Neviditeľný problém sedavého životného štýlu: Syndróm „mŕtveho zadku“ trápi množstvo Slovákov

  • Sedavý životný štýl preferuje mnoho ľudí, no nesie so sebou riziká
  • Počul si už o syndróme mŕtveho zadku?
Ilustračný obrázok – bolesť
Ilustračný obázok - bolesť Freepik
  • Sedavý životný štýl preferuje mnoho ľudí, no nesie so sebou riziká
  • Počul si už o syndróme mŕtveho zadku?

Sedavý životný štýl preferuje mnoho ľudí. Môže to byť napríklad kvôli šoférovaniu, práci za počítačom alebo pri relaxácii pred televíziou. Málo ľudí si však uvedomuje, že spôsob tohto štýlu so sebou môže niesť isté riziká.

Jedným z nich je aj syndróm mŕtveho zadku, ktorý sa odborným názvom nazýva gluteálna amnézia. Názov tohto syndrómu ťa mohol, samozrejme, rozosmiať, ale nie je potrebné ho podceňovať. Riešenie problému gluteálnej amnézie ti pomôže vyhnúť sa chronickej bolesti, čo môže mať aj vplyv na tvoje zdravie a pohybovú schopnosť. 

Neznámy syndróm mŕtveho zadku

Ako uvádza portál The New York Times, je pochopiteľné, že po dlhom pracovnom dni strávenom za stolom alebo dlhej ceste autom sa cítiš trochu stuhnutý. Niekedy to súvisí len s napnutými ohýbačmi bedrového kĺbu alebo spodnej časti chrbta. V horšom prípade však môže ísť o počiatočné štádium syndrómu. 

Špecialistka na fyzikálnu medicínu a rehabilitáciu Jane Konidis povedala, že jedným z najsilnejších svalov tela je gluteus maximus, ktorý ak nefunguje správne, spôsobuje výraznú škálu problémov. Ako napríklad trhliny na stehnách alebo artritídu v kolenách. Spomalenie sedacieho aparátu tela môže viesť k tomu, že ostatné svaly a kĺby dolnej časti tela budú ochabovať. 

Syndróm mŕtveho zadku nastáva pri dlhodobej nečinnosti svalu. Následne zadné svaly ochabnú a zabudnú, ako správne majú fungovať. To znamená, že sa pomaly aktivujú a zlyhávajú. Príznakmi, ktoré človek môže cítiť, sú znecitlivenie, tupá bolesť v sedacích svaloch, bokoch a v chrbte, uvádza Banner Health.

Mnohí však nemusia pociťovať nič, kým si nejdú napríklad zabehať alebo sa nevyberú na náročnejšiu túru, píše The New York Times

Jane Konidis vysvetľuje, že gluteus sú vlastne tri svaly, ktoré tvoria základ pre chrbticu a udržiavajú jadro a panvu stabilnú. „Keby boli tieto svaly naozaj mŕtve, nemohli by sme stáť.“

Keď urobí človek krok vpred, ako prvý sa aktivuje práve sval gluteus. Naopak, keď sedíme, svaly stehna a prednej strany bedra umožňujú gluteu odpočívať. Preto osemhodinové pracovné dni môžu spôsobiť oneskorenie neurónov, ktoré svalom signalizujú, aby sa aktivovali. 

Ako zistiť a čo robiť, keď mám syndróm mŕtveho zadku 

Státie na jednej nohe, pričom druhá visí vo vzduchu, je jednoduchým testom pri zisťovaní, či máš tento syndróm. Sval gluteus bude na visiacej nohe mäkký. Následne presuň váhu na druhú nohu a zatiahni sval. Malo by nastať jemné spevnenie svalu. Bude možno potrebných viac opakovaní, ak je sval už oslabený.   

Ako uvádza portál zdravopedia.sk, správne cvičenie môže pomôcť prebudiť sedací aparát, ktorý nefunguje správne. Pri cvičení cvikov je potrebné sledovať svoju dolnú časť a venovať pozornosť svalom.   

Toto je pár zaujímavých cvikov, ktoré ti pomôžu aktivovať dolnú časť tela: 

  • drepy – veľa, ľudí nevie, ako správne cvičiť tento cvik. Ak ho chceš správne previesť, postav sa s nohami od seba, približne vo vzdialenosti bokov, následne ohni kolená a spusti sa nižšie, malo by to vyzerať, ako keby si si išiel vyrovnane sadnúť na stoličku; opakuj 10 až 20-krát,
  • mostík,
  • bočné zdvíhanie nôh, 
  • drepy na jednej nohe, 
  • výstupy na stoličku,
  • výpady, 
  • stiahnutie zadku.

Ak veľa sedíš, na prevenciu je vhodné dávať si krátke prestávky, keď sa postavíš, ponaťahuješ, prípadne trochu prejdeš. Pri sedavej práci je dobré zvážiť polohovateľný stôl, kde môžeš striedať sedenie a státie. Dôležité je tiež zaradiť do bežného života šport a cvičenie zamerané na posilnenie svalov na nohách a zadku, odporúča Banner Health.

Zdroje: The New York Times , Zdravopedia.sk, Banner Health

Najnovšie videá

Trendové videá