomínali, že dôvodom výpadku komunikácie lode bolo spustenie systému ochrany pred poruchami.
„Letový tím mal podozrenie, že systém ochrany pred poruchami Voyageru 1 sa spustil ešte dvakrát a že vypol vysielač v pásme X a prepol na druhý rádiový vysielač nazývaný pásmo S. Zatiaľ čo pásmo S využíva menej energie, Voyager 1 ho nepoužíval na komunikáciu so Zemou od roku 1981. Používa inú frekvenciu, ako signál vysielačov v pásme X je výrazne slabší. Letový tím si nebol istý, že pásmo S by bolo možné na Zemi zistiť kvôli vzdialenosti kozmickej sondy, ale inžinieri z Deep Space Network ho dokázali nájsť, “ informuje Tony Greicius z NASA.
Tím potvrdil, že hardvér, ktorý sa nepoužíval tak dlho, je vo výbornom stave, aj keď je od Zeme vzdialený 24 miliárd kilometrov.
Sondy Voyager 1 a Voyager 2
Ako píše portál techbyte.sk, sondy Voyager 1 a Voyager 2 nás údajne prežijú. Ide o najdôležitejšie a najznámejšie sondy, aké ľudstvo skonštruovalo a vypustilo do vesmíru. Vedci tvrdia, že ich cesta môže trvať ešte niekoľko miliárd rokov.
Vesmír je pre mnohých ľudí fascinujúci a práve kozmické lode sú ideálnym nástrojom na objavovanie jeho záhad. Výskumníci ovládajú tieto sondy. Oficiálna stránka NASA informuje, že Voyager 1 a Voyager 2 mapujú miesta, na ktoré nikdy nič zo Zeme ešte neletelo.
Voyager 1 v roku 2012 vstúpil do medzihviezdneho priestoru, čiže oblasti medzi hviezdami, ktorá je obklopená materiálom zničených blízkych hviezd spred miliónov rokov. Voyager 2 vstúpil do medzihviezdneho priestoru 5. novembra 2018. Ich prvotnou hlavnou úlohou bol výskum Jupitera a Saturna.
Zdroje: blog.nasa.gov, iflscience, CNN, techbyte.sk, NASA