Nezľakla sa Fica ani Matoviča, urážky na ňu lietali z každej strany, no ustála to. Zuzana Baťová odchádza z vedenia ŠÚKL
- O Zuzane Baťovej vedel ešte donedávna len málokto
- Do povedomia sa dostala vďaka Igorovi Matovičovi, ktorý sa do nej minulý rok na jar obúval kvôli vakcíne Sputnik V
- Zastala sa jej aj prezidentka Zuzana Čaputová a Baťová dokonca získala prestížnu cenu
- Najnovšie na poste riaditeľky ŠÚKL skončila
- O Zuzane Baťovej vedel ešte donedávna len málokto
- Do povedomia sa dostala vďaka Igorovi Matovičovi, ktorý sa do nej minulý rok na jar obúval kvôli vakcíne Sputnik V
- Zastala sa jej aj prezidentka Zuzana Čaputová a Baťová dokonca získala prestížnu cenu
- Najnovšie na poste riaditeľky ŠÚKL skončila
Zuzana Baťová kvôli sporu s Igorom Matovičom zaujala Slovensko. Dnes našou krajinou zarezonovala správa, že na poste riaditeľky ŠÚKL skončila. Od februára tohto roku Baťovú na poste nahradí Peter Potúček, ktorý bude ústav viesť do času, kým nebude ukončené výberové konanie. Zuzana Baťová z miesta riaditeľky odišla na vlastnú žiadosť.
Kto je žena, ktorá minulý rok na jar rozčúlila Igora Matoviča tak, že jej nevedel prísť na meno?
Predmetom konfliktu bola vakcína Sputlik V, ktorú dal na Slovensko priviesť Igor Matovič spolu s vtedajším ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Vakcínu hodnotil ŠÚKL, ktorý mal výhrady voči nedostatočnej dokumentácii vakcíny.
Napriek tomu sa ňou očkovalo, povolenie totiž vydal Krajčí. Práve kritika Sputnika odštartovala spor, ktorý sa z profesionálnej roviny do tej osobnej dostal prakticky okamžite.
Manžel Zuzany Baťovej Rado sa kvôli medializovanému sporu dostal do ostrého konfliktu s vtedy ešte premiérom a dnes ministrom financií Igorom Matovičom. V čase ostrých politických útokov a kritiky bola exriaditeľka ŠÚKL navrhnutá na udelenie najvyššieho možného ocenenia v oblasti farmácie.
Mladá žena je absolventkou Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Štúdium absolvovala v roku 2000 a následne získala aj titul PharmDr., na ktorý bola potrebná rigorózna skúška. V roku 2003 sa zamestnala na Univerzite Komenského ako odborná asistenta na Katedre farmakológie a toxikológie.
Z farmaceutky šéfka ŠÚKL
Už v roku 2004 začala Zuzana Baťová pôsobiť na pozícii zodpovednej farmaceutky vo verejnej lekárni v Trnave a neskôr v Bratislave. Na tejto pozícii zotrvala do roku 2007 a ďalšie 4 roky strávila na pozícii vedúcej sekcie vedeckých a regulačných procesov registrácie liekov v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv.
7. septembra 2016 ju do funkcie riaditeľky a vedúcej služobného úradu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv vymenoval vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Okrem iného je Zuzana Baťová členkou Siete riaditeľov liekových agentúr (HMA) a spolupracuje s orgánmi Európskej únie pri projektoch o liečivách v rámci členských krajín EÚ. Má za sebou bohatú publikačnú činnosť, ktorá nebola úspešná len na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Kauza Heberprot
Meno Zuzany Baťovej figurovalo už v minulosti v známej kauze Heberprot. Podľa Miroslava Beblavého môžeme túto kauzu hravo porovnať s kauzou Sputnik V. Jediný rozdiel je v tom, že namiesto Rusov a Matoviča sa kauza týkala Kubáncov a Fica.
V roku 2015 mala Havana Slovensku splatiť dlh, no namiesto peňazí sa ho rozhodla vyrovnať v podobe dodávok lieku na báze rastového hormónu. Údajne dokázal vyliečiť rany na nohách diabetikov.
Jediným problémom bolo, že liek nebol zaregistrovaný ani v Európe, ani v USA. Skrátka neprešiel dôležitými skúškami, ktoré sú veľmi podstatné.
