Nezaočkovaní Slováci Ukrajincom pomáhajú menej. Prieskum poukázal na zásadný fakt

  • Ochota pomôcť ľuďom z Ukrajiny je takmer nezmenená
  • Vyplýva to z výsledkov prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?"
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok TASR/AP Photo/Petros Giannakouris, TASR/Martin Baumann
  • Ochota pomôcť ľuďom z Ukrajiny je takmer nezmenená
  • Vyplýva to z výsledkov prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?"

Ďalšia vlna prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ analyzovala aj ochotu pomôcť občanom Ukrajiny.

Ochota pomôcť nesúvisí s príjmovou situáciou domácností

Štrnásta vlna výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ prebehla v období 31. 3 až 7. 4. 2022. V tomto období pokračoval útok vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu. Ruské vojská ustúpili z okolia Kyjeva a médiami prebehli správy o masakroch ukrajinského civilného obyvateľstva.

Na Slovensko prišlo už viac ako 300-tisíc vojnových utečencov z územia Ukrajiny. Ochota pomôcť Ukrajine je viac ako mesiac po invázii vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu rovnako vysoká, ako bola v prvých dňoch vojny, vychádza z výsledkov prieskumu. Susedom chce stále pomáhať veľká časť Slovákov.

„Pri väčšine foriem pomoci nie sú badateľné zmeny v ochote oproti predošlému výskumu realizovanému niekoľko dní po začiatku invázie. V prípade ochoty pomôcť dobrovoľnícky pri práci s utečencami zaznamenávame dokonca zreteľný nárast,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Z výsledkov tiež vyplýva, že pomáhať chcú najmä ľudia, ktorí pravidelne sledujú správy v televízii, novinách alebo v rozhlase, a ľudia, ktorí schvaľujú naše členstvo v NATO.

Naopak, menej sa do pomoci hrnú nevoliči, starší respondenti a ľudia, čo sa nedali zaočkovať proti koronavírusu. Ochota pomôcť podľa prieskumu nesúvisí s príjmovou situáciou domácnosti respondenta.

Z prieskumu tiež vyplýva, že ľudia, ktorí zastávajú názor, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedné Rusko, deklarujú oveľa vyššiu mieru ochoty pomôcť Ukrajine ako respondenti, ktorí z invázie vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu vinia USA a NATO.

Pomáhať chceme aj naďalej

Pokiaľ v marci bolo ochotných prispieť vecným darom 61,7 % Slovákov, v apríli to bolo 63,7 % ľudí. V prípade distribúcie jedla chcelo v apríli pomôcť 45,7 % Slovákov, pričom finančne by prispelo 36,2 %. V porovnaní s marcom vzrástla aj ochota pomôcť ako dobrovoľník pri práci s utečencami.

Pokiaľ v marci by šlo pomôcť 36,9 %, v apríli by to bolo až 45,1 %. V apríli by bolo ochotných 23,7 % Slovákov v prípade ubytovania Ukrajinských obyvateľov.

Ukrajina
zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

„Povzbudivé je zistenie, že vlna solidarity s Ukrajinou na Slovensku neutícha ani päť týždňov od začiatku invázie vojsk Ruskej federácie k nášmu susedovi,“ vraví Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

„Dôležité je tiež, že pohľad tzv. geopolitických realistov, ktorý viní za ruský útok USA a NATO a nedáva Ukrajine právo slobodne si vybrať svojich spojencov, znižuje aj deklarovanú ochotu pomôcť nášmu napadnutému susedovi.“

„Respondenti, ktorí vidia vojnu na Ukrajine ako spor Ruska a Západu, deklarujú v niektorých prípadoch až trojnásobne nižšiu mieru ochoty pomôcť ako respondenti, ktorí primárnu zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisujú Rusku,“ komentuje výsledky výskumu. 

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroj: TS/seesame

Najnovšie videá

Trendové videá