Nevídaný a prelomový objav pri Titanicu. Potápači rozlúskli desaťročia starú záhadu
- Potápačom a výskumníkom sa podarilo zistiť, čo spôsobilo zachytené chvenie spred 26 rokov
- Takéto odhalenie nečakali ani vedci
- Potápačom a výskumníkom sa podarilo zistiť, čo spôsobilo zachytené chvenie spred 26 rokov
- Takéto odhalenie nečakali ani vedci
Vrak Titanicu už zaujíma vedcov po celom svete. Spájajú sa s ním príbehy, tajomstvá a túžba po poznaní stále viac detailov ohľadom jeho osudu. Predsa len šlo o loď, ktorá dostala prívlastok „nepotopiteľná“.
Ako sa však ukázalo, nezničiteľný Titanic bola iba fáma. Dnes leží rozpoltený na dve časti na dne Atlantického oceánu a pomaly sa rozkladá. Od hladiny ho delia takmer 4 kilometre. Novinkou však je, že potápači sa v tejto oblasti rozhodli preskúmať chvenie, ktoré ešte pred 26 rokmi zachytil sonar, uvádza CNN.
Titanic v hĺbke nie je sám, zistili. Chvenie pôvodne zachytil muž menom P. H. Nargeolet, skúsený pilot ponorky typu Nautile. Podarilo sa mu to ešte v roku 1996, ale pôvod chvenia už ostal záhadou. To sa však zmenilo začiatkom tohto roka, keď sa Nargeolet spolu so štyrmi ďalšími výskumníkmi opäť vydali do štvorkilometrovej hĺbky.
Záhadný objekt
Skúsení potápači nevedeli, po čom vlastne pátrajú, no očakávali, že pôjde o ďalší vrak lode. Nargeolet vysvetľoval, že s tým počítali na základe veľkosti zachyteného chvenia. Avšak na dne objavili niečo iné.
Ide o skalnatý útes zložený z rôznych sopečných útvarov. Prekvitá homármi, hlbokomorskými rybami, hubami a niekoľkými druhmi koralov, ktoré môžu mať aj tisíce rokov.
„Je to biologicky fascinujúce. Zvieratá, ktoré tam žijú, sa veľmi líšia od zvierat, ktoré žijú v iných oceánskych abysálnych plošinách,“ uviedol Murray Roberts, profesor aplikovanej morskej biológie a ekológie a jeden z výskumníkov.
„(Nargeolet) urobil skutočne dôležitú vedeckú prácu. Myslel si, že je nájde stroskotanú loď, ale podľa mňa je toto ešte lepšie,” dodal.
Podmorský život
Abysálna plošina je termín používaný na opis dna oceánu v hĺbke vody 3-tisíc až 4-tisíc metrov, čo je ekvivalent k asi 60 percentám zemského povrchu. Predpokladalo sa, že by malo ísť o beztvaré, bahnité morské dno bez väčšej štruktúry.
Avšak od posledného objavu profesor Roverts verí, že podobných miest môže byť viac, než si vedci mysleli.
Dlho bolo záhadou, akým spôsobom sa hubky a koraly v oceáne dokážu presúvať, aby dosiahli takúto hĺbku a prilepili sa na skalnatú oblasť. Sú to totiž organizmy s krátkou životnosťou zraniteľné voči predátorom.
Murray Roberts dúfa, že tento objav v blízkosti Titanicu sa mu podarí prepojiť so širším projektom ekosystému Atlantického oceánu s názvom iAtlantic. Mohlo by sa tak umožniť ďalšie štúdium krehkého ekosystému v rámci útesu ako aj jeho ochrana. Informuje o tom European Wilderness Society.
Zábery Titanicu v 8K rozlíšení
Ako sme ťa informovali v tomto článku, k Titanicu sa toto leto v rámci naplánovaného dlho očakávaného ponoru dostali účastníci expedície, ktorú organizovala spoločnosť OceanGate Expeditons. Ľudí zobrali priamo do hlbín k legendárnej lodi a prvýkrát v histórii sa podarilo vrak zdokumentovať vo vysokom rozlíšení 8K.
Prezident Ocean Gate Expeditions Stockton Rush vysvetľuje, že „úžasné detaily na záberoch v rozlíšení 8K pomôžu nášmu tímu vedcov a námorných archeológov presnejšie charakterizovať rozpad Titanicu, keď budeme v roku 2023 a neskôr získavať nové zábery“.
„Zachytenie týchto záberov nám umožní priblížiť sa a stále mať kvalitu 4K, čo je kľúčové pre veľkoplošné a pohlcujúce videoprojekty. Ešte pozoruhodnejšie sú fenomenálne farby na týchto záberoch,“ uviedol Rush v oficiálnom vyhlásení.
Videosystém s rozlíšením 8K bol nainštalovaný na palube ponorky, na ktorú sa môžu dostať aj bežní ľudia, respektíve nie iba podmorskí výskumníci. Takýto výlet však nie je lacný. Ak by si sa ho chcel v budúcnosti zúčastniť, pripraviť si musíš viac ako 234-tisíc eur.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: CNN, European Wilderness Society, YouTube/OceanGate Expeditions, YouTube/OceanGate Expeditions