Namiesto toho, aby liek preskúmal Štátny ústav kontroly liečiv, bola uzavretá tajná dohoda medzi slovenskou vládou a kubánskou stranou. Obísť celý registračný proces umožnila výnimka, ktorú v roku 2017 vydal minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Heberprot sa tak mohol veselo začať podávať slovenským pacientom.
To, že ŠÚKL nemal o lieku žiadne informácie a že ministerstvo s ústavom odmietalo komunikovať, potvrdila aj Baťová. Hoci išlo o nezvyčajný postup, minister naň mal právo. Po roku, ako sa liek pacientom podával, sa však objavili prvé problémy.
Jednému z pacientov bola diagnostikovaná rakovina prostaty a vtedajšia ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podávanie lieku zakázala do času, kým ho ŠÚKL nepreskúma.
Ukázalo sa, že vedľajšie účinky lieku v podobe rakoviny nie je možné potvrdiť, no ani vylúčiť.
V tomto čase bol na Baťovú vyvíjaný obrovský tlak. Už vtedy sa ale ukázal veľký charakter tejto malej ženy. Ministerke dosť jasne naznačila, že radšej sa vzdá svojej funkcie, než by mala podpísať niečo, čo spochybní jej profesionálnu česť.
Stretnutie s prezidentkou
V podobnej situácii je teraz kvôli Sputniku V. Len pred niekoľkými dňami sa Zuzana Baťová stretla s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá jej a ostatným vedcom vyjadrila podporu. Ide o členov ŠÚKL a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, ktorých ostro kritizoval minister financií Igor Matovič.
Vedci majú na túto kritiku vlastný názor, no Matovičovi kolegovia z vlády a OĽaNO sa verejnosť snažili presvedčiť, že na nich v skutočnosti neútočil: „Ja osobne som nezachytil nejaké útoky pána Matoviča smerom ku komunite vedcov. Nech sa na mňa nikto nenahnevá, ale všetci to opisujú ako hotovú vec,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.
Expremiéra sa zastal aj jeho náhradník Eduard Heger, ktorý v televízii Markíza presviedčal divákov, že IDIOTI z Matovičovho statusu nie sú vedci.
Matovič však hádzal vinu na všetkých odborníkov, ktorí podľa neho spôsobili, že Rusko požiadalo o vrátenie vakcíny Sputnik V naspäť. Tvrdil, že Rusi vypovedali zmluvu kvôli tomu, že ŠÚKL dal vakcínu posúdiť neregistrovanému laboratóriu.
Matovič verzus Baťo
Okrem slovenských vedcov sa Matovič dostal do konfliktu aj s manželom šéfky ŠÚKL. Rada Baťa, ktorý dlho pôsobil ako poradca bývalého prezidenta Andreja Kisku, skritizoval za jeho slová na adresu štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej, ktoré si s ňou Baťo vymenil pod jedným zo statusov na Facebooku.
„Chcem sa týmto verejne ospravedlniť štátnej tajomníčke Ministerstva zdravotníctva Jane Ježíkovej za mimoriadne primitívne slová manžela riaditeľky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzany Baťovej. Verím, že jej blízky rodinný vzťah sa žiadnym spôsobom neprejaví na postoji ŠÚKL k vakcíne Sputnik V,“ napísal Matovič na sociálnej sieti.
Igor Matovič však nie je jediný, kto sa niekomu ospravedlňoval. Na začiatku marca Matovič skritizoval predsedníčku dozornej rady Európskej liekovej agentúry Dr. Christu Wirthumer-Hoche.
Dôvodom malo byť pomalé schvaľovanie vakcíny. Agentúra však od Ruska nedostala potrebné žiadosti. V statuse Matovič napísal aj to, že vedcom odporúča predĺžiť pracovnú dobu na 24 hodín počas 7 dní v týždni.
„Verím, že dnešné vyjadrenie pána premiéra bolo výsledkom neznalosti procesov a neznalosti pracovného nasadenia expertov z celej EÚ, ktorí od času pandémie pracujú 24 hodín denne bez ohľadu na to, či sú Vianoce, sviatky alebo nedele. Dr. Christu Wirthumer-Hoche som dnes osobne kontaktovala a vyjadrila som jej svoje ospravedlnenie,“ vyjadrila sa Zuzana Baťová.
