Nezmeškaj vesmírne divadlo: Grandiózny koniec roka prinesie nočná obloha posiata meteorickými rojmi
- Tento rok ťa namiesto ohňostroja čakajú meteorické roje
- Vidieť ich môžeš voľným okom už v dnešnú noc, ich činnosť bude pokračovať až do konca roka
- Tento rok ťa namiesto ohňostroja čakajú meteorické roje
- Vidieť ich môžeš voľným okom už v dnešnú noc, ich činnosť bude pokračovať až do konca roka
Si pripravený na veľkolepé ukončene hektického roka 2020? Spríjemnia ti ho meteorické roje, ktoré môžeš už v týchto dňoch pozorovať na oblohe. Nejedná sa len o akési padajúce hviezdy, ale stovky pestrofarebných meteoritov letiacich oblohou ohromnou rýchlosťou. Na štedrý deň dokonca uvidíš aj kométu.
Geminidy už dnes
Nočná obloha bude koncom roka aktívna, maximá svojej aktivity dosiahnu viaceré meteorické roje. V pondelok ho ukáže meteorický roj Geminidy, ktorý je činný od 11. do 17. decembra, no najlepšie ho uvidíš práve dnes. Vrchol aktivity totiž dosiahol včera (13.12.) o druhej hodine ráno.
Pestrofarebný roj však v tme a bez svetelného smogu bude možné pozorovať ešte niekoľko dní. Miesto, z ktorého zdanlivo meteority vyletujú, leží v súhvezdí Blížencov. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.
„Je to veľmi koncentrovaný roj, z fotografických pozorovaní vychádza priemer roja len 22 miliónov kilometrov. Pre porovnanie, priemer meteorického roja Orioníd je 56 miliónov kilometrov. V oblasti maxima je viac jasnejších meteorov, keďže hustejšie centrálne vlákno obsahuje väčšie zastúpenie väčších čiastočiek.
Kým väčšina známych meteorických rojov má za materské teleso kométu, Geminidy sú mimoriadne tým, že sa pohybujú v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. V maxime je možné vidieť 70 meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie sú podľa SAV výborné, pretože Mesiac nebude rušiť svojim svitom, keďže je v nove.
Kde jeden končí, druhý začína
Maximum aktivity meteorického roja U Midy alebo Ursidy, ktorý je činný od 17. do 26. decembra, nastane 22. decembra. „Radiant leží blízko Polárky v súhvezdí Malého medveďa. Roj súvisí s krátkoperiodickou kométou Tuttle s obežnou dobou 13,6 roka. V maxime je možné vidieť približne desať meteorov za hodinu. Podmienky na pozorovanie sú v roku 2020 priemerné – Mesiac je počas maxima v prvej štvrti,“ poznamenal Svoreň. SAV informuje, že aj tento rok sa môžu ľudia tešiť na kométu viditeľnú počas Vianoc.
V druhej polovici decembra bude malými ďalekohľadmi pozorovateľná kométa 141P/Machholz 2. „Pozorovateľná bude dve až tri hodiny večer nad západným obzorom. Kométa prejde v decembri zo súhvezdia Kozorožca do súhvezdia Vodnára. Najbližšie popri Slnku prejde 15. decembra, najväčšiu jasnosť 8,5 magnitúdy dosiahne 24. decembra,“ povedal astronóm.
Slnko dosiahne najjužnejšiu polohu na oblohe a začne sa vracať na sever 21. decembra o 11:02. Astronóm uviedol, že to znamená postupne väčšiu výšku Slnka nad obzorom, skracovanie noci a predlžovanie dňa. „Táto zmena bude pokračovať až do 21. júna 2021, keď Slnko dosiahne o 5:32 polohu vzdialenú najviac na sever od nebeského rovníka,“ uzavrel astronóm.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: TASR