Nevidiacim navždy zmení život. Revolučná metóda vrátila zrak pacientom s poškodenou rohovkou

  • Až 12,7 milióna ľudí trpí poškodením rohovky
  • K transplantácii sa dostane len zlomok z nich
  • Japonským vedcom sa podaril prevratný objav
žena, oko
freepik, Unsplash/Amanda Dalbjörn
  • Až 12,7 milióna ľudí trpí poškodením rohovky
  • K transplantácii sa dostane len zlomok z nich
  • Japonským vedcom sa podaril prevratný objav

V oblasti oftalmológie nastal významný pokrok. Priekopnícka transplantácia kmeňových buniek zásadne zlepšila zrak pacientov s ťažkým poškodením rohovky. Ako uvádza Science Alert, klinická štúdia uskutočnená v Japonsku predstavuje prvý globálny úspech tohto druhu a posúva výskum kmeňových buniek na novú úroveň.

Po dvoch rokoch od operácie neboli zaznamenané žiadne komplikácie a priehľadnosť rohovky sa výrazne zlepšila u všetkých troch pacientov. Štúdia zahŕňala štyroch účastníkov s nedostatkom limbálnych kmeňových buniek (LSCD), čo je porucha spôsobujúca tvorbu jazvového tkaniva na rohovke.

Strata zraku už nemusí byť trvalá

Rohovka, často označovaná ako „priehľadné okno“ oka, je obklopená limbom. Obsahuje zásobu kmeňových buniek, ktoré neustále obnovujú opotrebované bunky rohovky a tým zachovávajú jej priehľadnosť. Pri nedostatku kmeňových buniek dochádza k postupnej strate zraku.

Nedostatok limbálnych kmeňových buniek (LSCD) sa často lieči odstránením jazvového tkaniva z postihnutej rohovky a jeho nahradením zdravým tkanivom z druhého oka pacienta.

Tento postup však nie je vhodný pre pacientov s bilaterálnym postihnutím, ktorí nemajú k dispozícii zdravé darcovské tkanivo. V týchto prípadoch sa spolieha na transplantáciu od externého darcu, čo prináša riziko odmietnutia.

Globálne trpí poruchami poškodením rohovky približne 12,7 milióna ľudí. Prístup k transplantácii má menej ako 1 zo 70 pacientov. V prípadoch, keď sa transplantácia uskutoční, sa však často vyskytujú komplikácie, ako sú napríklad imunitné reakcie.

Indukované pluripotentné kmeňové bunky (iPSCs) ponúkajú nové možnosti. Tieto bunky sa získavajú reprogramovaním buniek z tela človeka do embryonálneho stavu, čo im umožňuje premeniť sa na akýkoľvek typ buniek, vrátane buniek rohovky.

Výsledky a budúcnosť liečby

V roku 2023 vedci v USA úspešne použili limbálne kmeňové bunky na obnovenie zraku u pacientov s poškodením rohovky. Japonskí vedci z Osackej univerzitnej nemocnice posunuli tento prístup ďalej. Využili indukované pluripotentné kmeňové bunky (iPSCs) odvodené zo zdravých ľudských krvných buniek.

Laboratórne postupy premenili iPSCs na rohovkové epitelové bunky (iCEPS), ktoré sa následne transplantovali pacientom. Pred transplantáciou lekári odstránili jazvové tkanivo, ktoré spôsobovalo výrazné zhoršenie zraku. Štúdia zahŕňala štyroch pacientov s bilaterálnym nedostatkom limbálnych kmeňových buniek (LSCD).

„Podľa našich vedomostí táto štúdia poskytuje prvý popis bunkových konštruktov odvodených od iPSC, ktoré sa transplantujú do rohovky pacientov alebo na nich, a predstavuje sľubnú budúcu možnosť liečby pre jednotlivcov s LSCD,“ cituje Yahoo výskumný tím. 

Po siedmich mesiacoch od transplantácie všetci pacienti zaznamenali významné zlepšenie zrakových funkcií. Po jednom roku však u jedného pacienta došlo k regresii zraku, čo výskumníci pripísali možnej imunitnej reakcii organizmu na transplantované bunky.

Použitie iPSCs eliminuje potrebu darcovských tkanív, čím výrazne zvyšuje dostupnosť liečby pre pacientov s LSCD. Vedci plánujú ďalšie klinické skúšky, aby optimalizovali bezpečnosť a efektivitu tejto technológie. Dôraz sa kladie na potlačenie imunitných reakcií a zlepšenie dlhodobej stability transplantovaných buniek.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Science Alert, Yahoo

Najnovšie videá

Trendové videá