Konflikt medzi Matovičom a Baťom prebiehal aj po ospravedlnení Baťovej. Matovič vytasil skutočne silnú zbraň, ktorou bolo zverejnenie SMS správy od Baťa. Išlo o dosť vulgárnu správu, v ktorej Baťo Matoviča obviňoval z toho, že je zbabelé psychopatické ho*no.
Snímku obrazovky Matovič zverejnil podvečer a Baťova reakcia na seba nenechala dlho čakať. Bývalý novinár a šéfredaktor denníka TREND na Facebooku zverejnil súkromné telefónne číslo na premiéra.
Zavraždíme tvoje decko a manžela
Keď Zuzana Baťová začala pracovať na poste šéfky ŠÚKL, určite neočakávala, že o pár rokov začne dostávať vyhrážky. Obdržala list, v ktorom sa jej útočník vyhráža smrťou kvôli tomu, že ŠÚKL neodporúča používanie vakcíny Sputnik V.
Samotná Baťová na poštu nereagovala, no chopil sa toho jej manžel, ktorý list zverejnil na sociálnej sieti. „A toto je pre mňa konečná. Zodpovednosť za toto osobne má nula zvaná Igor Matovič, ktorá ponižuje a šikanuje vlastnú krajinu pred celým svetom. A chceš ma vyhodiť z práce? Nech sa páči, skús to,“ komentoval Baťo, aktuálne zamestnanec Ministerstva financií, v príspevku.
Krátko na to príspevok zo sociálnej siete stiahol, no stále ho dokážeš nájsť v petícii Výzva predsedovi vlády SR Eduardovi Hegerovi a vláde SR k situácii okolo ŠÚKL, ktorú zatiaľ podpísalo 21 847 Slovákov.
Petícia vyzýva premiéra k verejnému odsúdeniu nenávistných prejavov a dohľadu nad prešetrením vyhrážok, ktoré boli doručené pracovníkom a pracovníčkam ŠÚKL a Biomedicínskeho centra SAV po tlačovej besede Matoviča.
Zároveň žiada o zverejnenie okolností a zmluvných záväzkov, za ktorých došlo k nákupu a samotnému testovaniu ruskej vakcíny. O zverejnenie zmluvy medzičasom požiadala aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Vážna dohra
Výhražnými správami sa v tom čase začala zaoberať aj Generálna prokuratúra. Vedením oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality je poverená Barbora Hubertová, ktorá uložila Krajskej prokuratúre Bratislava zabezpečiť v trestnom konaní dôsledné preverenie obsahu medializovaných správ.
„V uvedenej veci sa bude konať ako o podozrení z trestného činu nebezpečného vyhrážania podľa paragrafu 360 Trestného zákona. V trestnom konaní bude vykonávať dohľad Generálna prokuratúra SR,” uviedol jej hovorca Dalibor Skladan.
Prestížna cena
V čase najväčšej kritiky sa však Zuzana Baťová tešila z návrhu na prestížne ocenenie v oblasti farmácie. Návrh vyslovil dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a člen Výboru Slovenskej farmaceutickej spoločnosti prof. PharmDr. Ján Klimas, PhD., MPH.
Medaila PhMr. Vladimíra J. Žuffu by mala predstavovať úctu a rešpekt nielen k jej profesionálnym, ale aj ľudským hodnotám. Zároveň však predstavuje úctu a rešpekt samotnému Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv.
„Je významnou absolventkou FaF UK s pevným charakterom a zásadnými ľudskými postojmi. Je vzorom pre budúce generácie farmaceutov a svojím profesionálnym príbehom pomáha budovať osobnostné postoje a profesijné sebavedomie mladým farmaceutom,“ povedal dekan FaF UK Ján Klimas.
Dekan fakulty dodáva, že je presvedčený, že doktorka Baťová si ho v plnej miere zaslúži už dnes, v neobvykle mladom veku. „Za dôležité považujem aj to, že ho SFS SLS udelí v správnom čase. A ten je podľa môjho názoru práve teraz,“ doplnil Ján Klimas.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 16. apríla 2021.
Zdroje: sukl.sk, Denník N, TREND, SITA, TASR, uniba.sk, SME, Aktuality.sk, Startitup