Neviditeľný „zelený zabijak“ útočí na Slovákov. Lekári bijú na poplach

  • Slovákov, ktorým hrozí slepota, neustále pribúda
  • Zrak im ničí „zelený zabijak“
Lekárka kontroluje pacientovi na sedadle zrak.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Slovákov, ktorým hrozí slepota, neustále pribúda
  • Zrak im ničí „zelený zabijak“

Počet Slovákov ohrozených slepotou rastie. Ich zrak poškodzuje zelený zákal.

Lekári často odhalia toto ochorenie až príliš neskoro, pretože ľudia zanedbávajú preventívne očné vyšetrenia. Vtedy už jeho priebeh nemôžu zvrátiť.

Ohrozuje najmä tieto skupiny ľudí

Zelený glaukóm, známy tiež ako zelený zákal, postupne ničí zrakový nerv. V Slovenskej republike počet ľudí trpiacich týmto ochorením stále rastie. V roku 2009 lekári zaznamenali približne 15-tisíc nových prípadov. Ako informuje portál tvnoviny.sk, za posledných 13 rokov sa počet pacientov s týmto ochorením viac ako zdvojnásobil.

„Väčšina glaukómov má genetický základ, aj keď sa prejavujú až vo vyššom veku. Malá skupina glaukómov súvisí napríklad s cukrovkou alebo s inými ochoreniami,“ priblížil pre tvnoviny.sk oftalmológ Peter Žiak. 

Glaukóm môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na vek. Väčšie riziko predstavuje pre osoby staršie ako 40 rokov, fajčiarov, ľudí s vysokým krvným tlakom, migrénami a krátkozrakosťou.

Pri vrodenej forme zeleného zákalu sa človek ochoreniu pravdepodobne nevyhne. No jeho včasnou detekciou je možné slepote predísť. Preto lekári zdôrazňujú dôležitosť preventívnych očných prehliadok.

Odporúča sa navštíviť očného lekára aspoň raz za dva roky, najmä v prípade, ak nosíš okuliare. Po dovŕšení štyridsiatky by to malo byť pravidlom pre každého.

Dúhové kruhy ako varovanie

Príznaky ako videnie dúhových kruhov okolo svetiel, rozmazaný alebo tunelový zrak a začervenanie oka môžu naznačovať problém. Lekár môže ochorenie odhaliť ešte pred prvými príznakmi.

oči
zdroj: Archív Canva/stephanebidouze

„Ochorenie liečime obvykle kvapkami, ktoré znižujú vnútroočný tlak. Niekedy sú to jedny kvapky, niekedy je to kombinácia viacerých preparátov. V prípade, že takáto liečba nestačí, tak potom musíme operovať,“ vysvetlil oftalmológ. 

Čoraz menej Slovákov chodí na vyšetrenia k očným lekárom, informuje Národné centrum zdravotníckych informácií. Práve to spôsobuje, že každým rokom rastie počet ľudí ohrozených slepotou.

Lekári apelujú aj na ústnu starostlivosť

Jednotlivcov, zdravotnícke systémy aj ekonomiky takisto ovplyvňujú aj ústne ochorenia. Upozornila na to Slovenská komora zubných lekárov (SKZL). Apelovala preto na starostlivosť o ústne zdravie. Urobila tak pri príležitosti Svetového dňa ústneho zdravia. V tejto súvislosti zorganizovala na Slovensku aj viaceré edukatívne aktivity.

„Ústne ochorenia predstavujú významný zdravotný problém na celom svete, ktorý sa dotýka takmer 3,5 miliardy ľudí. Tieto stavy môžu viesť k bolesti, nepohodliu a sociálnej izolácii, čo ovplyvňuje celkovú pohodu. Väčšina stavov ústneho zdravia je preventabilná a liečiteľná v ich počiatočných štádiách, čo zdôrazňuje dôležitosť osvety a edukácie v ústnom zdraví,“ priblížila komora.

Spolu so Slovenským spolkom študentov zubného lekárstva preto pripravila viaceré edukatívne aktivity naprieč Slovenskom. Chce na nich okrem iného informovať o jednoduchých krokoch, ktorými možno bojovať voči vzniku dentálnej fokálnej infekcie.

Čierny kašeľ u susedov

Bakteriálne nákazlivé ochorenie dýchacích ciest čierny kašeľ má v Česku tento rok prvú obeť. Na chorobu zomrel človek, ktorý mal vyše 55 rokov. Podrobnosti Štátny zdravotný ústav (SZÚ) neuviedol. Od začiatku roka sa čierny kašeľ potvrdil o 3 101 osôb, predovšetkým u stredoškolákov. TASR prevzala pondelkové informácie z portálu Novinky.cz.

„Od začiatku roka 2024 evidujeme jedno úmrtie vo vekovej skupine 55 až 64 rokov,“ napísal ústav v pravidelnej správe.

Ústav zaznamenal vlani aj jedno úmrtie u seniorov starších než 75 rokov.

ambulancia (2)
zdroj: TASR/František Iván

Počet nakazených čiernym kašľom sa tento rok blíži k historickému rekordu zo 60. rokov 20. storočia, keď sa ochorenie preukázalo o 3 399 ľudí. Len za posledný týždeň potvrdili lekári túto diagnózu u 827 ľudí. Zástupcovia ministerstva zdravotníctva očakávajú, že nárast by sa mohol čoskoro zastaviť.

Takmer 60 prípadov nákazy je od januára hlásených aj u dojčiat, čo je najviac ohrozená skupina. Predovšetkým sú nimi tie dojčatá, ktoré ešte neboli proti čiernemu kašľu zaočkované.

V nemocnici zatiaľ končí len malý zlomok chorých. V drvivej väčšine ide o najmenšie deti a seniorov nad 75 rokov.

Vakcinológovia preto apelujú najmä na tehotné ženy, aby sa dali preočkovať. Odporúča sa aj skontrolovať, či desaťročné deti absolvovali poslednú dávku očkovania proti čiernemu kašľu, záškrtu, tetanu a detskej obrne.

Najhoršia situácia je stále v Juhočeskom krajine, kde je chorých najviac. Nasleduje Stredočeský kraj, Vysočina a Pardubický kraj.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá