Nevieš o nich, no ušetria ti stovky eur na daniach. Týchto „zázračných“ tipov by si sa mal držať

  • V marci majú všetci vrátane SZČO povinnosť podať si daňové priznanie
  • Majú teda niekoľko dní na to, aby tak urobili, prípadne si požiadali o odklad
dane, finančná správa
Ilustračný obrázok TASR/Pavel Neubauer, Roman Hanc
  • V marci majú všetci vrátane SZČO povinnosť podať si daňové priznanie
  • Majú teda niekoľko dní na to, aby tak urobili, prípadne si požiadali o odklad

Zdravotné a sociálne odvody sa všetkým SZČO zvýšili aj v tomto januári, pričom tieto správy nikoho nepotešili. Marec je mesiacom, keď majú SZČO povinnosť podať si daňové priznanie. Majú ešte niekoľko dní na to, aby tak urobili, prípadne si požiadali o odklad.

Prinášame niekoľko tipov, ako si vo svojom daňovom priznaní môžu SZČO legálne znížiť daňový základ za uplynulý rok, z ktorého sa vypočítavajú odvody.

Nezdaniteľná časť základu dane

Finančná správa na svojom webe informuje o nezdaniteľnej časti základu dane, pričom daňovník „má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka len od čiastkového základu dane z príjmov zo závislej činnosti a z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo ich úhrnu, teda z tzv. aktívne vykonávanej práce, a to v závislosti od vykázaného základu dane.“

V roku 2023 suma životného minima predstavuje 234,42 eura, z čoho vyplýva, že nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavuje pre rok 2023 sumu 4 922,82 eura. Z toho vypýva, že daňovník si túto sumu môže uplatniť, ak jeho základ dane vykázaný za rok 2023 je rovný alebo je nižší ako 21 754,18 eura, čo predstavuje 92,8-násobok sumy životného minima.

V prípade, že základ dane je vyšší ako 21 754,18 eura, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa určí ako rozdiel medzi sumou 10 361,36 eura – vypočítaná ako 44,2-násobok platného životného minima – a jednej štvrtiny základu dane daňovníka, pričom ak vznikne suma nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane sa rovná nule. 

Nezdaniteľnú časť dane si nemôžu uplatniť osoby, ktoré poberajú starobný dôchodok, vyrovnávací príplatok, predčasný starobný dôchodok, starobné dôchodkové sporenie alebo výsluhový dôchodok. Na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka nemá nárok ani daňovník, ktorému bol dôchodok priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia.

Paušálne výdavky

O paušálnych výdavkoch sme ťa informovali iba nedávno, pričom ide o jednu z možností uplatňovania výdavkov. Paušálne výdavky môžu uplatniť iba živnostníci a SZČO, ktorí nie sú platiteľmi DPH. Tento spôsob môžu využiť aj ľudia, ktorí sú platiteľmi DPH len v časti zdaňovacieho obdobia a rozhodnú sa, že neuplatnia preukázateľné daňové výdavky.

Pozor, na spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti sa paušálne výdavky nevzťahujú.

Ide o veľmi obľúbenú možnosť, keďže SZČO nemusia zbierať bločky a vedenie účtovníctva je tiež jednoduchšie. Výhodou tiež je, že paušálne výdavky sú výdavky, ktoré SZČO vôbec nemusel vynaložiť, no aj napriek tomu si ich pri výpočte dane môže odpočítať, a to až vo výške 60 % zo zdaniteľných príjmov.

Zaujímavosťou je, že odpočítať možno aj zaplatené odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne v tej výške, v akej ich živnostník zaplatil. Ako uvádza Tatra banka, paušálne výdavky sú limitované do výšky 20-tisíc eur ročne plus zaplatené odvody.

O ďalších tipoch sa dozvieš na ďalšej strane >>>

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finančná správa, Tatra banka, TREND

Najnovšie videá

Trendové videá