Neviditeľný zabijak: Životné prostredie čelí hrozbe, pred ktorou sa nedokážeme skryť
- „Večné chemikálie“ nás pomaly zabíjajú
- Neexistuje miesto, kde by sme sa im vyhli
- Záver novej štúdie je zastrašujúci
- „Večné chemikálie“ nás pomaly zabíjajú
- Neexistuje miesto, kde by sme sa im vyhli
- Záver novej štúdie je zastrašujúci
Nový výskum ukázal, že dažďová voda na väčšine miest našej planéty obsahuje množstvo chemikálií, ktoré prekračujú normu bezpečnosti. Nebezpečenstvo týchto látok potvrdila aj Európska environmentálna agentúra vo svojom dokumente.
Syntetické látky nazývané ako PFAS (perfluórované a polyfluórované látky) sú všadeprítomné. Nájdeme ich v povrchových aj podzemných vodách, pitnej vode alebo v čistiarňach odpadových vôd. Vyskytujú sa taktiež v každej domácnosti, v pôde, v atmosfére a dokonca aj v živých organizmoch.
Nebezpečnosťou PFAS sa dlhé roky zaoberá výkonný tím Štokholmskej univerzity, ktorý skúmal prítomnosť chemikálií v každodennom živote. Zistil, že hladina niektorých škodlivých látok v atmosfére neklesá, naopak, hrozba každým dňom stúpa.
„Večné chemikálie“ sú problém, ktorý by ľudstvo nemalo ignorovať
Ako uvádza Independent, jedným z hlavným dôvodov výskytu PFAS v atmosfére je presun morskej vody do vzduchu pomocou aerosólov z morských sprejov.
„Extrémna vytrvalosť a neustály globálny cyklus niektorých PFAS povedie k pokračujúcemu prekračovaniu smerníc, t. j. kvality vody,“ povedal profesor Martin Scheringer, spoluautor štúdie so sídlom na ETH Zurich vo Švajčiarsku a na Masarykovej univerzite v Českej republike.
Výskumný tím poznamenal, že prítomnosť PFAS v ľudskom tele dokáže privolať viacero vážnych zdravotných problémov, vrátane rakoviny. Okrem toho môžu chemické látky vplývať na učenie, neplodnosť, zvýšený cholesterol a imunitný systém.
V ľudskom tele nachádzame PFAS v pečeni, krvnom sére a plazme, ale aj v obličkách, moči, placente a dojčenskom mlieku.
Na Zemi vraj neexistuje bezpečné miesto, kde by sme sa im vyhli
Vedci zo Štokholmskej univerzity tvrdia, že je „životne dôležité“, aby sa používanie týchto látok rýchlo obmedzilo.
Poznáme asi 4 500 týchto toxických zlúčením a nachádzajú sa takmer v každej krajine sveta v stovkách každodenných výrobkoch vrátane obalov na potraviny, ako aj v riadoch, lepidlách, papieri či vo farbách.
Výskumom PFAS sa začiatkom tohto roka zaoberalo aj BBC, pričom uviedli desivú informáciu. Vzorky vody v Anglicku prekročili európsku úroveň bezpečnosti. Viacero dôkazov taktiež naznačuje, že pôda na celom svete je podobne kontaminovaná a nedokážeme tomu nijak zabrániť.
„Tvrdíme, že už nie sme v tomto bezpečnom priestore, pretože teraz máme tieto chemikálie všade a stanovené bezpečnostné odporúčania ich už nedokážu redukovať,“ povedal pre BBC profesor Ian Cousins, hlavný autor štúdie zo Štokholmskej univerzity.
Závery štúdie vedú autorov k tvrdeniu, že bola prekročená planetárna hranica. To znamená, že na Zemi jednoducho už neexistuje bezpečný priestor, kde by sa dalo týmto látkam vyhnúť.
„Čas konať je teraz,“ tvrdí profesor Ian Cousins
V dôsledku globálneho šírenia PFAS, environmentálne médiá všade prekračujú smernice o kvalite životného prostredia určené na ochranu ľudského zdravia. To všetko sa deje z dôvodu zníženia kontaminácie PFAS, pre ktorú však zatiaľ ľudstvo robí veľmi málo.
Ak by chcel svet prispieť na prevenciu pred PFAS, pripraviť si musí naozaj drakonickú sumu a veľkú obetu.
V tomto smere je ďalším „nepriateľom“ priemysel vyrábajúci a používajúci tieto toxické chemikálie na každodennej báze, uvádza článok o alternatívnych prevenciách PFAS vo vedeckom časopise Environmental Sience.
Už teraz je na základe súčasného vedeckého poznania nebezpečné konzumovať dažďovú vodu a pri nej sa to nekončí.
Aké máme teda možnosti? Nepiť, nejesť a nikam nechodiť je nereálne, a preto sa stáva výskyt PFAS čoraz viac nebezpečným. Životné prostredie je nimi priam nasiaknuté. A to, aké všetky negatíva so sebou prinášajú, sa dozvieme až postupom času.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Independent, Európska environmentálna agentúra, BBC